onkologia

Artykuły - Onkologia (396)

 • Co 30 sekund na świecie ktoś zapada na nowotwór krwi

  Co 30 sekund na świecie ktoś zapada na nowotwór krwi

  Jest ich ponad 130 i stanowią poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Liczby mówią same za siebie - nowotwory krwi doprowadziły do śmierci aż 165 000 Europejczyków.
 • Przełom w walce z nowotworami

  Przełom w walce z nowotworami

  ​Naukowcy zidentyfikowali miejsca wiązań, w których leki hamują ucieczkę wielu rodzajów nowotworów. Odkrycie to stanowi kolejny krok w kierunku opracowania nowej klasy leków przeciwnowotworowych.
 • COVID-19 a ostra białaczka szpikowa - wskazówki dla pacjentów onkologicznych

  COVID-19 a ostra białaczka szpikowa - wskazówki dla pacjentów onkologicznych

  Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2) stawia przed całym społeczeństwem nowe wyzwania i jest istotnym sprawdzianem z odpowiedzialności zbiorowej. Pacjenci onkologiczni stają w tym czasie przed dodatkowymi - najtrudniejszymi - pytaniami: Jak i gdzie kontynuować leczenie? Czy przez osłabioną odporność istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania?
 • Rozszyfrowano genomy dziesiątek nowotworów

  Rozszyfrowano genomy dziesiątek nowotworów

  ​Gigantyczny projekt zsekwencjonowania genomów dziesiątek nowotworów ujawnił nowe spojrzenie na naturę raka. Okazuje się, że defekty genetyczne odpowiedzialne za rozwój nowotworów mogą czasem pojawiać się lata lub nawet dziesięciolecia przed pierwszymi objawami choroby.
 • Mastocytoza - trudna do zdiagnozowania choroba nowotworowa

  Mastocytoza - trudna do zdiagnozowania choroba nowotworowa

  Mastocytoza to rzadka choroba należąca do nowotworów mieloproliferacyjnych. Charakteryzuje się nadmierną ilością mastocytów, czyli komórek tucznych, zwykle zlokalizowanych w skórze, co przyczynia się do powstania charakterystycznych plam. Mówimy wówczas o mastocytozie skórnej. Bywa jednak, że choroba dotyczy narządów wewnętrznych , a ponadto może przebiegać bezobjawowo. Ogólnoustrojowe objawy, takie jak np. omdlenia czy biegunki sprawiają, że rozpoznanie mastocytozy to wciąż wyzwanie dla lekarzy. Postawienie diagnozy wspiera m.in. morfologia krwi obwodowej.
 • Nietypowy efekt uboczny terapii antynowotworowej

  Nietypowy efekt uboczny terapii antynowotworowej

  Osoby poddawane terapii fotodynamicznej w celu leczenia niektórych nowotworów, często zgłaszają nietypowe skutki uboczne. Oprócz dostrzegania dziwnych kształtów, wielu z nich ma poczucie "widzenia w ciemności".
 • Niektóre nowotwory są diagnozowane niepotrzebnie

  Niektóre nowotwory są diagnozowane niepotrzebnie

  ​Pojawienie się testów przesiewowych i regularnych badań pod kątem nowotworów uratowało życie wielu istnień ludzkich na całym świecie. Okazuje się jednak, że wczesne wykrycie komórek nowotworowych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
 • Ostra białaczka szpikowa - niewydolność szpiku, nieleczona zagraża życiu

  Ostra białaczka szpikowa - niewydolność szpiku, nieleczona zagraża życiu

  Rocznie ok. 350 tysięcy osób na świecie dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Choć powszechnie białaczki kojarzą się z wiekiem dziecięcym, to ostra białaczka szpikowa (AML - ang. accute myeloid leukemia) jest nowotworem krwi często występującym u osób dorosłych. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. AML stanowi co czwarty przypadek białaczki u osób dorosłych. Choroba charakteryzuje się agresywnym przebiegiem, a nieleczona zagraża życiu. Czasem w ciągu zaledwie kilku tygodni może dojść do śmierci pacjenta. Obecnie dzięki terapiom celowanym nastąpił wyraźny postęp w leczeniu tej groźnej choroby.
 • Z pleców mężczyzny usunięto 14-centymetrowy "smoczy róg"

