OPEC

Artykuły - OPEC (543)

 • Ropa została zakładnikiem koronawirusa

  Ropa została zakładnikiem koronawirusa

  Cena ropy Brent wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy, czyli w czasie obowiązywania ograniczeń produkcyjnych ustalonych przez OPEC+, o około 50 proc. Perspektywy na kolejne okresy uzależnione są od rozwoju pandemii, stanu gospodarki światowej i innych czynników globalnych, w tym m.in. relacji między USA a Chinami. Na razie pytań jest więcej niż odpowiedzi.
 • Ceny paliw: Na stacjach wakacyjny spokój cenowy, ale...

  Ceny paliw: Na stacjach wakacyjny spokój cenowy, ale...

  W końcówce lipca ceny paliw na stacjach w Polsce zmieniały się tylko nieznacznie, głównie za sprawą relatywnie niewielkich ruchów cenowych w hurcie. W sprzedaży rafineryjnej benzyna i diesel z każdym tygodniem bardziej zbliżają się do siebie cenowo i ta tendencja na stacjach także staje się widoczna, głównie za sprawą niskich marż detalicznych na benzynach. Na półmetku wakacji na stacjach nie będzie większych zmian, choć paliwa tanieją w rafineriach.
 • Ceny ropy blisko 4-miesięcznego maksimum

  Ceny ropy blisko 4-miesięcznego maksimum

  Na rynkach surowców ropa jest wyceniana blisko 4-miesięcznego maksimum. Inwestorzy spekulują czy amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie utrzymując gołębie stanowisko w swojej polityce - informują analitycy.
 • Ceny ropy stabilne, obawa o podaż

  Ceny ropy stabilne, obawa o podaż

  Na rynkach paliw inwestorzy śledzą napięte relacje USA-Chiny i perspektywy większej podaży ropy na świecie - informują maklerzy. Rynki przygotowują się do większej ilości ropy z krajów OPEC+, które od sierpnia rozluźnią dostawy swojego surowca.
 • OPEC+ podcina ceny ropy na rynkach

  OPEC+ podcina ceny ropy na rynkach

  Ceny ropy w USA idą w dół po zmniejszeniu cięć wydobycia przez OPEC+. Na posiedzeniu zredukowano ograniczenia podaży ropy (do 7,7 mln baryłek dziennie od sierpnia z 9,7 mln do końca lipca), analitycy martwią się, że druga fala epidemii może opóźnić powrót rynku do równowagi.
 • Ceny ropy zniżkują w oczekiwaniu na OPEC+

  Ceny ropy zniżkują w oczekiwaniu na OPEC+

  Na rynku ropy analitycy oczekują decyzji państw OPEC+ dotyczącą cięć w produkcji ropy naftowej.
 • Ceny paliw. Kolejny tydzień podwyżek na stacjach

  Ceny paliw. Kolejny tydzień podwyżek na stacjach

  Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta zwyżkowa tendencja zostanie podtrzymana. Na pocieszenie kierowcom pozostaje fakt, że za paliwo i tak płacimy wyraźnie mniej niż przed rokiem.
 • Surowce. OPEC z najniższym wydobyciem od 1991 r.

  Surowce. OPEC z najniższym wydobyciem od 1991 r.

  Na rynkach surowcowych mamy pewną stabilizację. Według opublikowanego wczoraj raportu produkcja ropy w państwach OPEC zmniejszyła się w czerwcu o 1,93 miliona baryłek dziennie do 22,69 miliona dziennie w ubiegłym miesiącu. To najniższy poziom od maja 1991 r.
 • Ropa w USA zaliczy już 6. tydzień ze zwyżką cen

  Ropa w USA zaliczy już 6. tydzień ze zwyżką cen

  Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań. Kraje OPEC+ osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia cięć w produkcji do końca lipca - informują maklerzy.
 • ​Przedłużenia cięć produkcji ropy w OPEC+ jednak nie będzie?

  To na dzisiaj, 4 czerwca, zaplanowane zostało wstępnie wirtualne spotkanie państw OPEC+, które miało stać się najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej.

Filmy - OPEC (3)

 • OPEC zamrozi produkcje ropy naftowej?

  W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej mocno odbijały. Wszystko za sprawą spekulacji wokół wrześniowego spotkania OPEC. Tym razem jednak spekuluje się, że zamrożenie produkcji wśród państw kartelu może być realne. Co za tym przemawia i jakie są szanse na to, że we wrześniu członkowie OPEC się dogadają? O tym mówił Michał Stajniak z XTB.
 • DM BOŚ: Szansa na wyraźny wzrost cen ropy w przyszłym roku jest niewielka

  Ceny ropy naftowej są bardzo niskie i w ocenie analityków pozostaną takie jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Na rynku panuje nadprodukcja, bowiem żaden z eksporterów nie chce zrezygnować ze swojego udziału w rynku i mimo słabych notowań próbuje sprzedać jak najwięcej swojego surowca. 4 grudnia państwa OPEC mogą wprowadzić pewne ograniczenia, by zahamować spadki, jednak zdaniem obserwatorów na spektakularny wzrost cen nie ma co liczyć. Członkowie OPEC, czyli organizacji państw eksportujących ropę naftową, zbierają się w Wiedniu, by podjąć próbę podniesienia cen tego surowca. Osiągnąć to można jednak tylko poprzez ograniczenie eksportu, a więc dochodów ze sprzedaży. Szansa, by członkowie OPEC zdecydowali się na takie rozwiązanie, nie jest wielka, zwłaszcza że ropa tanieje – z niewielkimi korektami – od ponad roku, a gremium to miało już kilka razy okazję ograniczenia produkcji i z niej nie skorzystało. – Od tej decyzji będzie wiele zależeć – ocenia Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Jeżeli kraje OPEC zdecydują się na interwencję, będzie to czynnik sprzyjający wzrostom notowań ropy naftowej, ale ze względów fundamentalnych te wzrosty nie powinny być spektakularne. Z kolei jeżeli OPEC nie zdecyduje się na interwencję, to prawdopodobnie niskie ceny ropy naftowej utrzymają się jeszcze przez wiele miesięcy.
 • Wiadomości ekonomiczne

  TV Biznes: * Czeki dla mniej zamożnych Amerykanów. * Bezpieczne zawody. * Gazowy OPEC.