ONZ

Artykuły - ONZ (1548)

Filmy - ONZ (26)

 • Odejście od paliw kopalnych albo groźna zmiana klimatu – ONZ ostrzega

  Od 24 lat podczas corocznych szczytów klimatycznych ONZ komunikuje opinii publicznej, jak i decydentom, postępujące załamywanie się modeli klimatycznych i kurczący się czas, aby tę sytuację naprawić. Naukowcy nie wiedzą, jak zatrzymać zdarzenia, które już dziś mają miejsce. Negatywny wpływ człowieka na klimat teoretycznie jest możliwy do powstrzymania za pomocą odpowiednich narzędzi, środków i technologii. Nie wiadomo jednak, ile lat zajmie odwracanie tej tendencji. Przykładem skutecznych działań jest Protokół Montrealski. Na jego podstawie zaprzestano stosowania freonu w lodówkach, klimatyzatorach i innych podobnych urządzeniach. Dzięki temu w zeszłym roku zamknęła się dziura ozonowa – udało się ją odtworzyć naturalnie. Podobnie należy postąpić teraz w przypadku gazów cieplarnianych. Ludzkość oparta jest jednak na energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, czyli wysokoemisyjnych. Konieczne jest inwestowanie i przechodzenie na nieemisyjne rozwiązania – energię słoneczną, wodną, wiatrową czy jądrową. Obecnie technologie te stają się coraz bardziej efektywne. Można więc wyobrazić sobie zaprzestanie masowej eksploatacji węgla czy ropy naftowej.
 • Hamas zaatakował rakietami, Izrael przeprowadził naloty odwetowe. ONZ wzywa do spokoju

  Palestyńczycy w Strefie Gazy wystrzelili setki rakiet i pocisków moździerzowych na południowy Izrael, a Izrael rozpoczął odwetowe naloty. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w poniedziałek wezwał obie strony do zachowania maksymalnego opanowania. (RUPTLY/x-news)
 • Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley rezygnuje ze stanowiska

  Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley zrezygnowała ze stanowiska. Jej dymisję przyjął już prezydent Donald Trump. Rezygnacja Haley jest dużym zaskoczeniem w USA. - Jestem szczęściarą, bo mogłam służyć państwu, które bardzo kocham. Dziękuję prezydentowi Donaldowi Trumpowi - mówiła Nikki Haley podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA. (RUPTL/x-news)
 • B. Netanjahu w ONZ: Iran ma tajny magazyn atomowy w Teheranie

  Benjamin Netanjahu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Iran o zatajenie istnienia "tajnego magazynu atomowego" w Teheranie. - Przechowywane są tam ogromne ilości sprzętu i materiałów z tajnego irańskiego programu nuklearnego – oświadczył premier Izraela. (RUPTLY/x-news)