odbiór śmieci

Artykuły - Odbiór śmieci (19)

 • W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja

  W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja

  Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Unijny pakiet odpadowy narzuca wszystkim krajom członkowskim - wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania.
 • Samorządy wprowadzają ​hybrydowy system opłat za odbiór odpadów

  Samorządy wprowadzają ​hybrydowy system opłat za odbiór odpadów

  Od lipca wejdzie w Łodzi w życie tzw. hybrydowy system opłat za odbiór odpadów, w którym w zabudowie wielorodzinnej opłata zależeć będzie od ilości zużytej wody, a w jednorodzinnej wyniesie 34 zł od osoby - poinformowały władze miasta.
 • Odbiór odpadów z firm: Nowe zasady i wyższe stawki

  Odbiór odpadów z firm: Nowe zasady i wyższe stawki

  Maksymalna opłata za odbiór pojemnika 1100-litrowego, którą gmina może obciążyć właściciela nieruchomości niezamieszkanej, ma zostać podniesiona do 216,76 zł - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Obecnie gminy mogą żądać za odbiór śmieci z firm, biurowców i instytucji najwyżej nieco ponad 58 zł, co nie pozwala im na pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania tych odpadów.
 • Ministerstwo Klimatu uszczelni odpady poprzez JPK

  Ministerstwo Klimatu uszczelni odpady poprzez JPK

  Uszczelnienie gospodarki odpadami ma przynieść sektorowi finansów publicznych 20 mld zł w 10 lat - wynika z oceny skutków regulacji projektu noweli ustawy o odpadach autorstwa Ministerstwa Klimatu. Ministerstwo w związku z wprowadzeniem obowiązku korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) chce weryfikować z danymi posiadanymi przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) pochodzącymi z JPK VAT.
 • Zmienią się zasady segregacji elektrośmieci

  Zmienią się zasady segregacji elektrośmieci

  Polska jako jedyny kraj w Europie nie wypracowała standardów ich przetwarzania. Zgodnie z unijnymi wymogami do 2021 roku Polska musi osiągnąć 65-procentowy poziom zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Obecnie zaledwie jedna trzecia elektroodpadów jest poddawana recyklingowi.
 • Ceny śmieci mogą wzrosnąć nawet o 74 proc.

  Ceny śmieci mogą wzrosnąć nawet o 74 proc.

  Od 1 lipca obowiązkowo cztery pojemniki na odpady. Samorządy szykują się do zawierania nowych umów z firmami na odbieranie odpadów komunalnych. Ceny za śmieci mogą wzrosnąć nawet o 74 proc. Największe podwyżki będą w gminach wiejskich.
 • Rząd uszczelnia odbiór odpadów. Firmy już podnoszą ceny usług

  Rząd uszczelnia odbiór odpadów. Firmy już podnoszą ceny usług

  Kierowcy śmieciarek będą musieli codziennie rozliczać się z odebranych śmieci. Niektóre firmy już zapowiadają, że podniosą ceny usług.
 • Zanim gmina odbierze śmieci, zapyta o miejsce pracy

  Zanim gmina odbierze śmieci, zapyta o miejsce pracy

  Od lutego samorządy mogą żądać od mieszkańców informacji o numerach ich telefonów, adresach e-mail, a nawet miejscu zatrudnienia. Eksperci alarmują: To uderza w prywatność.
 • Nieopłacalny recykling. Cena odbioru odpadów wzrośnie?

  Nieopłacalny recykling. Cena odbioru odpadów wzrośnie?

  Propozycje zwiększenia poziomów recyklingu są nieuzasadnione technologicznie, ekonomicznie i środowiskowo - uważa rząd.
 • Będzie nowa wojna o odbiór śmieci

  Będzie nowa wojna o odbiór śmieci

  Samorządowcy zarzucają firmom wywożącym odpady zmowę cenową. Rząd rozważa powrót do monopolu gmin.