operacja

Artykuły - Operacja (746)

Filmy - Operacja (18)

 • Oto ich pierwsze spotkanie po operacji. Wzruszające

  Labrador o imieniu Jack Daniel przeszedł operację wycięcia guza z okolic szyi. Właściciel cały czas czekał, aż będzie mógł znowu zobaczyć swojego pupila. Oto ich pierwsze spotkanie po zabiegu. Wzruszające.
 • Dr Krzysztof Gojdź opowiada o swoich początkach...

  Dr Gojdź jest zdania, że niezależnie od wieku i miejsca pochodzenia można osiągnąć wszystko czego tylko się zapragnie: ''Wyjedzcie ze swoich małych wiosek, może uda się Wam zwojować Polskę, czy też świat. Mnie udało się jedno i drugie'' - stwierdzi w swoim stylu celebryta
 • Czego możemy wymagać od NFZ?

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami – jeżeli operacja, na którą zostajemy skierowani, musi zostać przeprowadzona nagle, każdy szpital (także prywatny) ma obowiązek ją przeprowadzić. Placówka prywatna może wówczas ubiegać się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu poniesionych kosztów operacji. W sytuacji nagłego wypadku, kiedy klinika żąda od nas zapłaty, mamy prawo domagać się zwrotu zapłaconej kwoty. Z kolei w przypadku błędu w sztuce medycznej, poszkodowany pacjent może domagać się zadośćuczynienia. Porad prawnych udziela adwokat Iga Parada.
 • Obojnactwo - zaburzenie, które jest tematem tabu

  Obojnactwo, czyli dwupłciowość lub hermafrodytyzm, to zaburzenie, które wciąż traktowane jest jak temat tabu. Nawet tolerancyjne zachodnie społeczeństwa często udają, że problem nie istnieje - a tymczasem według danych ISNA (Intersexual Society of North America, organizacji zrzeszającej i pomagającej osobom z obojnactwem) kwestia występowania anomalii anatomicznych w zakresie narządów płciowych i/lub nieprawidłowości chromosomalnych dotyczy 1 procenta wszystkich urodzeń, przy czym w tej interpretacji obojnactwo to zarówno odstępstwa od normy objawiające się w budowie fizycznej, jak i te dotyczące tylko kombinacji chromosomów. Hermafrodytyzm występuje w trzech wariantach. W obojnactwie prawdziwym u noworodka stwierdza się obecność tkanki jąder i jajników. W obojnactwie rzekomym męskim – obecności jąder towarzyszą żeńskie zewnętrzne narządy płciowe, a w obojnactwie rzekomym żeńskim - obecności jajników towarzyszą zewnętrzne narządy typu męskiego. Na szczęście już dawno minęły czasy, kiedy ludzie dotknięci obojnactwem pokazywani byli w cyrkach i obwożeni po jarmarkach jako atrakcja dla gawiedzi. Leczenie hermafrodytyzmu wciąż jednak nastręcza trudności. Najnowsze zalecenia ekspertów mówią o tym, że operacji korygującej wygląd narządów płciowych - która w praktyce sprowadza się do "wybrania" płci dziecka" - nie powinno się przeprowadzać zbyt pochopnie, a już na pewno nie w okresie niemowlęcym. Specjaliści zalecają, by dziecko samo doszło do tego, kim jest, i w jaki sposób jego anatomia wpływa na jego tożsamość. Procesowi temu powinny towarzyszyć regularne konsultacje lekarskie i szczere rozmowy z rodzicami. Ważne, by osoba dotknięta hermafrodytyzmem w przyszłości identyfikowała się z wybraną w ten sposób płcią.