odliczenia

Artykuły - Odliczenia (381)

 • Wydatki związane z firmowym samochodem w działalności gospodarczej

  Wydatki związane z firmowym samochodem w działalności gospodarczej

  Wydatki związane z firmowym samochodem wykorzystywanym wyłącznie do działalności gospodarczej - w kosztach podatkowych.
 • Ulgi i odliczenia - można obniżyć podatek

  Ulgi i odliczenia - można obniżyć podatek

  Osoby, które w 2020 roku poniosły wydatki m.in. na internet, cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego lub zmodernizowały ocieplenie domu mogą skorzystać z ulg rozliczając PIT - przypomina serwis Prawo.pl.
 • Estoński CIT jako sposób na odroczenie podatku

  Estoński CIT jako sposób na odroczenie podatku

  Największą zaletą ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych jest przesunięcie konieczności zapłaty podatku. I to o całe cztery lata, a nawet i dłużej. Estoński CIT obowiązuje od 1 stycznia 2021 r., wskutek nowelizacji z 28 listopada 2020 r. ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2122).
 • Przypadki, w których faktura VAT nie uprawnia do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego

  Przypadki, w których faktura VAT nie uprawnia do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego

  Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentów zakupowych jest nadrzędnym prawem podatnika, stanowiącym fundament zasady neutralności podatku od towarów i usług. Istnieją jednak sytuacje, gdzie ustawodawca zdecydował o ograniczeniu tego prawa. Wynikają one m.in. z dokonywania zakupów niewykorzystywanych w działalności opodatkowanej, od podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, zakupów związanych z samochoda
 • Zaliczanie kosztów leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

  Zaliczanie kosztów leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

  Przedsiębiorcy wykorzystują do prowadzenia działalności gospodarczej samochody osobowe, niejednokrotnie pozyskane do zasobów firmy ze środków zewnętrznych, na mocy umowy leasingu. Ale specyfika posiadania i wykorzystywania auta powoduje, że czasem trudno nie użyć go również do innych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Wówczas powstają ograniczenia w podatkowym rozliczaniu kosztów jego eksploatacji.
 • MF: Firma może zaliczyć w koszty wydatki na maseczki dla pracowników

  MF: Firma może zaliczyć w koszty wydatki na maseczki dla pracowników

  Nie ma szczególnych ulg podatkowych dla firm zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale mogą one zaliczyć w koszty wydatki np. na maseczki dla pracowników - informuje MF.
 • ​Prawo.pl: Firmowe auto pod domem pracownika może utrudniać odliczenie VAT

  ​Prawo.pl: Firmowe auto pod domem pracownika może utrudniać odliczenie VAT

  Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.
 • Zmiany w amortyzacji dokonywane z początkiem roku

  Zmiany w amortyzacji dokonywane z początkiem roku

  Metoda amortyzacji, przyjęta dla danego składnika w momencie wprowadzenia go do majątku trwałego firmy, generalnie pozostaje niezmienna aż do jego pełnego zamortyzowania. W ustawowo określonych okolicznościach dopuszczalne są jednak odstępstwa od tej reguły polegające na możliwości dokonywania korekt w okresie trwania amortyzacji. Momentem na podjęcie decyzji o ich zastosowaniu jest początek roku podatkowego.
 • Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Orzeczenie unijnego trybunału wywołało skrajne emocje - od przerażenia po próby bagatelizowania jego skutków. Eksperci wskazują, że modele funkcjonowania kart są różne. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza to, kogo dotyczy orzeczenie trybunału. Eksperci potwierdzają, że jego skutki mogą odczuć nie tylko firmy zarządzające flotami samochodów, ale też towarzystwa leasingowe.
 • NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  Jeśli pracownik pojedzie służbowym autem do sklepu lub odwiezie dziecko do przedszkola i wykorzysta w ten sposób firmowe paliwo, to pracodawca musi to zaewidencjonować w kasie fiskalnej - orzekł sąd. Ministerstwo Finansów uważa co innego. Skutki tego orzeczenia może odczuć każda firma, która udostępnia służbowe samochody pracownikom.