odchody

Artykuły - Odchody (13)

 • Naukowcy chcą produkować paliwo z ludzkich fekaliów

  Naukowcy chcą produkować paliwo z ludzkich fekaliów

  Naukowcy znaleźli sposób na przetwarzanie ludzkich odchodów na paliwo, co może być opłacalnym źródłem energii w niektórych krajach.
 • Bill Gates walczy o dostęp do toalet dla wszystkich

  Bill Gates walczy o dostęp do toalet dla wszystkich

  Bill Gates - słynny filantrop i miliarder - podczas Reinvented Toilet Expo w Pekinie przedstawił szereg wynalazków związanych z ludzką defekacją i zapowiedział "toaletową rewolucję", która uratuje miliony ludzi na świecie.
 • Odchody astronautów z ISS na coś się przydadzą

  Odchody astronautów z ISS na coś się przydadzą

  Wreszcie wymyślono, co można robić z odchodami powstającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
 • Na biegunkę pomagają... odchody

  Na biegunkę pomagają... odchody

  Doustne podanie kału innej osoby pozwala odbudować zdrową populację bakterii jelitowych w przypadku zakażenia groźnymi szczepami - informuje serwis "BBC News/Health".
 • Przerwali koncert przez... ptasie odchody

  Przerwali koncert przez... ptasie odchody

  Amerykański zespół Kings Of Leon przerwał koncert St Louis po tym, jak basista grupy Jared Followill został trafiony w usta ptasimi odchodami.
 • Najnowszy trend - buty z odchodów słonia

  Tate Britain, londyńskie muzeum sztuki brytyjskiej powstałe z przekształcenia dawnej Tate Gallery, zaprosiło 6 artystów do wzięcia udziału w akcji, która miała być odpowiedzią na ostatnią wystawę Chrisa Ofili. Malarz często odwołuje się do swojego nigeryjskiego pochodzenia, wykorzystując w swoich dziełach odchody słonia, dlatego INSA, artysta ze stolicy Zjednoczonego Królestwa, wyszedł z propozycją szpilek na platformie ze słoniowych ekskrementów.
 • To nie osady, lecz odchody

  Dotąd sądzono, że spotykane w jaskiniach kolorowe osady to minerały, teraz jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach dokładnie tak samo wyglądają odchody nieznanych wcześniej mikroorganizmów.
 • Ochotnicy malują odchody na różowo

  Brytyjscy aktywiści malują psie odchody na różowo w celu zawstydzenia właścicieli, którzy nie dbają o ich usunięcie. Akcja aktywistów zorganizowana została w ramach "Narodowego tygodnia zwrócenia uwagi na odchody" - informuje czasopismo kynologiczne K9.
 • Dżdżownica zamiast antybiotyku

  Większości ludzi dżdżownice kojarzą się z ziemią i brudem, trudno więc uwierzyć w niedawne doniesienia dwóch zespołów, chińskiego i rosyjskiego, że odchody tych zwierząt mają właściwości antybakteryjne (European Journal of Soil Biology).
 • Odchody uratowały życie

  83-letnia Ethel McEwan zarażona potencjalnie śmiertelnym pasożytem przeszła w jednym ze szkockich szpitali nietypową terapię - płukanie żołądka odchodami swojej córki - donosi "The Daily Telegraph".

Filmy - Odchody (5)

 • Najdroższa kawa świata „serwowana” przez słonie

  Black Ivory Coffee robi furorę wśród bogatych smakoszy. Filiżanka tego ekskluzywnego napoju kosztuje aż 66 dolarów. W czym tkwi sekret jej niepowtarzalnego smaku i aromatu? Jest trawiona i wydalana przez słonie, które nie zawszę mają ochotę na kawę, a proces trawienia trwa od 17 do 30 godzin.
 • Toną w odchodach. Ten kraj to bomba sanitarna!

  To jedna z największych epidemii cholery odnotowanych w czasach współczesnych. Wybuchła na Haiti w październiku 2010 r. – dziewięć miesięcy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. W jej wyniku zmarło już około 9 tysięcy osób, a zachorowało ponad 700 tysięcy. Cholera jest wysoce zaraźliwa, prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu wskutek biegunek i wymiotów – i może zabić w ciągu kilku godzin. Chory umiera w męczarniach. Międzynarodowe organizacje i haitański rząd walczą z epidemią, ale wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że cholera w ogóle została przywleczona na Haiti. Trop prowadzi do… ONZ. Najprawdopodobniej nepalski kontyngent uczestniczący w Misji Stabilizacyjnej Narodów Zjednoczonych – skierowany na Haiti po wspomnianym trzęsieniu ziemi – sprowadził z Azji szczep chorobotwórczej bakterii. Dziennikarze mówią o fatalnych warunkach panujących w obozie żołnierzy. Mieli oni wyrzucać nieczystości wprost do rzek zaopatrujących miasta i wioski w wodę pitną. ONZ i działająca w jej ramach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaprzeczają, jakoby wina spoczywała na siłach pokojowych Narodów Zjednoczonych. Wskazują na kryzys sanitarny na wyspie, związany ze zniszczeniami po trzęsieniu ziemi. Z pewnością sprzyjał on szybkiemu rozprzestrzenieniu się choroby, ale raczej nie ma już wątpliwości co do tego, że sama bakteria przybyła na Haiti z zewnątrz. Haiti to kraj, gdzie warunki sanitarne należą do najgorszych na Ziemi. Wciąż powszechne są tam latryny ziemne, a ludzkie odchody palone lub wrzucane do rzek. Wielu Haitańczyków załatwia potrzeby fizjologiczne wprost na ulicy lub do plastikowych worków, porzucanych gdzie popadnie.
 • Rewolucja w medycynie! Ludzkie fekalia lekiem przyszłości?!

  Przeszczep fekalny, inaczej transplantacja mikroflory jelitowej - trzeba przyznać, że brzmi to strasznie! Ale to jedyna metoda skutecznej walki z superbakterią Clostridium difficile, która zbiera coraz większe żniwo. Clostridium difficile wywołuje ostre biegunki, które mogą doprowadzić do odwodnienia i zgonu pacjenta, a atakuje wtedy, gdy... nadużywamy antybiotyków! Antybiotyki niszczą bowiem "dobre" bakterie w naszych jelitach. Przeszczep fekalny polega na podaniu biorcy bakterii pobranych z kału zdrowego dawcy. Taka lewatywa przywraca naturalną równowagę w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Za oceanem powstają już banki próbek ekskrementów. Specjaliści zapewniają, że dla korzyści płynących z takiego przeszczepu warto przezwyciężyć uczucie obrzydzenia.
 • Blondynka i jaszczurka

  To musiało skończyć się źle. Chyba ścisnęła biedne zwierzątko za mocno...