ogrzewanie

Artykuły - Ogrzewanie (144)

 • Czym charakteryzuje się kominek z zamkniętą komorą spalania?

  Czym charakteryzuje się kominek z zamkniętą komorą spalania?

  Coraz częściej w nowobudowanych domach instaluje się różnego rodzaju kominki oraz nowoczesne systemy grzewcze - czy to kominek narożny, kominki z płaszczem wodnym, piece na pellet czy kominek z zamkniętą komorą spalania na drewno. Budując kominek, należy zastanowić się, jaką ma pełnić funkcję. Czy poza walorami estetycznymi będzie jeszcze pełnił rolę systemu grzewczego? Czym różni się wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania od tego z otwartą komorą?
 • Ukraina: Rekordowy rachunek za ogrzewanie mieszkania

  Ukraina: Rekordowy rachunek za ogrzewanie mieszkania

  53 tysiące hrywien, czyli ponad 8,5 tysiąca złotych - taki rachunek otrzymała mieszkanka Kijowa za ogrzewanie swojego mieszkania w styczniu. Służby ciepłownicze przyznają, że rachunek jest mocno zawyżony, ale zgodny z algorytmem, według którego naliczane są opłaty za ogrzewanie.
 • Powstanie centralna ewidencja ogrzewania budynków

  Powstanie centralna ewidencja ogrzewania budynków

  Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w której będą informacje nt. rodzaju ogrzewania budynków - przewiduje opublikowany wczoraj projekt noweli ustawy o wpieraniu termomodernizacji.
 • Pięć mitów na temat inteligentnego ogrzewania

  Pięć mitów na temat inteligentnego ogrzewania

  - Rozwiązania inteligentnego domu w zakresie instalacji grzewczej są jednymi z najczęściej wybieranych przez Polaków (Raport o budowie domów, Oferteo 2018). Przyczyna tego zainteresowania jest prosta - produkty z tej kategorii przyczyniają się do oszczędności pieniędzy oraz zwiększają komfort życia. Urządzenia te mogą przełożyć się na oszczędności sięgające nawet 30 proc.
 • Badanie: Gospodarstwa domowe wydały średnio 2800 zł na ogrzewanie węglem

  Badanie: Gospodarstwa domowe wydały średnio 2800 zł na ogrzewanie węglem

  Odsetek gospodarstw domowych używających węgla do ogrzewania sukcesywnie spada i w ostatnim sezonie wyniósł 32 proc. W sezonie grzewczym 2018/2019 Polacy wydali na ten cel średnio 2804 zł, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z ankiety firmy Kantar.
 • Ocieplenie klimatu ograniczyło koszty ogrzewania

  Ocieplenie klimatu ograniczyło koszty ogrzewania

  Najnowsze dane GUS o wydatkach Polaków sugerują, że na utrzymanie domu statystyczna polska rodzina wydaje około 920 złotych - wynika z szacunków HRE Investments. To oznacza spadek o kilkanaście złotych względem poprzednich publikacji. Powód? Ocieplenie klimatu, przez które Polacy zużywają mniej ciepła do ogrzania swoich mieszkań i domów.
 • Kotły i pompy zamiast sieci ciepłowniczej. Zmiany dla deweloperów i właścicieli domów

  Kotły i pompy zamiast sieci ciepłowniczej. Zmiany dla deweloperów i właścicieli domów

  Deweloperzy i właściciele domów, zamiast przyłączyć się do sieci ciepłowniczych, mogą wybrać pompy cieplne lub kotły na biomasę, o ile te będą miały odpowiednie parametry - wynika z przepisów przyjętych przez Senat.
 • PGNiG deklaruje współpracę z UOKiK ws. rynku ciepła w Warszawie

  PGNiG deklaruje współpracę z UOKiK ws. rynku ciepła w Warszawie

  PGNiG deklaruje pełną współpracę z UOKiK w celu wyjaśnienia zarzutów w sprawie zawartego w 2014 roku porozumienia, które mogło polegać na uzgadnianiu cen energii cieplnej, podziale rynku energii cieplnej i uzgadnianiu warunków ofert w postępowaniach na sprzedaż i dostawę energii cieplnej - poinformowało PGNiG w oświadczeniu.
 • Całkowity zakaz opalania domów węglem od września 2019

  Całkowity zakaz opalania domów węglem od września 2019

  Przed mieszkańcami Krakowa ostatnie miesiące, kiedy w domu będą mogli palić węglem lub drewnem. Dnia 1 września 2019 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz stosowania wymienionych paliw stałych w mieście. Należy pamiętać o ustawie, ponieważ władze miasta będą sprawdzać, czy przestarzałe piece na pewno zostały usunięte.
 • Budujemy dom - jakie ogrzewanie będzie najbardziej opłacalne?

  Budujemy dom - jakie ogrzewanie będzie najbardziej opłacalne?

  Koniec zimy oznacza rozpoczęcie prac remontowo-budowlanych. Powracają tematy wymiany okien, naprawy elewacji, remontu dachu, wstawienia nowych drzwi. Powszechnym zagadnieniem jest również wybór odpowiedniej formy ogrzewania budynku. Która opcja będzie jednocześnie ekologiczna i niedroga? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Filmy - Ogrzewanie (7)

 • Zmarznięty jeleń chciał ogrzać się przy domowym ognisku

  Zbłąkany i zmarznięty jeleń próbował wejść do jednego z domów w Marion w amerykańskim stanie Illinois. Zwierzę podeszło pod tylne drzwi i przez kilka minut pukał porożem w szybę. Właściciel domu nie był jednak zainteresowany zaproszeniem niespodziewanego gościa do środka. Poinformował go więc, że ten nie może wejść. Jeleń po krótkim namyśle postanowił odejść od drzwi. Nie wiadomo, czemu chciał wpaść z wizytą. Być może był głodny lub przemarznięty. (STORYFUL/x-news)
 • Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów

  Ponad 100 mld zł – tyle rząd chce wydać na walkę ze smogiem w ramach programu „Czyste Powietrze”. To największy do tej pory rządowy program pomocowy, wymierzony w walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Nabór wniosków do programu ma ruszyć już w drugiej połowie września. Elementem programu jest dotacja na termomodernizację domów jednorodzinnych. Bez tego wymiana starych kotłów na nowe nie przyniesie efektów, bo beneficjenci będą odczuwać wyższe koszty ogrzewania.
 • Termomodernizacja budynku to inwestycja na lata

  W Polsce wiele budynków jest za bardzo energochłonnych i wymaga termomodernizacji. Nasza świadomość w tej kwestii stale rośnie, dlatego na ocieplenie swoich domów decydujemy się coraz częściej. Pozwala ono obniżyć rachunki za energię. Nie jest to jednak jedyna korzyść.
 • Nawet 70% kosztów eksploatacyjnych domu generuje ogrzewanie

  Wysokość rachunków za ogrzewanie nie daje ci spać? Na szczęście mogą być one niższe, i to aż o 50%. Wystarczy, że zainwestujesz trochę pieniędzy i przeprowadzisz termomodernizację swojego domu. Zwrot kosztów nastąpi już po kilku, kilkunastu latach.