OFE

Artykuły - OFE (140)

 • Czy PPK uratują nasze emerytury?

  Czy PPK uratują nasze emerytury?

  Efektywność polskiego systemu emerytalnego została wyraźnie osłabiona w ostatnich latach - ocenia Forum Obywatelskiego Rozwoju. Najpierw marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL podważyła istnienie filaru kapitałowego oraz uderzyła w dynamizm warszawskiej giełdy. Później obniżenie przez rząd PiS wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, co w przypadku kobiet jest najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w UE, doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część ubezpieczonych w przyszłości może liczyć tylko na emerytury minimalne. Czy sytuację uratuje najnowsza propozycja, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?
 • PPK zwiększą nasze przyszłe emerytury?

  PPK zwiększą nasze przyszłe emerytury?

  Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może istotnie zwiększyć stopy zastąpienia przyszłych emerytur, nawet o 16 proc. Jak wynika z analizy firmy doradczej PwC, programy te z powodzeniem funkcjonują w wielu państwach świata, m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie. Stopa zastąpienia to stosunek wartości naszej emerytury do zarobków przed przejściem na emeryturę.
 • PPK nie takie dobrowolne. Oto lista zastrzeżeń związków i pracodawców

  PPK nie takie dobrowolne. Oto lista zastrzeżeń związków i pracodawców

  Związki zawodowe i pracodawcy nie zostawili suchej nitki na rządowym projekcie o utworzeniu PPK. Każdy z innego powodu.
 • Rzecznik Finansowy ostrzega, że z PPK mogą masowo występować osoby o niskich zarobkach

  Rzecznik Finansowy ostrzega, że z PPK mogą masowo występować osoby o niskich zarobkach

  Rzecznik Finansowy, w opinii do ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ostrzega, że z PPK mogą masowo występować osoby o niskich zarobkach, gdyż proponowane zachęty nie są dla nich atrakcyjne.
 • FPP: Sukcesem PPK będzie wysoki nasz udział

  FPP: Sukcesem PPK będzie wysoki nasz udział

  Mminimalna składka miesięczna do PPK wynosić będzie 3,5% wynagrodzenia uczestnika, a maksymalna może wynieść 8%. W konsekwencji, w skali roku pracownik może odłożyć na PPK do 96% swojego miesięcznego wynagrodzenia, co razem z zasileniami ze strony państwa może oznaczać odłożenie na przyszłą dodatkową emeryturę jednomiesięcznego wynagrodzenia
 • Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych, straciły one prawie 9,5 mld zł

  Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych, straciły one prawie 9,5 mld zł

  W lutym wszystkie OFE doświadczyły ujemnych stóp zwrotu - średnio straciły -5,2%. Zarządzający funduszami emerytalnymi szykują portfele do zmian w OFE. Spora przecena akcji spowodowała, ze z kont przyszłych emerytów wyparowało -9,5 mld zł.
 • Wiceminister finansów: Podział OFE może być inny

  Wiceminister finansów: Podział OFE może być inny

  Przestrzegałbym zarządzających OFE przed myśleniem, że jeśli zaczną kupować akcje spółek z polskiej giełdy, to uchronią się przed przekazaniem ich do FRD - mówi w wywiadzie dla "DGP" wiceminister finansów Piotr Nowak. Do ustawy została wpisana tak restrykcyjna kara jak 2 lata pozbawienia wolności za zniechęcanie przez pracodawców do udziału w PPK pracowników!
 • Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą powtórką z OFE

  Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą powtórką z OFE

  Projekt ustawy wprowadzającej Pracownicze Plany Kapitałowe zawiera kilka elementów gwarantujących, że będą to środki prywatne oszczędzających. Nie ma mowy o powtórce z OFE, gdzie przepisy takich gwarancji nie zawierały - zapewniali Eksperci podczas debaty poświęconej PPK, która odbyła się 1 marca 2018 r. w Centrum Prasowym PAP.
 • Co państwo zaproponuje przyszłym emerytom?

  Co państwo zaproponuje przyszłym emerytom?

  Pracownicze Plany Kapitałowe to będzie w pełni prywatny i dobrowolny program gromadzenia kapitału na cele emerytalne. Tu poziom ochrony prawnej jest taki sam jak przy PPE, IKE i IKZE. Prywatności PPK dowodzi szczególnie możliwość wypłaty środków w każdym momencie - tłumaczy Interii Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, główny architekt nowego filara systemu emerytalnego.
 • Emerytalny strzał w dziesiątkę

  Emerytalny strzał w dziesiątkę

  Prognozy przyszłych emerytur dla Polaków są porażające i praktycznie wykluczają godną jesień życia. Światełkiem w tunelu są Pracownicze Plany Kapitałowe, których projekt zawiera szereg korzyści i niewiele wad - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Filmy - OFE (67)

 • Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

  W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością. Nowa reforma emerytalna ma polegać m. in. na tym, że pieniądze zgromadzone w OFE w 75% staną się naszą własnością. Nie trafią jednak bezpośrednio na nasze konta bankowe. OFE zamienią się w IKZE, w których będziemy mogli dalej trzymać swoje pieniądze lub je wypłacić ale dopiero w 2020 roku. Pozostałe 25% ma trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Wypowiedź: Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors
 • Jaki będzie wpływ całkowitej likwidacji OFE na wysokość wypłacanych emerytur

  Rząd po raz kolejny zmienia założenia reformy emerytalnej. Ministerstwo Rozwoju chce przeprowadzić całkowitą likwidację OFE i powołać pracownicze programy emerytalne. Dobrym pomysłem jest automatyczne zapisywanie pracujących do takich funduszy, jednak na wpłacaniu nowej składki nic nie zyskają ci, którzy otrzymywać będą najniższą ustawową emeryturę.
 • Polska zagłębiem gier komputerowych? Pomysły rządu mogą tu zaszkodzić

  Rząd nie wycofuje się z pomysłu podniesienia progresji podatkowej, która uderzyć może w najlepiej zarabiających, np. programistów. Dodatkowo niechętnie spogląda na kwestię imigracji. Pozyskanie najlepszych fachowców od tworzenia gier komputerowych może stać się problematyczne. Do tego wszystkiego doliczyć trzeba demontaż OFE, który niekorzystnie wpłynie na giełdę, z której to rodzimi producenci gier chętnie korzystają. Więcej w materiale wideo.
 • Likwidacja OFE zwiększy władzę polityków

  Pomysł Ministerstwa Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny, aby aktywa OFE przekazać do ZUS, zwiększy władzę polityków nad wieloma spółkami notowanymi na giełdzie. - Ten pomysł jest sprzeczny z Konstytucją dla biznesu, którą ogłosił minister Morawiecki - mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.