ocieplanie klimatu

Synonimy:
ocieplenie klimatu,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ocieplanie klimatu (33)

 • Polityka klimatyczna UE - pandemia wszystko zmieni?

  Polityka klimatyczna UE - pandemia wszystko zmieni?

  Mimo pandemii KE nie rezygnuje z planu osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Wiele inwestycji proekologicznych może jednak zostać wstrzymanych.
 • Mamy 12 lat, by zmniejszyć wzrost temperatury

  Mamy 12 lat, by zmniejszyć wzrost temperatury

  „Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy” to głośny reportaż Nathaniela Richa, który odbił się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych. Płynący z niego wniosek, że przez lata nie zrobiono nic, by ocalić ludzi i ziemię, w 2020 roku wybrzmiewa szczególnie mocno. Poniżej publikujemy fragmenty książki.
 • Zagrożenie klimatu groźniejsze od cyberataków

  Zagrożenie klimatu groźniejsze od cyberataków

  Ekstremalne wahania pogody, brak reakcji na zmiany klimatu, katastrofy naturalne, utrata bioróżnorodności, katastrofy ekologiczne wywołane przez ludzi - po raz pierwszy wśród pięciu największych zagrożeń dla świata eksperci Forum Ekonomicznego w Davos wskazują złe konsekwencje zmian klimatu.
 • Zmiany klimatu będą miały wpływ także na polską gospodarkę

  Zmiany klimatu będą miały wpływ także na polską gospodarkę

  Konsekwencje ocieplenia klimatu dotkną także Polski i spowodują m.in. konieczność dostosowania gospodarki rolnej do nowych warunków klimatycznych. Ekstremalne zjawiska pogodowe będą mieć w nadchodzących latach przełożenie także na biznes turystyczny, transport, branżę budowlaną czy energetyczną. - Podstawowa zasada to nie szkodzić, czyli w tym przypadku nie emitować składników, które są kluczowe w systemie klimatycznym i odpowiadają za wzrost temperatury globalnej - mówi dr Mieczysław Sobik z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • Rynek upraw tropikalnych dynamicznie rośnie

  Rynek upraw tropikalnych dynamicznie rośnie

  Wraz ze zmianami klimatycznymi we Włoszech pojawiły się pierwsze uprawy mango, awokado i bananów - odnotowuje związek rolników. Są już też włoskie orzeszki ziemne, orzechy makadamia i marakuja.
 • Przez ocieplenie klimatu może zabraknąć piwa

  Przez ocieplenie klimatu może zabraknąć piwa

  Ocieplenie klimatu i związane z nim coraz częściej występujące i coraz bardziej intensywne susze i fale upałów mogą znacznie uszczuplić zbiory jęczmienia - głównego składnika piwa - informują naukowcy w piśmie "Nature Plants".
 • Globalne ocieplenie zaczęło się 180 lat temu

  Globalne ocieplenie zaczęło się 180 lat temu

  W ostatnich latach głośno jest o globalnym ociepleniu. Chociaż może wydawać się, że to problem XX wieku, najnowsze wyniki badań sugerują coś zupełnie innego. Z ociepleniem Ziemi mamy do czynienia co najmniej od 180 lat.
 • Naukowcy przepowiadają najgorętsze lato w historii

  Naukowcy przepowiadają najgorętsze lato w historii

  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że lato 2016 przyniesie absolutny rekord temperatury. Wedle przewidywań ekspertów, nadchodzący sezon ma być najgorętszy w historii obserwacji meteorologicznych.
 • Ocieplenie klimatu zwiększa ryzyko zakażeń pasożytniczych

  Ocieplenie klimatu zwiększa ryzyko zakażeń pasożytniczych

  Naukowcy odkryli, że ocieplenie klimatu może zwiększać ryzyko transmisji zakażeń pasożytniczych wywołanych przez wszystkie grupy robaków pasożytniczych: przywry, tasiemce, obleńce i kolcogłowy.

Filmy - Ocieplanie klimatu (3)

 • Zła prognoza dla Ziemi. Jak powstrzymać ocieplenie klimatu?

  Łagodne zimy, potężne susze, powodzie, topniejące lodowce to symptomy zmiany klimatu Ziemi. Co niszczy warstwę ozonową naszej planety, dzięki której jest możliwe życie na lądzie? Jak można powstrzymać ocieplenie klimatu? Na te pytania odpowiedzieli ekspertka ds. odnawialnych źródeł energii Anna Ogniewska oraz fizyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Szymon Malinowski. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Groźne zjawisko na oceanie zagraża zwierzętom

  W tym, znajdującym się w Sausalito w pobliżu San Francisco, Ośrodku Rehabilitacji Ssaków Morskich już prawie nie ma wolnych miejsc. Weterynarze i liczni wolontariusze opiekują się tu obecnie ponad 200 młodymi uchatkami i mirungami. Według pracowników, ta wyjątkowo duża liczba płetwonogich pacjentów ma związek z rosnącą temperaturą oceanu oraz ze zjawiskiem zwanym El Niño. – Z powodu zmian temperatury, zwierzęta, szukając pokarmu, muszą nurkować o wiele głębiej – tam, gdzie woda jest chłodniejsza. Coraz trudniej jest więc im zdobyć wystarczającą ilość pożywienia – mówi weterynarz, dr Kara Field. Wszystkie zwierzęta, trafiające do tego ośrodka, zdradzają objawy niedożywienia.
 • Ziemi grozi katastrofa ekologiczna?

  Malownicza syberyjska tajga to przyrodnicza idylla, coraz bardziej zagrożona przez ocieplenie klimatu. Rosja traci co roku wskutek topniejących lodowców i erozji ok. 470 kilometrów kwadratowych powierzchni ziemi. Nikita Zimow, ze stacji badawczej Czerski, uważa, że tych zmian nie da się już zatrzymać, ale nie można stać z założonymi rękami. Ekolodzy wpadli więc na niecodzienny pomysł ratunku dla tego zakątka świata – chcą przywrócić epokę lodowcową. Nikita i jego ojciec sprowadzili do syberyjskiej tajgi łosie, żubry i konie jakuckie. Uważają, że to właśnie zwierzęta mogą zatrzymać dramatyczny w skutkach proces topnienia lodowców. Chcą wprowadzić na tych terenach nowy system ekologiczny, rodem z epoki lodowcowej. Tam, gdzie śnieg jest ubijany przez zwierzęta, ziemia ponownie zamarza. Problem jest naprawdę poważny. – Jeśli klimat nadal będzie się ocieplał, wszystko dookoła zamieni się w szczelinowaty ugór. Systemy ekologiczne zostaną zniszczone, podobnie jak drogi i osiedla. Miliony ton mułu spłyną do rzek. Większość gatunków ryb powymiera – przestrzega Siergiej Zimow ze stacji badawczej Czerski. Procesy ocieplania klimatu można zaobserwować gołym okiem. - Woda w oceanach na całej kuli ziemskiej ociepliła się i paruje, to dlatego pada u nas coraz więcej śniegu. Ale ten śnieg jest cieplejszy niż arktyczna, wieczna zmarzlina i dlatego zaczyna topnieć – mówi Nikita Zimow. Ludzkość spala ropę i węgiel, więc klimat będzie się ciągle ocieplał, a topniejąca wieczna zmarzlina wydziela metan, czyli gaz cieplarniany - to dwa uboczne efekty, które się nawzajem uzupełniają. Niestety metan ociepla atmosferę dwa razy szybciej niż dwutlenek węgla. Skutki ocieplenia klimatu są naprawdę dramatyczne. To nie jest tylko problem Syberii, ale całego świata.