odpady

Artykuły - Odpady (198)

Filmy - Odpady (15)

 • Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Największą patologią w polskim systemie gospodarki odpadami jest tzw. handel kwitami. To obrót dokumentami, które potwierdzają przeprowadzenie recyklingu, choć jest to fikcja.
 • Domowe odpady mogą zmienić się w prąd

  Każdego roku w Polsce powstaje minimum 10 mln ton odpadów komunalnych, z czego aż 4 mln trafia na składowiska jako zmarnowane źródło zielonej energii. W tym samym czasie, w krajach Europy Zachodniej składowaniu ulega niecałe 10 proc. śmieci, a od 30 do 60 proc. z nich zostaje przekształconych termicznie. Czy Polska ma szanse dogonić europejskich liderów w odzysku energii z odpadów komunalnych?
 • Czy ze spalania odpadów można wyprodukować zieloną energię?

  - Jesteśmy dopiero na początku drogi jeżeli chodzi o spalarnie odpadów. W porównaniu do Europy Zachodniej gonimy Europę, idziemy w dobrą stronę – mówi Piotr Czopek z Ministerstwa Energii. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się idei gospodarki cyrkularnej, która w przeciwieństwie do obowiązującego modelu, stawia na odzysk. Dzisiejsze technologie pozwalają nam uzyskać z odpadów nie tylko energię, ale również wiele surowców. Tym sposobem idea, która zyskuje coraz bardziej na popularności może stać się początkiem nowej rewolucji. Dziś odpady komunalne to nie tylko źródło energii, ale również cennych surowców. Pod tym względem Polska zaczyna mocno gonić Zachód. Mamy już pierwsze sukcesy, ale mamy również rosnące wyzwania.
 • Studenci stworzyli idealne paliwo… z odpadów!

  Cedric i Alfons codziennie przyjeżdżają na targ, by zebrać warzywne odpady. Dla tych studentów uniwersytetu to prawdziwy skarb. – Resztki żywności i wszelkie śmieci wykorzystujemy do produkcji ekologicznego węgla – mówi Cedric. Studenci prowadzą zakład specjalizujący się w recyklingu biomasy. Proces jej przetwarzania nie jest skomplikowany – zaczyna się od suszenia. Zaletą takiego paliwa jest między innymi to, że podczas spalania nie dymi, nie emituje substancji toksycznych, nie brudzi garnków oraz, co ważne, ma wyższą wartość opałową niż dostępny na ryku węgiel.