OPEC

Artykuły - OPEC (80)

 • Analitycy: W przyszłym tygodniu prawdopodobne podwyżki cen paliw

  Analitycy: W przyszłym tygodniu prawdopodobne podwyżki cen paliw

  W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych prawdopodobnie wzrosną, dotyczy to zwłaszcza oleju napędowego i autogazu - oceniają analitycy. Jako główny powód wskazują wysokie ceny ropy naftowej na rynkach.
 • USA nie ruszą ropy z amerykańskich rezerw strategicznych

  USA nie ruszą ropy z amerykańskich rezerw strategicznych

  Cena ropy naftowej w USA mocno podskoczyła w reakcji na informacje, że amerykańskie władze nie ruszą surowca ze strategicznych rezerw USA - podają maklerzy.
 • Wenezuela: 700-krotna podwyżka cen paliw

  Wenezuela: 700-krotna podwyżka cen paliw

  W nękanym głębokim kryzysem kraju najtańszej na świecie benzyny ma ona wkrótce podrożeć aż 700-krotnie. Zapowiedział to ostatnio w przemówieniu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.
 • Kartel wie, jak utrzymać ceny i zachować popyt

  Kartel wie, jak utrzymać ceny i zachować popyt

  Pozorne zamieszanie i różniące się komunikaty po piątkowym spotkaniu potentatów rynku ropy to w rzeczywistości misterna gra. Jest ona obliczona na utrzymanie jak najwyższych cen z zachowaniem popytu na surowiec. Niestety dla nas wszystkich kartel rozwikłał paradoks, jak mieć jabłko i zjeść jabłko. A to oznacza wysokie ceny na stacjach paliwowych - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Czy kartel przestraszy się Trumpa?

  Czy kartel przestraszy się Trumpa?

  OPEC Plus, czyli kraje kartelu oraz 10 państw, którym nieformalnie przewodzi Rosja, rozpoczęły wczoraj w Wiedniu debatę nad limitami wydobycia surowca. Nowe napięcia polityczne i sankcje nałożone na Iran zmieniły realia rynku ropy - pisze "Les Echos".
 • W oczekiwaniu na szczyt OPEC

  W oczekiwaniu na szczyt OPEC

  Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa na nerwowym oczekiwaniu na spotkanie krajów OPEC i niektórych państw non-OPEC w Wiedniu. Ma ono rozpocząć się już w piątek i potrwać do soboty, a jego głównym punktem będą rozmowy na temat dalszych działań w zakresie porozumienia naftowego.
 • Mocniejszy dolar wpływa na ceny surowców

  Mocniejszy dolar wpływa na ceny surowców

  D.Trump zapowiedział wprowadzenie ceł 25% na 1102 produktów importowanych z Chin o rocznej wartości 50 mld USD. Objęto nimi strategiczne sektory dla Chin tj. przemysł maszynowy, lotniczy, kosmiczny oraz elektronikę użytkową. Administracja Państwa Środka zapowiedziała wprowadzenie akcji odwetowej, jednak jak dotychczas nie poznaliśmy szczegółów nowych obostrzeń. Eskalacja konfliktu sprzyja awersji do ryzykownych aktywów oraz umocnieniu dolara.
 • Trump oskarża OPEC o zawyżanie cen ropy

  Trump oskarża OPEC o zawyżanie cen ropy

  Donald Trump ponownie zaatakował OPEC i w środę napisał na Twitterze, że zawyża ona ceny ropy.
 • OPEC i Rosja kijem Wisły nie zawrócą. Rewolucja się dokonała

  OPEC i Rosja kijem Wisły nie zawrócą. Rewolucja się dokonała

  W czwartek w Wiedniu 24 kraje zdecydowały, że utrzymają ograniczenie wydobycia ropy naftowej do końca 2018 r. Jak to wpłynie na notowania podstawowego surowca energetycznego i czy spowoduje wzrost cen paliw dla kierowców? Odpowiedzi szuka Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Państwa OPEC za przedłużeniem ograniczeń w wydobyciu ropy do 2018 r.

  Państwa OPEC za przedłużeniem ograniczeń w wydobyciu ropy do 2018 r.

  Ministrowie państw zrzeszonych w kartelu OPEC opowiedzieli się w czwartek w Wiedniu za przedłużeniem limitów wydobycia ropy naftowej do końca 2018 r. - podała agencja AP. Ma to doprowadzić do wzrostu cen surowca.

Filmy - OPEC (3)

 • OPEC zamrozi produkcje ropy naftowej?

  W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej mocno odbijały. Wszystko za sprawą spekulacji wokół wrześniowego spotkania OPEC. Tym razem jednak spekuluje się, że zamrożenie produkcji wśród państw kartelu może być realne. Co za tym przemawia i jakie są szanse na to, że we wrześniu członkowie OPEC się dogadają? O tym mówił Michał Stajniak z XTB.
 • DM BOŚ: Szansa na wyraźny wzrost cen ropy w przyszłym roku jest niewielka

  Ceny ropy naftowej są bardzo niskie i w ocenie analityków pozostaną takie jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Na rynku panuje nadprodukcja, bowiem żaden z eksporterów nie chce zrezygnować ze swojego udziału w rynku i mimo słabych notowań próbuje sprzedać jak najwięcej swojego surowca. 4 grudnia państwa OPEC mogą wprowadzić pewne ograniczenia, by zahamować spadki, jednak zdaniem obserwatorów na spektakularny wzrost cen nie ma co liczyć. Członkowie OPEC, czyli organizacji państw eksportujących ropę naftową, zbierają się w Wiedniu, by podjąć próbę podniesienia cen tego surowca. Osiągnąć to można jednak tylko poprzez ograniczenie eksportu, a więc dochodów ze sprzedaży. Szansa, by członkowie OPEC zdecydowali się na takie rozwiązanie, nie jest wielka, zwłaszcza że ropa tanieje – z niewielkimi korektami – od ponad roku, a gremium to miało już kilka razy okazję ograniczenia produkcji i z niej nie skorzystało. – Od tej decyzji będzie wiele zależeć – ocenia Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Jeżeli kraje OPEC zdecydują się na interwencję, będzie to czynnik sprzyjający wzrostom notowań ropy naftowej, ale ze względów fundamentalnych te wzrosty nie powinny być spektakularne. Z kolei jeżeli OPEC nie zdecyduje się na interwencję, to prawdopodobnie niskie ceny ropy naftowej utrzymają się jeszcze przez wiele miesięcy.
 • Wiadomości ekonomiczne

  TV Biznes: * Czeki dla mniej zamożnych Amerykanów. * Bezpieczne zawody. * Gazowy OPEC.