odsetki

Artykuły - Odsetki (592)

 • Rzecznik Finansowy: Klienci mogą otrzymać pieniądze za spłacony kredyt

  Rzecznik Finansowy: Klienci mogą otrzymać pieniądze za spłacony kredyt

  Prawie 15 tys. zł plus odsetki odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.
 • Obligacje bliskie rekordu. To skutki obniżonego oprocentowania

  Obligacje bliskie rekordu. To skutki obniżonego oprocentowania

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgnęła w styczniu 3,16 mld zł i był to drugi co do wielkości wynik w historii, przy czym rekord pochodzi z kwietnia 2020 r., kiedy inwestorzy otwierali portfele przed ogłoszonym z wyprzedzeniem obniżeniem oprocentowania obligacji w maju.
 • Podatek od odsetek może zabrać nawet 100 proc. zysku

  Podatek od odsetek może zabrać nawet 100 proc. zysku

  Jeśli wartość pieniędzy na koncie oprocentowanym na 0,01 proc. będzie niska, to odsetki jakie naliczy bank od tej kwoty, w całości zostaną przeznaczone na zapłatę podatku Belki. To efekt niskiego oprocentowania rachunków bankowych i lokat oraz zasad zaokrąglania daniny, które przewiduje ordynacja podatkowa.
 • MF i ZUS: Zaniechania poboru odsetek za zwłokę

  MF i ZUS: Zaniechania poboru odsetek za zwłokę

  Kiedy brak poboru odsetek za zwłokę?
 • Rzecznik Finansowy: Wstrzymywanie zwrotu pieniędzy z zerwanej lokaty narusza prawo

  Rzecznik Finansowy: Wstrzymywanie zwrotu pieniędzy z zerwanej lokaty narusza prawo

  Wstrzymywanie zwrotu pieniędzy z zerwanej lokaty przez 35 dni - jak robi jeden z podmiotów rynku finansowego - jest niezgodne z polskim prawem - informuje w czwartkowym komunikacie biuro Rzecznika Finansowego. W sprawie tej podjęto interwencję.
 • Zmiany w stawkach WIBOR i WIBID

  Zmiany w stawkach WIBOR i WIBID

  GPW Benchmark planuje złożyć do KNF wniosek o zgodę na prowadzenie działalności administratora dostosowanych do unijnego rozporządzenia BMR wskaźników referencyjnych WIBOR/WIBID na początku grudnia br. - poinformował PAP Biznes prezes GPW Benchmark, Zbigniew Minda.
 • Polska blisko nowej wojenki z Brukselą

  Polska blisko nowej wojenki z Brukselą

  Tym razem pójdzie nie o praworządność, a o lichwę. Jeśli Sejm nie wstrzyma prac nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu lichwie, złamie postanowienia unijnej dyrektywy i prawdopodobnie otworzy kolejny obszar konfliktu z Brukselą. Rządowy projekt czeka już w Komisji Gospodarki Narodowej i od niej zależy czy wojenki unikniemy.
 • Gotówkowa pułapka w bankach

  Gotówkowa pułapka w bankach

  Polacy chętnie finansują swoje wydatki kredytem gotówkowym. Nie są to już głównie drobne pożyczki, bo aż 40 proc. portfela kredytów gotówkowych to te powyżej 50 tys. zł. Zaciągane są na coraz dłuższy okres, ale jednocześnie są najgorzej spłacane.
 • Polacy kochają loterie - sukces oferty obligacji premiowych

  Polacy kochają loterie - sukces oferty obligacji premiowych

  Polacy nabyli ponad 3,7 mln sztuk obligacji premiowych oferowanych w czerwcu. To sukces resortu finansów i dowód na powszechną wiarę w możliwość wzbogacenia się na wszelkiego rodzaju loteriach. Czerwiec był dla Ministra Finansów najlepszym miesiącem sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych od ponad dekady. Polacy kupili papiery wartościowe za kwotę prawie 1,2 mld złotych. Jest to 2,5-krotnie wyższy wynik niż w analogicznym okresie przed rokiem.
 • Konta z kartą staniały, ale banki dużo więcej zarabiają na odsetkach

  Konta z kartą staniały, ale banki dużo więcej zarabiają na odsetkach

  Według raportu NBP, pod koniec 2017 r. korzystanie z konta i dołączonej do niego karty nieco staniało i kosztowało nas średnio 9,57 zł, co daje niecałe 115 zł rocznie. Część opłat poszła jednak w górę. Raport pokazuje również, że banki w 2017 r. dużo więcej zarobiły na odsetkach. Częściowo jest to wynik coraz popularniejszego trzymania oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach. Expander podpowiada, co zrobić, aby nie przepłacać za usługi bankowe.