odliczenia

Artykuły - Odliczenia (377)

 • Zaliczanie kosztów leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

  Zaliczanie kosztów leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

  Przedsiębiorcy wykorzystują do prowadzenia działalności gospodarczej samochody osobowe, niejednokrotnie pozyskane do zasobów firmy ze środków zewnętrznych, na mocy umowy leasingu. Ale specyfika posiadania i wykorzystywania auta powoduje, że czasem trudno nie użyć go również do innych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Wówczas powstają ograniczenia w podatkowym rozliczaniu kosztów jego eksploatacji.
 • MF: Firma może zaliczyć w koszty wydatki na maseczki dla pracowników

  MF: Firma może zaliczyć w koszty wydatki na maseczki dla pracowników

  Nie ma szczególnych ulg podatkowych dla firm zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale mogą one zaliczyć w koszty wydatki np. na maseczki dla pracowników - informuje MF.
 • ​Prawo.pl: Firmowe auto pod domem pracownika może utrudniać odliczenie VAT

  ​Prawo.pl: Firmowe auto pod domem pracownika może utrudniać odliczenie VAT

  Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.
 • Zmiany w amortyzacji dokonywane z początkiem roku

  Zmiany w amortyzacji dokonywane z początkiem roku

  Metoda amortyzacji, przyjęta dla danego składnika w momencie wprowadzenia go do majątku trwałego firmy, generalnie pozostaje niezmienna aż do jego pełnego zamortyzowania. W ustawowo określonych okolicznościach dopuszczalne są jednak odstępstwa od tej reguły polegające na możliwości dokonywania korekt w okresie trwania amortyzacji. Momentem na podjęcie decyzji o ich zastosowaniu jest początek roku podatkowego.
 • Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Orzeczenie unijnego trybunału wywołało skrajne emocje - od przerażenia po próby bagatelizowania jego skutków. Eksperci wskazują, że modele funkcjonowania kart są różne. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza to, kogo dotyczy orzeczenie trybunału. Eksperci potwierdzają, że jego skutki mogą odczuć nie tylko firmy zarządzające flotami samochodów, ale też towarzystwa leasingowe.
 • NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  Jeśli pracownik pojedzie służbowym autem do sklepu lub odwiezie dziecko do przedszkola i wykorzysta w ten sposób firmowe paliwo, to pracodawca musi to zaewidencjonować w kasie fiskalnej - orzekł sąd. Ministerstwo Finansów uważa co innego. Skutki tego orzeczenia może odczuć każda firma, która udostępnia służbowe samochody pracownikom.
 • Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Przedsiębiorcy bardziej opłaci się używać auta zięcia albo teściów niż kupić swoje, jeżeli nie chce go wprowadzić do ewidencji środków trwałych - wynika ze zmian uchwalonych przez Sejm.
 • Ministerstwo wprowadza zmiany w zakresie leasingowania pojazdów

  Ministerstwo wprowadza zmiany w zakresie leasingowania pojazdów

  Zmiany dotyczące nabywania oraz użytkowania pojazdów lekkich w działalności gospodarczej - czyli samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t - zostały uchwalone i mają wejść w życie w 2019 roku. Z jednej strony Ministerstwo Finansów podwyższy limit odpisów amortyzacyjnych z tytułu nabycia pojazdu, który nie był zmieniany przez ostatnie 16 lat i wynosił 20 tys. euro.
 • Coraz chętniej przekazujemy potrzebującym 1 proc. podatku

  Coraz chętniej przekazujemy potrzebującym 1 proc. podatku

  Spośród 8863 funkcjonujących w kraju organizacji pożytku publicznego, 30 wyróżnia się pod względem kwot otrzymanych z rozliczeń 1 proc. podatku, z czego 3 dzięki zbiórkom przekroczyły próg 30 mln zł wpływów.
 • Zakup składników majątku na raty a zapisy w księdze podatkowej

  Zakup składników majątku na raty a zapisy w księdze podatkowej

  Wydatki za zakupione na raty rzeczowe składniki majątku, które będą wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, np. samochody, telefony, urządzenia wielofunkcyjne, ujmuje się w księdze podatkowej generalnie według takich samych zasad, jak wydatki za nabyte składniki, za które płatność dokonywana jest jednorazowo. Podatnicy mogą więc wprowadzić zakupione składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i następnie amortyzować je na zasadach ogólnych lub jednorazowo. Jeżeli ich wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł, to mogą ją wówczas ująć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów.