ojcostwo

Artykuły - Ojcostwo (128)

 • Jak zostać super tatą?

  Jak zostać super tatą?

  Tytuł jest oczywiście przewrotny, bo nie ma ideałów i tak naprawdę super tata nie istnieje. Warto jednak poznać trochę wskazówek, żeby być każdego dnia coraz lepszym ojcem. Przekonajmy się, jaka jest rola taty w życiu córki.
 • Jacy są współcześni ojcowie?

  Jacy są współcześni ojcowie?

  ​Dzień ojca to dobry moment, aby przyjrzeć się ewolucji modelu rodzicielskiego, jaka zaszła w ostatnich latach. Okazuje się, że we współczesnym ojcostwie zderzają się często przeciwstawne podejścia do wychowywania dzieci. O tym, jaki jest obraz współczesnego ojca, opowiada dr Marta Bierca, autorka książki "Nowe wzory ojcostwa w Polsce".
 • Tato, ważne abyś od początku był z niemowlakiem

  Tato, ważne abyś od początku był z niemowlakiem

  Narodziny dziecka to gwałtowna zmiana dla całej rodziny. O tym, dlaczego w okresie niemowlęcym niezwykle ważna jest ojcowska opieka, zarówno nad matką jak i dzieckiem – opowiada psycholog i psychoterapeutka psychoanalityczna Magdalena Kaczorowska – Korzniakow.
 • Zegar biologiczny tyka także dla ojców

  Zegar biologiczny tyka także dla ojców

  Do tej pory uważano, że tylko kobiety powinny brać pod uwagę zegar biologiczny w kontekście macierzyństwa. Nowe badania wykazały, że ten tyka także i mężczyznom.
 • Jaki jest współczesny tata?

  Jaki jest współczesny tata?

  Książka Marty Biercy, pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce", choć powstała na kanwie pracy doktorskiej, nie jest lekturą tylko dla socjologów. Autorka prezentuje badania nad współczesnym modelem ojcostwa w sposób przejrzysty i przystępny dla każdego czytelnika.
 • Ojca nie da się zastąpić. Brak niszczy nawet geny

  Ojca nie da się zastąpić. Brak niszczy nawet geny

  Zdrowa relacja z ojcem chroni potomstwo przed depresją, ryzykownymi zachowaniami seksualnymi oraz innymi problemami. Jak pokazują badania, stanowi też jedną z najważniejszych podstaw rozwoju osobowości. Kiedy ojca zabraknie, cierpi nawet materiał genetyczny.
 • Zobacz, jak wygląda bycie tatą

  Zobacz, jak wygląda bycie tatą

  ​Bycie tatą to praca na cały etat. Albo nawet dwa. Choć biologicznie każdy z mężczyzn może być ojcem, to nie każdy może być tatą. To błahe z pozoru rozróżnienie jest jednak widoczne dla każdego, nawet na pierwszy rzut oka. Najlepiej obrazuje to seria rysunków, które pojawiły się na fanpage’u Real Penguin i z miejsca podbiły serca internautów.
 • Hormony pozwalają przewidzieć zaangażowanie w tacierzyństwo

  Hormony pozwalają przewidzieć zaangażowanie w tacierzyństwo

  Podwyższony poziom kortyzolu oraz obniżony poziom testosteronu w ciągu pierwszych dwu dni po narodzeniu dziecka zwiastują większe zaangażowanie ojca w opiekę nad potomkiem – wynika z badania opublikowanego na łamach „Hormones and Behavior”.
 • Samotni ojcowie umierają przedwcześnie

  Samotni ojcowie umierają przedwcześnie

  Samotne rodzicielstwo dla każdego stanowi wielkie wyzwanie. Najnowsze badania wykazują jednak, że jest znacznie większym obciążeniem zdrowotnym dla ojców niż matek.
 • Młodzi ojcowie umierają... młodziej

  Młodzi ojcowie umierają... młodziej

  Mężczyźni, którzy zostają ojcami przed 25. rokiem życia są bardziej narażeni na zgon w średnim wieku niż panowie, którzy odkładają ojcostwo na później – wynika z badania, które publikuje internetowe wydanie pisma „Journal of Epidemiology & Community Health”.

Filmy - Ojcostwo (2)

 • "Córka jest moim największym skarbem"

  Móc śledzić rozwój swojego dziecka - to fantastyczne doświadczenie - mówi Mezo. - Zuza jest, była i będzie moim największym skarbem, ale nie jestem ojcem, który pozwala na wszystko - dodaje.
 • Serialowe ojcostwo Alana Andersza

  Alan Andersz o problemach młodego ojca, z którymi będzie zmagał się w trzeciej transzy serialu "39 i pół".