ołów

Artykuły - Ołów (19)

 • Powietrze wokół Notre Dame już nie jest toksyczne

  Powietrze wokół Notre Dame już nie jest toksyczne

  Okolice niedawno spalonej katedry Notre Dame były zamknięte z powodu niebezpiecznego poziomu skażenia ołowiem. Było ono 32-65 razy większe od dozwolonego limitu zalecanego przez francuskie służby na poziomie 0,3 g/kg masy ciała. Teraz jest już bezpiecznie.
 • Orzeł Biały: Stabilna sprzedaż ołowiu. Ceny surowców na wysokim poziomie

  W 2013 roku Orzeł Biały, lider polskiego rynku recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych, przerobił i sprzedał 55,46 tys. ton ołowiu rafinowanego. To wynik nieznacznie wyższy od wolumenu sprzedaży zanotowanego w 2012 r. przy jednoczesnym zwiększeniu udziału bardziej zaawansowanych technologicznie stopów w całej strukturze sprzedaży. W samym IV kwartale 2013 r. Orzeł Biały sprzedał 15,5 tys. ton ołowiu, o 2,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.
 • Mają w Polsce złoża warte miliardy

  Mają w Polsce złoża warte miliardy

  Rathdowney Resources zamierza uruchomić na Śląsku kopalnię cynku i ołowiu. Kanadyjska spółka w ciągu kilku lat zainwestuje 200-300 mln dol. Wydobyty surowiec miałby trafiać do Chin, Indii i hut Europy.
 • Ostrzeżenie przed trującymi kieliszkami

  Ostrzeżenie przed trującymi kieliszkami

  Kwadratowe kieliszki z orłem na fladze biało-czerwonej mogą wydzielać szkodliwe metale ciężkie.
 • Szminki z toksycznymi metalami w sprzedaży w USA

  Szminki z toksycznymi metalami w sprzedaży w USA

  Naukowcy odkryli ślady ołowiu i ośmiu innych metali w szminkach powszechnie sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. W niektórych przypadkach mogą one wywoływać poważne problemy zdrowotne.
 • Susz jajeczny z toksycznym kadmem i ołowiem

  Susz jajeczny z Kalisza zawierał toksyczny kadm, ołów i bakterie coli. W całym kraju dodawano go do jedzenia, alarmuje "Gazeta Wyborcza".
 • Zabawa mniej ryzykowna?

  Zabawa mniej ryzykowna?

  Zabawki mają być bezpieczniejsze. Właśnie weszła w życie dyrektywa poprawiająca ochronę dzieci przed niebezpiecznymi zabawkami. A jest przed czym chronić: w teście zabawek z listopada 2010 r. ostrzegaliśmy przed toksycznymi substancjami w misiu, lalce, lokomotywie i wielu innych produktach dla dzieci.
 • (Al)Chemia recyklingu

  (Al)Chemia recyklingu

  Alchemię uważa się za bezpośredniego przodka współczesnej chemii. Jej podstawą jest jakościowa przemiana substancji, a obietnicą doskonałość w formie złota lub mądrości. Chemia, będąca nauką empiryczną, odcięła się od magiczno-mistycznej otoczki swojej poprzedniczki. Nie zmienia to jednak faktu, że jest w stanie czynić cuda.
 • Nawet jedna trzecia odzieży może być wadliwa

  Nawet jedna trzecia odzieży może być wadliwa

  Nawet jedna trzecia ubrań dostępnych na rynku może zawierać zakazane substancje, jak nikiel czy ołów, albo być wykonanych z innych surowców, niż napisano na etykiecie - tak wynika z kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej.
 • Modnie, wygodnie, ale czy bezpiecznie?

  Modnie, wygodnie, ale czy bezpiecznie?

  Co powinniśmy znaleźć na wszywce lub etykiecie ubrania? Informację o składzie surowcowym i sposobie konserwacji. Czego nie powinny zawierać ubrania? Metali takich jak kadm, ołów i nikiel. Jak wygląda to w rzeczywistości? Różnie. Co trzeci produkt włókienniczy sprawdzony przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK wzbudził zastrzeżenia.