ochrona środowiska

Artykuły - Ochrona środowiska (120)

 • Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Największą patologią w polskim systemie gospodarki odpadami jest tzw. handel kwitami. To obrót dokumentami, które potwierdzają przeprowadzenie recyklingu, choć jest to fikcja.
 • Zmiany klimatyczne. Uwaga na niszczenie lasów!

  Zmiany klimatyczne. Uwaga na niszczenie lasów!

  Wartość światowych zasobów leśnych wyceniana jest na 50-150 bln dolarów, przy czym największą składową tej wyceny jest rola lasów w regulowaniu klimatu. Przekształcanie gruntów pod rolnictwo i rosnące temperatury powodują wylesianie, co grozi spadkiem globalnej wartości lasów o 30 proc. do 2050 roku - alarmuje Boston Consulting Group.
 • Pożerają plastik, a potem wydalają... alkohol

  Pożerają plastik, a potem wydalają... alkohol

  Rozkładające się przez setki lat plastikowe torby mogą przestać być problemem. A wszystko za sprawą niepozornego stworzenia - gąsienicy barciaka większego. Larwy tej ćmy na co dzień pasożytują w ulach, żywiąc się woskiem pszczelim. Okazało się, że nie gardzą też plastikowymi przekąskami.
 • Polskie firmy wspierają ochronę środowiska

  Polskie firmy wspierają ochronę środowiska

  Niemal 45 proc. dużych polskich firm przyznaje, że inicjatywy ekologiczne są dla nich opłacalne.
 • Niezwykła rodzina

  Niezwykła rodzina

  Wspólne hobby wzmacnia więzi rodzinne. Tę rodzinę połączyła pasja do ochrony środowiska. Na jej rzecz pracują już od trzech pokoleń.
 • Google Environmental Insights Explorer dostępne w Krakowie

  Google Environmental Insights Explorer dostępne w Krakowie

  Przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu jest zadaniem zarówno władz państwowych, jak i samorządowych. Na pomoc tym ostatnim przychodzi Google Environmental Insights Explorer - darmowe narzędzie, które dostarcza miastom i ich mieszkańcom rzetelnych danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych i możliwości wprowadzania w danym miejscu zielonej energii. Już dziś w narzędziu pojawią się informacje na temat kilkunastu europejskich miast, w tym także - jako pierwszego z Polski - Krakowa.
 • Obowiązek uzyskania przez sklepy wpisu w rejestrze BDO

  Obowiązek uzyskania przez sklepy wpisu w rejestrze BDO

  Wszyscy przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu torby foliowe, czyli również podmioty prowadzące sklepy i oferujące klientom torby foliowe, muszą uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą jednostki handlu detalicznego lub hurtowego oferujące torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową. Rejestr ten stanowi część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO).
 • Aldi wprowadzi opłaty za plastikowe woreczki

  Aldi wprowadzi opłaty za plastikowe woreczki

  Niemiecka sieć dyskontowa Aldi wypowiedziała wojnę plastkowi. Planuje wprowadzić symboliczne opłaty za woreczki.
 • LG zmniejszy o połowę emisję dwutlenku węgla

  LG zmniejszy o połowę emisję dwutlenku węgla

  LG do 2030 roku zmniejszy o 50 proc. emisję dwutlenku węgla w swoich zakładach produkcyjnych.
 • Ekspertka: zwracajmy uwagę, co kryje się za produktem "eko" czy "bio"

  Ekspertka: zwracajmy uwagę, co kryje się za produktem "eko" czy "bio"

  Za produktem "eko" czy "bio" nie zawsze kryje się produkt przyjazny dla środowiska. O tym, czym jest zjawisko zwane "greenwashingiem", jak je rozpoznać i się go wystrzegać, opowiada dr Agata Rudnicka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Filmy - Ochrona środowiska (12)

 • Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Największą patologią w polskim systemie gospodarki odpadami jest tzw. handel kwitami. To obrót dokumentami, które potwierdzają przeprowadzenie recyklingu, choć jest to fikcja.
 • Jak zapewnić przetrwanie ogromnym płaszczkom?

  Peruwiańscy obrońcy przyrody pracują, aby zapewnić przetrwanie ogromnym płaszczkom zamieszkującym tamte tereny. Lokalni rybacy odgrywają kluczową rolę w projekcie. Warto dodać, że najbardziej znanym gatunkiem jest płaszczka olbrzymia, zwana też "diabłem morskim". Nic dziwnego, skoro potrafi roztrzaskać nawet wielką łódź.
 • Ubrania robocze z butelek to nowy trend w produkcji odzieży

  Tylko w poprzednim roku 26 mln ton tworzyw sztucznych trafiło do strumienia odpadów. 39 proc. z nich zostało poddanych odzyskowi energetycznemu, a 30 proc. – recyklingowi – wynika z raportu PlasticsEurope pt. „Tworzywa sztuczne – Fakty 2017”. Chociaż zauważalny jest wzrost świadomości ekologicznej i znacząca poprawa w tym zakresie, nadal aż 31 proc. odpadów jest składowanych na wysypiskach. Tymczasem odzyskane surowce można wykorzystać do produkcji odzieży roboczej.
 • Program „Czyste Powietrze”: właściciele ponad 4 mln domów mogą starać się o dofinansowanie

  Bank Ochrony Środowiska został partnerem w realizacji rządowego programu “Czyste Powietrze”. Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych tj. termomodernizację, przewidziano wydatki w wysokości 103,0 mld zł, a łączny koszt inwestycji wyniesie 132,8 mld zł,- to suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów. Finansowanie programu w formie dotacji wyniesie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Okres finansowania obejmie lata 2018-2029. Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 000 zł.