odpady

Artykuły - Odpady (221)

 • Rząd zajmie się zmianami w ustawie śmieciowej m.in. kwestią naliczania opłat za odpady

  Rząd zajmie się zmianami w ustawie śmieciowej m.in. kwestią naliczania opłat za odpady

  Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się zmianami w tzw. ustawie śmieciowej m.in. ws. określenia maksymalnej opłaty za odpady przy metodzie wyliczania jej na podstawie zużytej wody. Nowe rozwiązania mają też pozwolić obniżyć koszt gosp. odpadowej dla gmin.
 • Branża recyklingowa krytykuje stawkę opłaty za opakowania

  Branża recyklingowa krytykuje stawkę opłaty za opakowania

  Projekt przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów za odpady opakowaniowej (ROP), który trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, przewiduje, że od 2023 roku w Polsce producenci będą płacić 50 gr za każdy kilogram opakowań, w których wprowadzili swoje produkty do obrotu. Przyjętą opłatę wzorowano na czeskiej stawce z 2019 roku. Recyklerzy obawiają się, że czeskie stawki ROP zniszczą polskie zakłady recyklingu.
 • Czas zacząć inwestować w śmieci

  Czas zacząć inwestować w śmieci

  Polska jest jednym z krajów najmniej wydających na gospodarkę odpadami. MKiŚ szacuje potrzeby inwestycyjne do 2034 na ponad 26 mld zł. W ich zaspokojeniu pomoże ROP (system rozszerzonej odpowiedzialności producenta) - wskazuje w środę "Puls Biznesu".
 • Mistrzowie w wyciskaniu euro z kilograma

  Z 1,2 do 2,2 euro wzrosła w minionych dwóch dekadach w Unii Europejskiej efektywność wykorzystania 1 kilograma surowców. Europejskim liderom udaje się wycisnąć więcej niż 5 euro. Polska podwoiła w tym czasie gospodarczą efektywność, ale kilogram surowców nadal daje nam mniej niż 1 euro przychodu.
 • Mieszkańcy płacą za śmieci więcej, niż wynika z licznika

  Mieszkańcy płacą za śmieci więcej, niż wynika z licznika

  Chociaż w Warszawie przy naliczaniu opłaty śmieciowej obowiązuje przelicznik 12,73 zł za m sześc. wody, spółdzielnie mieszkaniowe często przyjmują wyższe wartości.
 • Samorządy wolą palić śmieci

  Samorządy wolą palić śmieci

  Gdyby zrealizować wszystkie planowane inwestycje, gminy mogłyby przeznaczać do spalenia ponad 60 proc. komunalnych śmieci. Sęk w tym, że wkrótce 65 proc. odpadów musi trafiać do recyklingu.
 • Śmieci drogie jak nigdy

  Śmieci drogie jak nigdy

  ​Opłaty za wywóz odpadów drastycznie rosną; decyzje o podwyżkach często znajdują finał w sądzie - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Nie będzie tanich śmieci bez wprowadzenia ROP

  Nie będzie tanich śmieci bez wprowadzenia ROP

  Blokowanie przez rząd wysokości opłat za odpady obliczanych metodą wodną jest do zaakceptowania, jeśli samorządy otrzymają rekompensatę utraconych wpływów - uważają eksperci. Inaczej w systemach gospodarki odpadami powstaną trudne do zasypania dziury.
 • ​Artysta z Argentyny wykorzystuje odpady, aby stworzyć pandemiczną wystawę

  ​Artysta z Argentyny wykorzystuje odpady, aby stworzyć pandemiczną wystawę

  Marcelo Toledo zazwyczaj tworzy rzeźby i biżuterię z metalu. Teraz argentyński artysta pracuje z nowym materiałem: zużytymi maseczkami, strzykawkami, odpadami medycznymi, aby stworzyć wystawę poświęconą bolesnemu wpływowi wirusa i trwającej pandemii.
 • Nowoczesna instalacja w Bełchatowie przekształci odpady komunalne w energię

  Nowoczesna instalacja w Bełchatowie przekształci odpady komunalne w energię

  Za trzy lata będzie gotowa nowoczesna instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii, którą spółka PGE Energia Ciepła wybuduje w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Instalacja będzie przetwarzać rocznie 180 tys. odpadów komunalnych. Odzyskana z nich energia trafi do sieci elektroenergetycznej, natomiast ciepło popłynie do domów i mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej Bełchatowa. Instalacja ITPOE, a także planowane dalsze inwestycje PGE - w tym m.in. farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz akumulatory energii - przyczynią się też do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w regionie.

Filmy - Odpady (12)

 • Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Największą patologią w polskim systemie gospodarki odpadami jest tzw. handel kwitami. To obrót dokumentami, które potwierdzają przeprowadzenie recyklingu, choć jest to fikcja.
 • Domowe odpady mogą zmienić się w prąd

  Każdego roku w Polsce powstaje minimum 10 mln ton odpadów komunalnych, z czego aż 4 mln trafia na składowiska jako zmarnowane źródło zielonej energii. W tym samym czasie, w krajach Europy Zachodniej składowaniu ulega niecałe 10 proc. śmieci, a od 30 do 60 proc. z nich zostaje przekształconych termicznie. Czy Polska ma szanse dogonić europejskich liderów w odzysku energii z odpadów komunalnych?
 • Czy ze spalania odpadów można wyprodukować zieloną energię?

  - Jesteśmy dopiero na początku drogi jeżeli chodzi o spalarnie odpadów. W porównaniu do Europy Zachodniej gonimy Europę, idziemy w dobrą stronę – mówi Piotr Czopek z Ministerstwa Energii. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się idei gospodarki cyrkularnej, która w przeciwieństwie do obowiązującego modelu, stawia na odzysk. Dzisiejsze technologie pozwalają nam uzyskać z odpadów nie tylko energię, ale również wiele surowców. Tym sposobem idea, która zyskuje coraz bardziej na popularności może stać się początkiem nowej rewolucji. Dziś odpady komunalne to nie tylko źródło energii, ale również cennych surowców. Pod tym względem Polska zaczyna mocno gonić Zachód. Mamy już pierwsze sukcesy, ale mamy również rosnące wyzwania.
 • Studenci stworzyli idealne paliwo… z odpadów!

  Cedric i Alfons codziennie przyjeżdżają na targ, by zebrać warzywne odpady. Dla tych studentów uniwersytetu to prawdziwy skarb. – Resztki żywności i wszelkie śmieci wykorzystujemy do produkcji ekologicznego węgla – mówi Cedric. Studenci prowadzą zakład specjalizujący się w recyklingu biomasy. Proces jej przetwarzania nie jest skomplikowany – zaczyna się od suszenia. Zaletą takiego paliwa jest między innymi to, że podczas spalania nie dymi, nie emituje substancji toksycznych, nie brudzi garnków oraz, co ważne, ma wyższą wartość opałową niż dostępny na ryku węgiel.