odnawialne źródła energii

Synonimy:
OZE,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Odnawialne źródła energii (422)

Filmy - Odnawialne źródła energii (22)

 • Zaskakujące: za 10 lat koniec dominacji węgla w polskiej gospodarce?

  Już w 2030 r. ponad połowa energii elektrycznej zużywanej w Polsce może być wytwarzana z OZE. Nie powinniśmy budować elektrowni atomowej. W przypadku budownictwa mieszkalnego, główną opcją będą pompy ciepła. Jak wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego „Łączenie sektorów zielonej energii. Co to oznacza dla Polski?”, dominującymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej będą źródła wykorzystujące energię słońca oraz lądowe i morskie elektrownie wiatrowe.
 • Polska gospodarka chce stawiać na „zielony” wodór

  Polska chce produkować "zielony" wodór, który będzie pochodził z odnawialnych źródeł energii, gazu i węgla. W ten sposób mamy zmienić nie tylko energetykę, ale całą gospodarkę.
 • Kiedy ceny za energię elektryczną będą w Polsce ujemne

  Farmy wiatrowe wykręciły rekord w wytwarzaniu prądu. To przybliża nas do ujemnych cen za energię, czyli do płacenia konsumentom za jej zużycie. W lutym polskie farmy wiatrowe wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii – ponad 2,1 TWh. Dostarczyły odbiorcom energię za ok. 400 mln zł, zbijając ceny prądu na giełdzie do najniższego poziomu od dwóch lat i ograniczając import mocy od sąsiadów. Rząd trzyma się jednak planu likwidacji tej technologii w Polsce.
 • Pożegnamy się z węglem kamiennym szybciej niż planowaliśmy?

  Polskie firmy są już zaangażowane w projekty wodorowe, które pozwolą w sposób zeroemisyjny wytwarzać wielkie zasoby energii, pozwalające zasilać cały nasz przemysł ciężki. Wodór możemy wytwarzać w kraju, albo prowadzić jego import na przykład z Norwegii. Może być wytwarzany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.