ogrzewanie

Artykuły - Ogrzewanie (18)

 • Ministerstwo Energii wylicza, ile zapłacimy za ogrzewanie domu prądem

  Ministerstwo Energii wylicza, ile zapłacimy za ogrzewanie domu prądem

  W wyniku wprowadzenia taryfy antysmogowej ogrzewanie elektryczne stanie się tańsze od ogrzewania olejem opałowym i może być konkurencyjne dla ogrzewania gazem i węglem, szczególnie że jest praktycznie bezobsługowe, nie stwarza niebezpieczeństwa pożarów, wybuchów, które mogą wystąpić w przypadku źródeł ciepła z komorą spalania - przekonuje Tadeusz Skobel, wiceminister energii.
 • Ogrzewanie ścienne - czy warto w nie zainwestować?

  Ogrzewanie ścienne - czy warto w nie zainwestować?

  Coraz popularniejsze w naszym kraju ogrzewanie podłogowe ma nowego rywala - ogrzewanie ścienne, zwane również podtynkowym. Jak ono działa i komu się opłaci? Na te pytania odpowiadają eksperci serwisu Homla.pl.
 • Taryfa antysmogowa czyli tańsze grzanie

  Taryfa antysmogowa czyli tańsze grzanie

  Nowe, niższe opłaty za elektryczne ogrzewanie w nocy mają zdaniem Ministerstwa Energii zachęcić do wyrzucenia kopciuchów. Skorzysta jednak niewielu.
 • Inteligentne ogrzewanie się opłaca

  Inteligentne ogrzewanie się opłaca

  Urządzenia, które umożliwiają kontrolowanie ogrzewania za pośrednictwem specjalnej aplikacji w smartfonie, mogą się przełożyć na znaczne oszczędności w rachunkach, sięgające nawet 30 proc.
 • Janusz Starościk ze SPIUG o nocnej taryfie Ministerstwa Energii

  Janusz Starościk ze SPIUG o nocnej taryfie Ministerstwa Energii

  Jeśli chodzi o stymulowanie wzrostu zużycia energii elektrycznej na cele grzewcze i tym samym o skuteczną walkę ze smogiem, to zamiast tworzyć zupełnie nową grupę taryfową, lepiej byłoby wprowadzić w skali ogólnopolskiej taryfę G13 firmy Tauron lub ewentualnie w zaproponowanej nowej taryfie dokonać korekt - mówi Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.
 • Ogrzewanie samochodu sterowane telefonem

  Ogrzewanie samochodu sterowane telefonem

  Ogrzewanie postojowe to zmyślny wynalazek, który sprawdza się podczas chłodnych jesiennych i mroźnych zimowych dni. Nie tylko umożliwia nagrzanie wnętrza pojazdu bez konieczności uruchamiania silnika, ale również pozwala na zaprogramowanie działania. Co więcej, samym urządzeniem można sterować, siedząc w ciepłym mieszkaniu.
 • Bez zdecydowanych działań ciepłownictwo wpadnie w "spiralę śmierci"?

  Bez zdecydowanych działań ciepłownictwo wpadnie w "spiralę śmierci"?

  Ciepłownictwo w Polsce pilnie wymaga modernizacji. W perspektywie kolejnych 10 lat bez podjęcia działań zaradczych funkcjonowanie systemów ciepłowniczych będzie zagrożone. Powodem są wieloletnie zaniechania i brak ograniczania oddziaływania sektora na środowisko - ocenia Forum Energii.
 • Znów więcej zapłacimy za ogrzewanie?

  Znów więcej zapłacimy za ogrzewanie?

  Koszty ogrzewania stanowią ważną pozycję w budżecie polskich gospodarstw domowych. Taka sytuacja jest związana z uwarunkowaniami klimatycznymi. Przeciętny Polak musi o 40 proc. dłużej oraz intensywniej ogrzewać swoje lokum niż mieszkaniec Niemiec, Holandii lub Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo jeszcze, czy zima z końca 2017 roku i początku 2018 roku będzie łaskawa dla osób płacących za ogrzewanie. Doświadczenia poprzednich lat pokazują, że zimowa aura bywa bardzo zróżnicowana. Można być jednak pewnym, że za jednostkę ciepła sieciowego lub tonę węgla Polacy zapłacą więcej niż na początku bieżącej dekady.
 • Para wydaje na mieszkanie już 568 złotych

  Para wydaje na mieszkanie już 568 złotych

  Podwyżki cen opału to główny powód wrześniowych podwyżek kosztu utrzymania mieszkania i jego wyposażenia. Statystyczna para wydaje na ten cel średnio 568 złotych, a do tego często doliczyć trzeba jeszcze czynsz najmu lub ratę kredytu - wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS.
 • Ogrzewanie - jaki typ opłaca się najbardziej?

  Ogrzewanie - jaki typ opłaca się najbardziej?

  Ogrzewanie - w naszym klimacie jedna z najważniejszych kwestii do przemyślenia przy budowie czy wynajmie domu. Aż 70 proc. całorocznych kosztów utrzymania budynku mieszkalnego pochłania jego ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody. Nic więc dziwnego, że to właśnie na tym polu szukamy oszczędności. Jaki typ ogrzewania opłaca się najbardziej?

Filmy - Ogrzewanie (5)

 • Termomodernizacja budynku to inwestycja na lata

  W Polsce wiele budynków jest za bardzo energochłonnych i wymaga termomodernizacji. Nasza świadomość w tej kwestii stale rośnie, dlatego na ocieplenie swoich domów decydujemy się coraz częściej. Pozwala ono obniżyć rachunki za energię. Nie jest to jednak jedyna korzyść.
 • Nawet 70% kosztów eksploatacyjnych domu generuje ogrzewanie

  Wysokość rachunków za ogrzewanie nie daje ci spać? Na szczęście mogą być one niższe, i to aż o 50%. Wystarczy, że zainwestujesz trochę pieniędzy i przeprowadzisz termomodernizację swojego domu. Zwrot kosztów nastąpi już po kilku, kilkunastu latach.
 • Kupując mieszkania nie wiadomo, ile zapłacimy za ogrzewanie

  Koszty ogrzewania zajmują najwyższą pozycję w domowych rachunkach, a można je ograniczyć decydując się na kupno lub wynajęcie energooszczędnej nieruchomości. Od pięciu lat obowiązuje w Polsce system, który miał ułatwić wybór takich domów. Eksperci podkreślają, że został źle skonstruowany i nie jest wiarygodny. - Koszt ogrzewania, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, może sięgnąć nawet 70 proc. wszystkich kosztów eksploatacji. To jest pozycja, na którą powinniśmy zwrócić największą uwagę – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool.
 • Polacy wciąż niewiele wiedzą o oszczędzaniu energii

  Polacy mają niską świadomość tego, ile mogą skorzystać zarówno w obszarze finansowym, jak i też środowiskowym podnosząc standard energetyczny domów, w którym już mieszkają. Również przy poszukiwaniu nowego mieszkania, warto zwracać uwagę na to, czy ma ono rozwiązania, które w dłuższej perspektywie czasu wygenerują oszczędności w rachunkach za prąd i ogrzewanie – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, dyrektor zarządzająca z Effective Public Relations.