opał

Artykuły - Opał (16)

 • Drewno energetyczne znowu rozpala emocje

  Drewno energetyczne znowu rozpala emocje

  Komisja ds. energii oceni poprawki zgłoszone do projektu noweli ustawy o OZE, który wprowadza definicję drewna energetycznego. Problem jest poważny, bo dotyczy około 2,8 mln m sześc. zalegającego drewna.
 • Od lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego

  Od lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego

  ​Z początkiem lipca wejdzie w życie zakaz sprzedaży miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 megawata. Sprzedawcy węgla wskazują, że do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa, a część obrotu miałami może przenieść się do szarej strefy.
 • Pellet to aktualnie coraz popularniejszy opał - zobacz, jakie są jego ceny

  Pellet to aktualnie coraz popularniejszy opał - zobacz, jakie są jego ceny

  Ogrzewanie pelletem może przynieść wiele korzyści. Nowoczesne kotły spalające biomasę są już dostępne w przystępnych przedziałach cenowych. Jednak podczas dokonywania wyboru pieca warto wziąć także pod uwagę koszty opału. Poniżej sprawdzimy aktualne ceny pelletu w Polsce. Podpowiemy, ile kosztuje biomasa o różnej jakości. Wyróżnimy rodzaje pelletu oraz opiszemy, czym jest wartość opałowa.
 • Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy!

  Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy!

  Polski Alarm Smogowy przed sezonem grzewczym sprawdził jak wygląda sprzedaż i kontrola jakości węgla na rynku detalicznym. Sprzedawcy węgla często nie informują rzetelnie o jego jakości przed zakupem, opis sprzedawanego węgla na workach nie zgadza się z dołączonym świadectwem jakości. Zdaniem ekspertów, mamy do czynienia z wprowadzeniem w błąd konsumentów na szeroką skalę.
 • ME za zakazem palenia węglem złej jakości

  ME za zakazem palenia węglem złej jakości

  Resort energii przychylił się do uwag organizacji ekologicznych, by wprowadzić ustawowy zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości. "To krok w dobrym kierunku" - mówią ekolodzy.
 • Już latem zadbaj o ciepłą zimę! Trwa sezon na tani opał

  Już latem zadbaj o ciepłą zimę! Trwa sezon na tani opał

  Trwają wakacje, a wraz z nimi utrzymują się wysokie temperatury na zewnątrz i przyjemny chłód w mieszkaniu. Mimo tego warto już teraz pomyśleć o zakupie opału na zimę. Jego ceny w miesiącach letnich są bowiem najatrakcyjniejsze i to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materiał.
 • Fiskus wprowadzi nam kolejny nowy podatek!

  Fiskus wprowadzi nam kolejny nowy podatek!

  Od listopada br. gaz ziemny przeznaczone do celów opałowych będzie opodatkowany akcyzą - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przygotowany przez resort finansów. Przewidziane są liczne zwolnienia z podatku np. dla gospodarstw domowych.
 • Domowe zaplecze (cz. 2): Pomieszczenia gospodarcze

  Domowe zaplecze (cz. 2): Pomieszczenia gospodarcze

  W żadnym domu, a szczególnie w domu jednorodzinnym, nie może zabraknąć miejsca na kotłownię, pralnię, narzędzia czy przybory do sprzątania. Jednak nasze możliwości finansowe nie zawsze pozwalają na wybranie projektu z odpowiednią liczbą pomieszczeń gospodarczych, a tym bardziej ze strychem czy piwnicą. Dlatego też funkcje pralni, kotłowni i schowka często spełnia jedno pomieszczenie.
 • Tani węgiel już się skończył

  Tani węgiel już się skończył

  Spółki węglowe spodziewają się, że jeszcze wiosną będzie gotowy projekt rozporządzenia, regulującego zasady obowiązywania i rozliczania akcyzy na węgiel. Zgodnie z unijnym prawem, akcyza zostanie wprowadzona z początkiem przyszłego roku.
 • Dzięki dopłatom oszczędzisz nawet 3000 zł

  Dzięki dopłatom oszczędzisz nawet 3000 zł

  24 stycznia br. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało możliwość dopłat na termomodernizację budynków indywidualnych. Eksperci już obliczyli, ile będzie można zaoszczędzić dzięki wsparciu rządu ocieplając dom, a także o ile zmniejszą się rachunki za ogrzewanie, kiedy w dobrze ocieplonym domu już zamieszkamy.