OPEC

Artykuły - OPEC (558)

 • Surowce: Odreagowanie cen ropy

  Surowce: Odreagowanie cen ropy

  ​Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA są w pobliżu 63 USD za baryłkę, po zwyżce na zakończenie środowej sesji o niemal 5 proc. - informują maklerzy. Ceny wzrosły po znaczącym spadku zapasów. Tymczasem rynek paliw w niedługim czasie będzie musiał się uporać z większą ilością ropy z krajów OPEC+, które rozpoczną od maja dodawanie na giełdy paliw dodatkowych baryłek ropy.
 • OPEC: Światełko w tunelu do spadku cen paliw

  OPEC: Światełko w tunelu do spadku cen paliw

  ​W przedświątecznym tygodniu podwyżki cen na stacjach w końcu wyhamowały - wskazali w piątek analitycy e-petrol. Więcej płacimy jedynie za 95-oktanową benzynę, a kierowcy tankujący autogaz, pierwszy raz od połowy stycznia, przy dystrybutorze zapłacą mniej. Grupa OPEC+ wyraziła silne przekonanie co do kontynuacji globalnego ożywienia w kolejnych miesiącach, co przez silniejszy wzrost popytu powinno zacieśniać sytuację na globalnym rynku ropy.
 • Rynek ropy obserwuje Kanał Sueski

  Rynek ropy obserwuje Kanał Sueski

  Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o prawie 2 proc. po wzroście amerykańskich zapasów surowca i jego produktów. Inwestorzy monitorują wysiłki podejmowane w celu usunięcia statku blokującego Kanał Sueski - informują maklerzy.
 • Optymizm na rynku ropy w oczekiwaniu na potwierdzenie ze strony OPEC+

  Optymizm na rynku ropy w oczekiwaniu na potwierdzenie ze strony OPEC+

  Od czasu publikacji ostatniej analizy cena ropy jeszcze bardziej poszła w górę: Brent osiągnęła najwyższy poziom od 13 miesięcy, przekraczając 65 dol./bbl, natomiast cena ropy WTI pokonała barierę 60 dol./bbl i znalazła się znacznie powyżej poziomów, które mogłyby spowodować reakcję ze strony amerykańskich producentów ropy z łupków. Jednak wszelkie perspektywy zwiększania produkcji odeszły na dalszy tor po bezprecedensowym wirze polarnym w ubiegłym tygodniu, który na kilka dni ograniczył wydobycie o niemal 4 mln baryłek dziennie.
 • ​OPEC+ wywiązuje się z cięć na 99 procent - ropa naftowa w USA zyskuje

  ​OPEC+ wywiązuje się z cięć na 99 procent - ropa naftowa w USA zyskuje

  Maklerzy informują, że ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na informacje, że kraje OPEC+ utrzymują dyscyplinę i przestrzegają ustalonych dla nich kwot dostaw ropy.
 • ​Kraje OPEC+ utrzymają w lutym limit wydobycia ropy

  ​Kraje OPEC+ utrzymają w lutym limit wydobycia ropy

  Grupa OPEC+, uzgodniła, że utrzyma w lutym limit wydobycia ropy, przy czym część członków kartelu nieznacznie go zmniejszy, a Rosja - zwiększy - podaje we wtorek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji.
 • Ceny ropy wahają się przed decyzją OPEC+

  Ceny ropy wahają się przed decyzją OPEC+

  - Ceny ropy w USA nieznacznie się wahają przed kluczową dla rynków paliw czwartkową decyzją krajów sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości produkcji od początku 2021 r. - informują maklerzy.
 • Surowce: Obawy o popyt i OPEC

  Surowce: Obawy o popyt i OPEC

  ​Ceny ropy w USA spadły na wprowadzane w Stanach Zjednoczonych ostrzejsze restrykcje w walce z pandemią koronawirusa i spory w OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy - informują maklerzy.
 • Rynki surowcowe wierzą w szczepionkę na Covid-19

  Rynki surowcowe wierzą w szczepionkę na Covid-19

  Ceny ropy w nieznacznie spadają, inwestorzy oceniają, że kraje OPEC+ mogą odłożyć decyzję o zwiększeniu dostaw ropy o 3-6 miesięcy - informują maklerzy. Optymizm globalnych graczy co do szczepionki na Covid-19 jest silniejszy niż obawy o rosnącą liczbą notowanych przypadków zachorowań związanych z tym patogenem.
 • Surowce hamują w związku z nerwowością wokół wirusa i wyborów

  Surowce hamują w związku z nerwowością wokół wirusa i wyborów

  W minionym tygodniu sektor surowców odnotował gwałtowny odwrót od mocnych zysków generowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W kontekście nowej fali zakażeń Covid-19 w Europie i w Stanach Zjednoczonych, jak również w związku z kluczowym pod względem ryzyka zdarzeniem - amerykańskimi wyborami prezydenckimi, przejście inwestorów do defensywy nie jest szczególnie zaskakujące.

Filmy - OPEC (3)

 • OPEC zamrozi produkcje ropy naftowej?

  W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej mocno odbijały. Wszystko za sprawą spekulacji wokół wrześniowego spotkania OPEC. Tym razem jednak spekuluje się, że zamrożenie produkcji wśród państw kartelu może być realne. Co za tym przemawia i jakie są szanse na to, że we wrześniu członkowie OPEC się dogadają? O tym mówił Michał Stajniak z XTB.
 • DM BOŚ: Szansa na wyraźny wzrost cen ropy w przyszłym roku jest niewielka

  Ceny ropy naftowej są bardzo niskie i w ocenie analityków pozostaną takie jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Na rynku panuje nadprodukcja, bowiem żaden z eksporterów nie chce zrezygnować ze swojego udziału w rynku i mimo słabych notowań próbuje sprzedać jak najwięcej swojego surowca. 4 grudnia państwa OPEC mogą wprowadzić pewne ograniczenia, by zahamować spadki, jednak zdaniem obserwatorów na spektakularny wzrost cen nie ma co liczyć. Członkowie OPEC, czyli organizacji państw eksportujących ropę naftową, zbierają się w Wiedniu, by podjąć próbę podniesienia cen tego surowca. Osiągnąć to można jednak tylko poprzez ograniczenie eksportu, a więc dochodów ze sprzedaży. Szansa, by członkowie OPEC zdecydowali się na takie rozwiązanie, nie jest wielka, zwłaszcza że ropa tanieje – z niewielkimi korektami – od ponad roku, a gremium to miało już kilka razy okazję ograniczenia produkcji i z niej nie skorzystało. – Od tej decyzji będzie wiele zależeć – ocenia Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Jeżeli kraje OPEC zdecydują się na interwencję, będzie to czynnik sprzyjający wzrostom notowań ropy naftowej, ale ze względów fundamentalnych te wzrosty nie powinny być spektakularne. Z kolei jeżeli OPEC nie zdecyduje się na interwencję, to prawdopodobnie niskie ceny ropy naftowej utrzymają się jeszcze przez wiele miesięcy.
 • Wiadomości ekonomiczne

  TV Biznes: * Czeki dla mniej zamożnych Amerykanów. * Bezpieczne zawody. * Gazowy OPEC.