obywatelstwo

Synonimy:
obywatel, obywatele
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Obywatelstwo (523)

 • Arabia przyjmie z otwartymi rękami specjalistów. Oferuje... obywatelstwo

  Arabia przyjmie z otwartymi rękami specjalistów. Oferuje... obywatelstwo

  Król Salman z Arabii Saudyjskiej wydał dekret. Na jego mocy można przyznać obywatelstwo kraju obcokrajowcom o wykształceniu technologicznym lub medycznym.
 • Obywatelstwo ekonomiczne - szansa na rozwój czy zagrożenie?

  Obywatelstwo ekonomiczne - szansa na rozwój czy zagrożenie?

  Obywatelstwo ekonomiczne, które w uproszczeniu można nazwać obywatelstwem za pieniądze, to według "The Economist" (27.09.2018 r. Genewa) wielki biznes i łatwe pieniądze dla małych krajów, ale też potencjalna szansa dla kryminalistów. Były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra, pozbawiony władzy w wyniku zamachu stanu w 2006 r., zapytany o to, jak został obywatelem Montenegro odpowiedział "kupiłem wyspę". Wypowiedź tę można potraktować w kategorii żartu, ale w istocie nim nie jest. Obywatelstwo można kupić, ale to nie wyjaśnia fenomenu zjawiska. Przyjrzyjmy się mu zatem z bliska.
 • Pieniądze odkładane w ramach PPK będą należeć do obywateli - Morawiecki

  Pieniądze odkładane w ramach PPK będą należeć do obywateli - Morawiecki

  - Pieniądze odkładane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą należeć do obywateli, będą stanowić ich oszczędności - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
 • Wlk. Brytania: Rejestracja unijnych obywateli po brexicie

  Wlk. Brytania: Rejestracja unijnych obywateli po brexicie

  Obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mieć dwa lata na rejestrację, jeśli po brexicie będą chcieli zostać na Wyspach. Liczba potrzebnych dokumentów ma być ograniczona do minimum, a koszt operacji dla jednej osoby wyniesie około 70 funtów. Te szczegóły znalazły się w technicznym dokumencie przesłanym do Brukseli przez brytyjski rząd.
 • Swobodny napływ obywateli z UE moze trwać nawet po Brexicie - T. May

  Swobodny napływ obywateli z UE moze trwać nawet po Brexicie - T. May

  Po Brexicie możliwa jest faza przejściowa, podczas której obywatele unijni bedą mogli swobodnie naplywać na Wyspy nawet po wyjściu Londynu ze Wspólnoty. Taką deklarację premier Theresy May przytaczają brytyjskie media.Brytyjska premier motywuje to czasem potrzebnym do stworzenia nowego systemu kontroli granicznych, ale też potrzebami biznesu, który musi mieć czas na przystosowanie się do nowej sytuacji.
 • Jak zostać poddanym Królowej

  Jak zostać poddanym Królowej

  Z tygodnia na tydzień rośnie zainteresowanie brytyjskim obywatelstwem (British citizenship). Imigranci z krajów Unii Europejskiej - niepewni swojej przyszłości po czerwcowym referendum - składają wnioski o angielski paszport.
 • Wciąż słaba dostępność publicznych stron internetowych

  Wciąż słaba dostępność publicznych stron internetowych

  Od czerwca ubiegłego roku publiczne strony internetowe powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie wszystkim instytucjom udało się jednak wywiązać z tego zadania. Część witryn wymaga nadal wielu poprawek i sporych nakładów pracy.
 • Polacy w Wielkiej Brytanii wolą pozostać imigrantami niż poddanymi królowej

  Polacy w Wielkiej Brytanii wolą pozostać imigrantami niż poddanymi królowej

  ​Agresywna polityka rządu Davida Camerona nie przestraszyła naszych rodaków. Wolą pozostać imigrantami niż poddanymi królowej.
 • Ekspert o podatku bankowym na Węgrzech: Zastrzyk gotówki dla budżetu, ale zapłacili też obywatele

  Ekspert o podatku bankowym na Węgrzech: Zastrzyk gotówki dla budżetu, ale zapłacili też obywatele

  - Podatek bankowy na Węgrzech stał się istotnych zastrzykiem gotówki do budżetu centralnego, ale jego wprowadzenie spowodowało też ograniczenie akcji kredytowej, a dodatkowo banki przerzuciły część kosztów na klientów - mówi ekonomista Zoltan Adam z instytutu Kopint-Tarki w Budapeszcie.
 • Malta oferuje obywatelstwo i liczne korzyści - każdemu, kto zapłaci

  Malta oferuje obywatelstwo i liczne korzyści - każdemu, kto zapłaci

  VALLETTA, Malta - Od ubiegłego roku zamożni obcokrajowcy skwapliwie korzystają z możliwości kupienia maltańskiego paszportu, na różne sposoby starając się spełnić warunki dotyczące rezydentury, stawiane przyszłym obywatelom.

Filmy - Obywatelstwo (4)

 • Czy każdy może zatrzymać osobę na gorącym uczynku?

  Na czym polega i jak prawidłowo dokonać obywatelskiego ujęcia? Czy każdy może zatrzymać osobę podejrzewaną o dokonanie przestępstwa? Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i jego żona insp. Izabela Ciarka zatrzymali w Krakowie pijanego kierowcę. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Imigrant-spiderman otrzymał prawo stałego pobytu we Francji. Pierwszy krok do obywatelstwa za uratowanie dziecka z gzymsu

  Mamoudou Gassama, okrzyknięty „spidermanem”, otrzymał pozwolenie stałego pobytu we Francji. 22-letni imigrant z Mali otrzymał przezwisko na cześć superbohatera, ze względu na efektowną wspinaczkę na czwarte piętro, dzięki której uratował chłopca wiszącego na balustradzie. Gassama dziękował Francji za pomoc w uzyskaniu obywatelstwa. Czyn Malijczyka zyskał na rozgłosie dzięki publikacji nagrania ze zdarzenia w mediach społecznościowych. Na filmie widać, jak mężczyzna, ryzykując własne życie, wspina się po balkonach, by uratować czterolatka. Niebezpieczna wspinaczka zajęła mu ok. minutę. Gdy nagranie zdobyło popularność, Emmanuel Macron zaprosił bohatera do Pałacu Elizejskiego, gdzie zapewnił, że otrzyma prawo pobytu na terenie Francji. Prezydent Francji zapowiedział, że władze pomogą Gassamie także ubiegać się o francuskie obywatelstwo. Otrzymanie prawa stałego pobytu jest pierwszym krokiem ku obywatelstwu.
 • Obywatele, kupujcie akcje!

  Minister skarbu, Aleksander Grad, o działaniach mających zainteresować inwestorów indywidualnych akcjami JSW i PKO BP.
 • Unijne fundusze w policji

  Fundusze UE wpływają na poprawę stanu policyjnej infrastruktury. Policjantom ułatwia to pracę, a obywatele czują się bezpieczniej.