ocena

Artykuły - Ocena (16)

 • Najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski. Spodziewane umocnienie złotego

  Najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski. Spodziewane umocnienie złotego

  - Dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że rating Polski nie powinien zostać w najbliższym czasie obniżony - przekonuje Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dużo będzie jednak zależeć od realizacji programu gospodarczego i ewentualnego wzrostu deficytu finansów publicznych. Również złoty powinien się powoli umacniać. Wahania kursów walut będą mniejsze, niż po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.
 • Druga szansa pracownika

  Druga szansa pracownika

  Przełom roku w wielu firmach to czas, w którym rusza machina ocen okresowych pracowników – dystrybucja formularzy, spotkania z przełożonymi, analizy i podsumowania, wreszcie ważne decyzje kadrowe. Jak ją efektywnie przeprowadzić?
 • Audyt pracowniczy - czego może spodziewać się pracownik?

  Audyt pracowniczy - czego może spodziewać się pracownik?

  Ostatni kwartał roku to moment, który firmy często wykorzystują na kompleksowe podsumowanie wyników przedsiębiorstwa oraz pracy zespołów, managerów i poszczególnych pracowników. Sięgają wówczas po pomoc audytorów, dokonujących realnej diagnozy kondycji oraz zasobów przedsiębiorstwa. Jednym z elementów kontroli jest wywiad z pracownikami. Ten jednak dla wielu zatrudnionych wiąże się ze stresem czy lękiem przed jego konsekwencjami.
 • Hiszpania: Ministrowie na dwóję

  Hiszpania: Ministrowie na dwóję

  Hiszpanie wyjątkowo nisko oceniają swój rząd. Uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii Sigma mieli, podobnie jak nauczyciele, wystawić ministrom oceny.
 • Rzęsistek pochwowy: Jak leczyć

  Rzęsistek pochwowy: Jak leczyć

  Rzęsistek pochwowy przenosi się głównie drogą płciową, ale nie tylko...
 • CBOS: Polacy negatywnie o sytuacji w kraju

  CBOS: Polacy negatywnie o sytuacji w kraju

  Większość Polaków (71 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych, a 14 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
 • CBOS: Polacy podzieleni przez konflikt społeczny lat 80.

  CBOS: Polacy podzieleni przez konflikt społeczny lat 80.

  Źródła podziałów tkwią w konflikcie społecznym lat 80., który podzielił Polaków na zwolenników PRL-owskiej władzy i zwolenników Solidarności - napisał CBOS w komentarzu do przesłanego PAP w czwartek badania "Jak się różnimy w rozumieniu własnej historii".
 • Wierny czy nie? Kobiety widzą to po twarzy

  Wierny czy nie? Kobiety widzą to po twarzy

  Kobiety jedynie po wyrazie twarzy są w stanie ocenić, czy partner potrafi być wierny. Wystarczy im do tego jedynie fotografia. A wszystko po to, by z właściwym mężczyzną założyć rodzinę!
 • Oceny sytuacji ekonomicznej kraju - w sierpniu największy spadek w Chinach i w Polsce

  Oceny sytuacji ekonomicznej kraju - w sierpniu największy spadek w Chinach i w Polsce

  Według międzynarodowego sondażu Global Advisory przeprowadzonego przez Ipsos w 24 krajach świata, w sierpniu br. Chiny i Polska odnotowały największy spadek pozytywnych ocen sytuacji ekonomicznej. Spadek ten wyniósł w Chinach 14 proc., a w Polsce 11 proc. Średnio w zeszłym miesiącu we wszystkich badanych krajach oceny sytuacji gospodarczej spadły o 2 proc.
 • Ocena rozwiązań zawartych w projekcie ustawy prawo pocztowe - przegląd sądów *

  Ocena rozwiązań zawartych w projekcie ustawy prawo pocztowe - przegląd sądów *

  Wdrożenie III dyrektywy pocztowej ma nastąpić 31 grudnia tego roku, a wraz z 1 stycznia 2013 otworzy się polski rynek dla pozostałych operatorów pocztowych. Czy możemy spodziewać się zapowiadanej równości na rynku? Jak oceniane są obecne rozwiązania zawarte w projekcie ustawy prawo pocztowe?

Filmy - Ocena (2)

 • Jak zakończy się ten rok dla polskiej gospodarki?

  Polski PKB wzrośnie w 2017 r. o 4,2 - 4,3 proc., w ocenie Coface. Natomiast w przyszłym roku pojawi się coraz więcej symptomów przegrzania polskiej gospodarki. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej
 • Podatki sektorowe mogą obniżyć ocenę Polski

  Ocena ryzyka, którą Coface przygotowuje dla 180 krajów, dotyczy ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw w poszczególnych gospodarkach. Jak powiedział dla serwisu eNewsroom.pl Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface, w regionie CEE pod uwagę brane są różne czynniki, w tym m.in. wskaźniki gospodarcze, ekonomiczne, a także finansowe danego kraju. Analiza uwzględnia dodatkowo doświadczenie płatnicze oraz otoczenie klimatu biznesowego w poszczególnych gospodarkach. – Ocena przyznawana jest w siedmiostopniowej skali zaczynając od A1, czyli najlepszej. Kolejne stopnie od A2 do A4 oznaczają akceptowalne poziomy ryzyka. Dalej są B, C oraz wiążąca się z największym ryzykiem - ocena D. W przypadku Polski nasz wskaźnik pozostaje na stabilnym poziomie A3. Widzimy, że w naszym kraju przedsiębiorstwa działają w dosyć stabilnych warunkach gospodarczych. Co więcej, mają także dostęp do największej bazy potencjalnych klientów ze wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej i są aktywne eksportowo – zwłaszcza jeśli chodzi o strefę euro. Należy pamiętać, że ocena Polski może zostać zweryfikowana, a tym samym może ulec zarówno polepszeniu, jak i pogorszeniu. Obecnie widzimy więcej czynników, które mogłyby wpłynąć na nią negatywnie, jak choćby wprowadzone podatki sektorowe. Jeżeli one zaczęłyby zagrażać działalności polskich przedsiębiorstw, wtedy moglibyśmy obniżyć ocenę ryzyka Polski lub wpisać ją na negatywną listę obserwacyjną. Na pogorszenie oceny ryzyka mogą mieć wpływ także czynniki zewnętrzne, obejmujące globalne spowolnienie gospodarcze lub sytuację panującą na przykład na rynku chińskim. Zagadnienie to będzie przedmiotem dyskusji podczas Konferencji Coface Country Risk – wyjaśnił Sielewicz.