opady

Synonimy:
opady deszczu, opady śniegu
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Opady (1132)

 • Fazy Księżyca wpływają na ziemskie opady

  Fazy Księżyca wpływają na ziemskie opady

  Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Okazuje się, że fazy Księżyca mają wpływ na ziemskie opady.
 • Podhale: Dramatyczne pogorszenie warunków na drogach

  Podhale: Dramatyczne pogorszenie warunków na drogach

  W Zakopanem zderzyło się siedem samochodów, a na podhalańskich drogach doszło do szeregu kolizji – informuje rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.
 • RMF24: Atak zimy na północy Polski

  RMF24: Atak zimy na północy Polski

  Awarie prądu na północy Polski miały miejsce w 27 gminach na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Sygnał w tej sprawie przesłano na Gorącą Linię RMF FM
 • Finał turnieju o Złoty Kask w Tarnowie przełożony

  Finał żużlowego turnieju o Złoty Kask został przełożony z powodu intensywnych opadów deszczu. Tor w Tarnowie nie nadaje się do rozegrania zawodów.
 • Front już nad Polską. Padać może kilkanaście godzin

  Front już nad Polską. Padać może kilkanaście godzin

  Przez całą noc najmocniej padało w Małopolsce, ale rzeki na razie są pod kontrolą. Front znad Bałkanów właśnie nadciągnął nad Podkarpacie. Mocno lać zacznie około godz. 9. Te opady z krótkimi przerwami mogą trwać minimum kilkanaście godzin.
 • Prognozy na najbliższy tydzień. W środę gwałtowne ochłodzenie

  Prognozy na najbliższy tydzień. W środę gwałtowne ochłodzenie

  Poniedziałek upłynie pod znakiem aury nieco kapryśnej. Na południu kraju słońca całkiem sporo, im bardziej na północ, tym chmur będzie przybywać. Lokalnie spodziewane są opady deszczu. Wartości na termometrach wysokie. Maksymalnie ma być nawet do 20 st. Celsjusza. Wtorek deszczowy, ale jeszcze cieplejszy. W Krakowie na termometrach nawet do 23 st. Celsjusza. Miejscami niewykluczone są burze. Środa ma przynieść gwałtowne ochłodzenie.
 • Prognozy: Zmiany w pogodzie. Ochłodzenie i sporo deszczu

  Prognozy: Zmiany w pogodzie. Ochłodzenie i sporo deszczu

  Wraz z nadejściem astronomicznej wiosny poczuliśmy powiew lata. Termometry wskazywały ponad 20 st. Celsjusza. Słońca również nie brakowało. Niestety, w najbliższych dniach pogoda zacznie kaprysić. Już w niedzielę chmury wygrają w starciu ze słońcem. Przydadzą się też parasole. Ostatni tydzień marca przyniesie z kolei ochłodzenie i to wyraźne. Już we wtorek zamiast 20 st. C na termometrach zobaczymy maksymalnie 9 st. C.
 • Japonia: Dziewięć ofiar śmiertelnych śnieżnego żywiołu

  Japonia: Dziewięć ofiar śmiertelnych śnieżnego żywiołu

  Do dziewięciu wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych bardzo obfitych opadów śniegu w Japonii; obrażenia - głównie z powodu upadku na śliskiej nawierzchni - odniosło ok. 1,2 tysiąca osób - poinformowała publiczna sieć NHK.
 • Policja: Jedźmy wolniej i ostrożniej

  Policja: Jedźmy wolniej i ostrożniej

  Jedźmy wolniej i ostrożniej - apeluje policja. W całym kraju jazdę utrudnia zalegający śnieg albo błoto pośniegowe i śliska nawierzchnia. - W takich warunkach dochodzi przede wszystkim do stłuczek - przestrzega Mariusz Sokołowski. Rzecznik Komendy Głównej Policji dodaje, że im mniejsza prędkość, tym mniejsze skutki ewentualnego uderzenia.
 • Prognozy: Śniegu będzie przybywać. Ostrzeżenie przed zawiejami i zamieciami

  Prognozy: Śniegu będzie przybywać. Ostrzeżenie przed zawiejami i zamieciami

  Zachmurzenie na ogół duże, najwięcej rozpogodzeń na południu, temperatury od minus 6 st. Celsjusza do 0 st. Celsjusza i opady śniegu - takie są prognozy na poniedziałek. Synoptycy ostrzegają zwłaszcza przed silnymi zamgleniami oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi. W kolejnych dniach mróz - na szczęście już nieco lżejszy - ma się utrzymywać zwłaszcza na północnym wschodzie Polski. Niezmiennie będzie też przybywać śniegu.

Filmy - Opady (5)

 • Silne opady deszczu i porywisty wiatr. Cyklon Kevin utrudnił jazdę kierowcom

  Kierowcy mieli spore problemy z jazdą po drogach zachodniej Australii. Drogi zostały zalane przez obfite opady deszczu, a do tego wiał silny wiatr, dochodzący nawet do 150 km/h. To efekt cyklonu Kevin, który nawiedził Australię. (STORYFUL/x-news)
 • Zima na Kamczatce. Współczujemy Rosjanom!

  Nawet 2-metrową wysokość osiągały w trzecim tygodniu lutego śnieżne zaspy na Kamczatce, w rejonie miasta Pietropawłowsk Kamczacki. Autor nagrania uwiecznił m.in. samochody całkowicie schowane pod grubymi czapami białego puchu. Od tego czasu warunki pogodowe nieco się poprawiły, ale tegorocznej zimy w kraju Kamczackim na pewno nie będzie można zaliczyć do łagodnych.
 • Oto najbardziej mokre miejsce na Ziemi!

  Mawsynram to skupisko kilku maleńkich wiosek położonych w stanie Meghalaya na północnym wschodzie Indii. Przybyszów wita tutaj znak informujący, że znajdują się w „najbardziej mokrym miejscu na Ziemi”. Znak – jakżeby inaczej – jest przerdzewiały… I nic dziwnego: w Mawsynram średnia roczna suma opadów wynosi 11,873mm. To absolutny rekord światowy, oficjalnie odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa. Zdaniem meteorologów, za taką sytuację odpowiada bliskość Zatoki Bengalskiej, nad którą często zbierają się wilgotne masy powietrza. Wędrują one w kierunku Bangladeszu, przesuwając się między innymi nad Mawsynram i zsyłając jego mieszkańcom długą porę deszczową. Przygotowują się oni do jej nadejścia przez kilka miesięcy, uszczelniając swoje gliniane chatki. Chociaż większość z nich posiada już instalację elektryczną, przerwy w dostawie energii, spowodowane intensywnymi opadami, zdarzają się nader często. Innym utrapieniem dla mieszkańców Mawsynram są lawiny błotne, które uniemożliwiają korzystanie z jedynej brukowanej drogi łączącej przysiółki. Wszyscy podkreślają jednak, że obfite opady, które dla każdej innej miejscowości byłyby „klęską żywiołową”, na nich samych nie robią już żadnego wrażenia.
 • Gwałtowna burza nad Zieloną Górą

  Gwałtowne burze na Zieloną Góra wywołały duże zniszczenia. Wielokrotnie interweniowali strażacy. Silne opady deszczu zalewały okoliczne drogi, a także piwnice (TVN24/x-news).