opieka paliatywna

Artykuły - Opieka paliatywna (13)

 • Opieka paliatywna - kiedy jest konieczna?

  Opieka paliatywna - kiedy jest konieczna?

  Dom jest najbardziej naturalnym miejscem dla chorych. Dlatego, to właśnie tam powinniśmy obejmować opieką osoby przewlekle chore, o ile oczywiście jest to możliwe. Z tego samego powodu dobrze sprawdzają się również hospicja domowe, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, która sprawia, że wracamy do naszych korzeni – mówi prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 • Polskie zakłady pomocy społecznej w 2019 r.

  Polskie zakłady pomocy społecznej w 2019 r.

  Według stanu w dniu 31 grudnia 2019 r. na terenie całego kraju działało 1 837 zakładów stacjonarnych pomocy społecznej które dysponowały 118,9 tys. miejsc. Przebywało w nich 112,5 tys. mieszkańców, w tym 53,9 tys. kobiet. 85,0 proc. seniorów przebywających w tych zakładach uczestniczy w całości lub części, w finansowaniu swego pobytu.
 • Centrum Zdrowia 75 plus. Nowy pomysł na demograficzne tsunami

  Centrum Zdrowia 75 plus. Nowy pomysł na demograficzne tsunami

  Na początku przyszłego roku ma być gotowy projekt ustawy ws. Centrum Zdrowia 75 plus. To nowy plan przeorganizowania opieki nad osobami starszymi poprzez zbudowanie sieci oddziałów geriatrycznych i około trzystu centrów 75 plus.
 • Samorządy próbują karać, właściciele kombinują. 128 domów seniora działa bez zezwolenia

  Samorządy próbują karać, właściciele kombinują. 128 domów seniora działa bez zezwolenia

  Właścicieli nielegalnych placówek nie odstraszają kary finansowe. A projekt ich zaostrzenia od roku czeka w rządowej zamrażarce. Mimo że jest więcej kontroli i sankcji pieniężnych nakładanych na działające niezgodnie z prawem placówki zapewniające opiekę osobom starszym, ich liczba nie maleje.
 • Program "Opieka 75 plus" dla seniorów w miejscu zamieszkania

  Program "Opieka 75 plus" dla seniorów w miejscu zamieszkania

  Resort rodziny podkreśla, że "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo - uczestnictwo - solidarność" to pierwszy kompleksowy dokument wyznaczający kierunek polityki rządu wobec osób starszych. Jak poinformowało ministerstwo, strategię przyjęła Rada Ministrów. Program "Opieka 75 plus" jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania.
 • Brakuje 20 tys. opiekunów osób starszych

  Brakuje 20 tys. opiekunów osób starszych

  W Polsce brakuje około 20 tys. opiekunów osób starszych i ten problem z każdym rokiem będzie narastał z powodu szybkiego starzenia się społeczeństwa - uważają eksperci. ​Według prognoz MRPiPS, w 2026 r. zacznie szybko rosnąć liczba osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. Między rokiem 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej ma się zwiększyć z około 1,7 mln do około 3,4 mln.
 • Dom spokojnej starości, czy dom horroru?

  Dom spokojnej starości, czy dom horroru?

  Polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie, a rodzina patriarchalna stała się niemodna i odeszła wraz z pokoleniem naszych rodziców. Jeszcze na wsi te tradycje są kultywowane, ale też to powoli zanika. Ostatnimi czasy w mediach można zauważyć duże zamieszanie związane z domami spokojnej starości. Co jakiś czas napływają nowe doniesienia o strasznych warunkach, w jakich mieszkają pensjonariusze.
 • Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny!

  Usługi opiekuńcze świadczone w domu podopiecznego, pomoc ośrodka wsparcia, opieka w domach pomocy społecznej - to formy wsparcia, z jakich korzystać mogą osoby starsze. Przypomina o nich MRPiPS w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.
 • Opieka nad osobami starszymi nie zawsze jest objęta stawką 17-proc.

  Opieka nad osobami starszymi nie zawsze jest objęta stawką 17-proc.

  Dochody z działalności gospodarczej, polegającej na opiece nad osobami starszymi, mogą być objęte zryczałtowanym podatkiem w wysokości 8,5%. I to mimo że w ustawie o zryczałtowanym podatku wspomina się o takiej usłudze, ale przy stawce 17%. Znaczenie jednak ma to, kto tę działalność prowadzi.
 • Kopacz zapowiada 100 placówek dla seniorów w tym roku

  - Jeszcze w tym roku ma powstać pierwsze sto placówek dziennego pobytu dla osób powyżej 60. roku życia. Do 2020 r. ma ich być ponad 1,2 tys.; budżet państwa wyasygnuje na ten cel 370 mln zł - poinformowała wczoraj premier Ewa Kopacz.