  Z pleców mężczyzny usunięto 14-centymetrowy "smoczy róg"

  Brytyjscy lekarze usunęli z pleców pacjenta 14-centymetrową narośl w kształcie roga. Okazało się, że był to przypadek raka kolczystokomórkowego skóry.
 • Sztuczna inteligencja Google diagnozuje raka lepiej od ludzi

  Sztuczna inteligencja Google diagnozuje raka lepiej od ludzi

  Naukowcy stwierdzili, że program komputerowy jest w stanie wykryć raka piersi na podstawie zdjęć diagnostycznych z większą dokładnością od człowieka. To może oznaczać przełom w walce z nowotworami.

Filmy - Onkologia (9)

 • Piosenka, która daje siłę dzieciom walczącym z nowotworem

  Mateusz Rejawski to autor utworu „Ona by tak chciała, bym był zdrowy”, który jest coverem piosenki „Ona by tak chciała” Ronnie'ego Ferrari. Utwór ma dać siłę dzieciom, które walczą z nowotworami. – Zaczął pisać tekst, będąc na oddziale – powiedział Tomasz Micek, koordynator projektu. – Odsłuchuję piosenkę i mam lepszy dzień, myślę cały czas pozytywnie – zaznaczył Rejawski. Jak powstawał teledysk? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Minister zdrowia o pieniądzach na onkologię

  Gościem Porannej rozmowy w RMF FM był minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapytany o pieniądze na onkologię, odpowiedział: "czy przydałyby mi się 2 miliardy? 2,7 (mld zł - red.) mi się przydało, które dostałem naprawdę. Przypominam, że nikt nie proponował do tej pory żadnych pieniędzy na onkologię. Nie było żadnego ustrukturyzowanego strumienia, na co na onkologii, gdzie na onkologię. (...) Na Narodową Strategię Onkologiczną mamy zabezpieczone 5,2 mld. Dostałem 2,7 mld z budżetu. To są pieniądze realne, konkretne, które nigdy do tej pory do NFZ-u nie trafiły".
 • Prof. Adam Maciejczyk o środkach na onkologię: Same pieniądze nie rozwiążą problemu

  Prof. Adam Maciejczyk Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w Porannej rozmowie w RMF FM w odpowiedzi na pytanie Roberta Mazurka, czy 2 mld złotych, które opozycja chce przekazać na onkologię są potrzebne odpowiedział, że każde pieniądze są potrzebne, jednak jak przyznał: „same pieniądze nie rozwiążą problemu”. Robert Mazurek przypomniał słowa prof. Maciejczyka, że "pieniądze są potrzebne, ale to tylko narzędzie. Największym problemem służby zdrowia jest bałagan". Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego potwierdził, że "same pieniądze nie rozwiążą problemu, te pieniądze trzeba właściwie wydać". Gość Porannej rozmowy zauważył również, obecnie prowadzony pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej najlepiej udowadnia, że pieniądze są wydawane właściwie.
 • Hasło - onkologia

  W tym roku Ministerstwo Zdrowia planuje kontynuację wdrażania nowoczesnych terapii lekowych. – W 2019 roku wprowadziliśmy 25 proc. nowych leków onkologicznych. To ogromnie dużo jak na jeden rok – podkreśla Łukasz Szumowski. I dodaje: - Jestem daleki od hurraoptymizmu, bo nie o to chodzi i nie można mówić, że jesteśmy najlepsi na świecie, bo to byłaby oczywista bzdura. Póki nie będziemy mieli znacznie lepszych nakładów, znacznie lepszej sytuacji demograficznej, to nie będziemy najlepsi na świecie, ale myślę, że w części poprawiło się w sposób istotny, a w części mamy jeszcze w kolejnych latach do dociągnięcia do tej średniej. Jak podkreśla minister zdrowia, końcówka poprzedniej kadencji upłynęła pod hasłem onkologii. – Teraz trzeba troszkę na te efekty poczekać, to raz. Po drugie, powinniśmy wprowadzać nowe terapie. Jestem przekonany, że będą ciągle nowe terapie, które będą rejestrowane. Nadrobiliśmy bardzo wiele, ale oczywiście nadal jest dużo do zrobienia – mówi szef resortu zdrowia.