Obserwator Finansowy

Artykuły - Obserwator Finansowy (153)

 • Aslund: Z euro szybciej wyjdzie Finlandia niż Grecja

  Aslund: Z euro szybciej wyjdzie Finlandia niż Grecja

  Ostatnie decyzje polityków i EBC sprawiły, że strefa euro się uratowała i żaden kraj jej nie opuści. Gdyby jednak miało być inaczej, to historia pokazuje, że unię walutową opuszczają najpierw bogatsze kraje, zatem prędzej Finlandia, niż Grecja - mówi szwedzki ekonomista Anders Aslund.
 • Równoległa waluta, czyli jak powiedzieć Grekom, że mają mniej zarabiać

  Równoległa waluta, czyli jak powiedzieć Grekom, że mają mniej zarabiać

  Pomysł wprowadzenia równoległej waluty w Grecji zyskuje rozgłos i ma wiele twarzy. Jedni twierdzą, że mogłoby to pomóc Grecji utrzymać się w strefie euro. Inni, że mógłby to być jedynie środek przejściowy przed zamianą euro na drachmę. Łatwo też spotkać opinie, że ten pomysł jest zbyt abstrakcyjny. Pesymiści zdają się mieć sporo racji.
 • Afryka zmienia się na naszych oczach w gospodarną oazę

  Afryka zmienia się na naszych oczach w gospodarną oazę

  Dziesięć lat temu tygodnik "The Economist" nazwał Afrykę beznadziejnym kontynentem. Miał do tego wiele powodów. Dziś wokół Afryki panuje inna atmosfera. W pierwszej dekadzie stulecia odnotowano tam nagłe przyspieszenie tempa wzrostu PKB - średnio powyżej 6 proc. Coraz częściej mówi się, że to kontynent przyszłości, który z pewnym opóźnieniem podąża drogą krajów Azji Południowo-Wschodniej.
 • Każdy ma swój pomysł na ratowanie euro

  Każdy ma swój pomysł na ratowanie euro

  W trwającym już cztery lata meczu pomiędzy politykami i rynkami finansowymi piłka znowu jest po stronie tych pierwszych. I mają oni w końcu jakiś plan, a nawet całe mnóstwo planów, co może okazać się pewnym problemem.
 • Lotniska mamy gotowe, po Euro będą walczyć o pasażera

  Lotniska mamy gotowe, po Euro będą walczyć o pasażera

  W branży mówi się, że w średniowieczu każde większe europejskie miasto chciało mieć katedrę, a dziś port lotniczy. Dzięki inwestycjom za 2 mld zł lotniska w Polsce będą mogły odprawić znacznie więcej pasażerów, chociaż istnieją obawy, że po Euro 2012 okażą się za duże i przeinwestowane. Wiele z nich już teraz ma straty, a konkurencja się zaostrzy - i między nimi, i z portami zagranicznymi.
 • Krajobraz po bitwie

  Krajobraz po bitwie

  - Przez dwa ostatnie lata każdy zadawał sobie pytanie, co się stanie, jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro i powróci do drachmy. Wydaje się, że właśnie nadszedł czas - tak BBC rozpoczyna informacje o Grecji. Zgodnie z istniejącymi przepisami unijnymi nie można wyjść ze strefy euro, nie wychodząc z Unii. Grecja pod rządami antyunijnych demagogów prawdopodobnie opuści więc UE. Czy będzie to dla niej koniec świata?
 • Belka: Lepiej, żeby gospodarka rozwijała się nawet wolniej, ale dłużej

  Belka: Lepiej, żeby gospodarka rozwijała się nawet wolniej, ale dłużej

  - Inflacja utrzymuje się uporczywie i dlatego Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Komunikując już wcześniej swoje zaniepokojenie inflacją rada chciała przygotować rynki na zmianę stóp. Podwyżka nie pomaga wzrostowi gospodarczemu, ale ważne jest stabilne tempo wzrostu w dłuższym okresie czasu - mówi Marek Belka, prezes NBP w rozmowie z "Obserwatorem Finansowym".
 • Ukraina podatkowym eldorado dla oligarchów

  Ukraina podatkowym eldorado dla oligarchów

  Ze 135 różnymi podatkami Ukraina jest w ścisłym gronie światowych liderów fiskalnych. Walczące z dziurawym budżetem władze jeszcze głębiej chcą jednak sięgnąć do portfeli obywateli. Fiskus ostrzy pióro, by zarobić na kawalerach, bezdzietnych, rolnikach a nawet użytkownikach Skype'a. Część ukraińskich zmian podatkowych mogą odczuć także polscy inwestorzy giełdowi.
 • Inflacja między jastrzębiami i gołębiami

  Kiedy wzrost gospodarczy słabnie, a inflacja uparcie trzyma się wysoko, bank centralny jest w kropce. Podnosić stopy procentowe, czy obniżać? To prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych pytań dla bankierów centralnych. Staje przed nim teraz polska Rada Polityki Pieniężnej.
 • Grecji do końca czerwca mogą skończyć się pieniądze

  Grecji do końca czerwca mogą skończyć się pieniądze

  Wyniki greckich wyborów są poważniejsze od francuskich, bo te pierwsze doprowadzą do chaosu, podczas gdy Hollande okaże się umiarkowany - skomentował Nouriel Roubini na twitterze. Rzeczywiście, obawy dotyczące wyjścia Grecji ze strefy euro nie są przesadzone.