OPEC

Artykuły - OPEC (80)

 • Mocniejszy dolar wpływa na ceny surowców

  Mocniejszy dolar wpływa na ceny surowców

  D.Trump zapowiedział wprowadzenie ceł 25% na 1102 produktów importowanych z Chin o rocznej wartości 50 mld USD. Objęto nimi strategiczne sektory dla Chin tj. przemysł maszynowy, lotniczy, kosmiczny oraz elektronikę użytkową. Administracja Państwa Środka zapowiedziała wprowadzenie akcji odwetowej, jednak jak dotychczas nie poznaliśmy szczegółów nowych obostrzeń. Eskalacja konfliktu sprzyja awersji do ryzykownych aktywów oraz umocnieniu dolara.
 • Trump oskarża OPEC o zawyżanie cen ropy

  Trump oskarża OPEC o zawyżanie cen ropy

  Donald Trump ponownie zaatakował OPEC i w środę napisał na Twitterze, że zawyża ona ceny ropy.
 • OPEC i Rosja kijem Wisły nie zawrócą. Rewolucja się dokonała

  OPEC i Rosja kijem Wisły nie zawrócą. Rewolucja się dokonała

  W czwartek w Wiedniu 24 kraje zdecydowały, że utrzymają ograniczenie wydobycia ropy naftowej do końca 2018 r. Jak to wpłynie na notowania podstawowego surowca energetycznego i czy spowoduje wzrost cen paliw dla kierowców? Odpowiedzi szuka Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Państwa OPEC za przedłużeniem ograniczeń w wydobyciu ropy do 2018 r.

  Państwa OPEC za przedłużeniem ograniczeń w wydobyciu ropy do 2018 r.

  Ministrowie państw zrzeszonych w kartelu OPEC opowiedzieli się w czwartek w Wiedniu za przedłużeniem limitów wydobycia ropy naftowej do końca 2018 r. - podała agencja AP. Ma to doprowadzić do wzrostu cen surowca.
 • Dzisiaj ważna decyzja OPEC w Wiedniu

  Dzisiaj ważna decyzja OPEC w Wiedniu

  Czwartkowa sesja na rynkach surowcowych upływała pod znakiem spotkania przedstawicieli krajów OPEC. To właśnie rynek ropy naftowej przyciągnie dzisiaj najwięcej uwagi, ponieważ o tym wydarzeniu spekulowano już od wielu miesięcy i ma ono dużą szansę istotnie wpłynąć na notowania "czarnego złota" na globalnym rynku.
 • Zakłócenia w podaży wspierają notowania ropy przed spotkaniem OPEC

  Zakłócenia w podaży wspierają notowania ropy przed spotkaniem OPEC

  Zakłócenia związane z kanadyjskim rurociągiem pociągnęły ceny WTI do najwyższego poziomu od dwóch lat. Zaplanowane na 30 listopada posiedzenie OPEC określi perspektywy dla rynku ropy. Ceny ropy WTI wzrosły do najwyższego poziomu od dwóch lat, ponieważ TransCanada przerwała dostawy za pośrednictwem rurociągu Keystone z Alberty w Kanadzie do USA.
 • Zawirowania w Arabii Saudyjskiej mogą okazać się szansą

  Zawirowania w Arabii Saudyjskiej mogą okazać się szansą

  Świat przygląda się z bliska zawirowaniom w Arabii Saudyjskiej i zastanawia się nad ostatecznym celem Księcia Mohammada bin Salmana.
 • OPEC podwyższa szacunki popytu na ropę w 2018 r., a surowiec lekko zniżkuje

  OPEC podwyższa szacunki popytu na ropę w 2018 r., a surowiec lekko zniżkuje

  - Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje, po tym gdy w poniedziałek zyskała zaledwie 2 centy. Kraje OPEC podwyższają prognozę popytu na swoją ropę w 2018 r. - podają maklerzy.
 • Hossa na rynku ropy może obudzić banki centralne

  Hossa na rynku ropy może obudzić banki centralne

  Seria aresztowań w Arabii Saudyjskiej może służyć przede wszystkim umocnieniu pozycji rodziny królewskiej, ale książę Mohammed bin Salman piecze również drugą pieczeń na tym ogniu. Tymczasem nieco niespodziewana hossa na rynku ropy może wzniecić globalną inflację i wytrącić banki centralne ze stanu uśpienia.
 • Ropa łamie kolejne opory

  Ropa łamie kolejne opory

  Ceny ropy zyskiwały na wczorajszym zamknięciu ponad 3%(Brent). Pokaźne wzrosty były wynikiem wzrostu niepewności, do którego doszło w związku z sytuacją w Arabii Saudyjskiej. W kraju będącym największym eksporterem ropy na świecie doszło do zatrzymania wielu wpływowych osób, łącznie z członkami królewskiej rodziny, armii oraz biznesu. Wśród zatrzymanych pod zarzutem korupcyjnym jest miliarder Alwaleed bin Talal, posiadający udziały choćby w portalu Twitter.

Filmy - OPEC (3)

 • OPEC zamrozi produkcje ropy naftowej?

  W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej mocno odbijały. Wszystko za sprawą spekulacji wokół wrześniowego spotkania OPEC. Tym razem jednak spekuluje się, że zamrożenie produkcji wśród państw kartelu może być realne. Co za tym przemawia i jakie są szanse na to, że we wrześniu członkowie OPEC się dogadają? O tym mówił Michał Stajniak z XTB.
 • DM BOŚ: Szansa na wyraźny wzrost cen ropy w przyszłym roku jest niewielka

  Ceny ropy naftowej są bardzo niskie i w ocenie analityków pozostaną takie jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Na rynku panuje nadprodukcja, bowiem żaden z eksporterów nie chce zrezygnować ze swojego udziału w rynku i mimo słabych notowań próbuje sprzedać jak najwięcej swojego surowca. 4 grudnia państwa OPEC mogą wprowadzić pewne ograniczenia, by zahamować spadki, jednak zdaniem obserwatorów na spektakularny wzrost cen nie ma co liczyć. Członkowie OPEC, czyli organizacji państw eksportujących ropę naftową, zbierają się w Wiedniu, by podjąć próbę podniesienia cen tego surowca. Osiągnąć to można jednak tylko poprzez ograniczenie eksportu, a więc dochodów ze sprzedaży. Szansa, by członkowie OPEC zdecydowali się na takie rozwiązanie, nie jest wielka, zwłaszcza że ropa tanieje – z niewielkimi korektami – od ponad roku, a gremium to miało już kilka razy okazję ograniczenia produkcji i z niej nie skorzystało. – Od tej decyzji będzie wiele zależeć – ocenia Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Jeżeli kraje OPEC zdecydują się na interwencję, będzie to czynnik sprzyjający wzrostom notowań ropy naftowej, ale ze względów fundamentalnych te wzrosty nie powinny być spektakularne. Z kolei jeżeli OPEC nie zdecyduje się na interwencję, to prawdopodobnie niskie ceny ropy naftowej utrzymają się jeszcze przez wiele miesięcy.
 • Wiadomości ekonomiczne

  TV Biznes: * Czeki dla mniej zamożnych Amerykanów. * Bezpieczne zawody. * Gazowy OPEC.