Obrady Okrągłego Stołu

Artykuły - Obrady Okrągłego Stołu (3)

 • Historycy o Okrągłym Stole: Eksperyment, który zaskoczył wszystkich

  Historycy o Okrągłym Stole: Eksperyment, który zaskoczył wszystkich

  Wynik Okrągłego Stołu zaskoczył zarówno opozycję, jak i komunistów - mówili w czwartek w stolicy uczestnicy debaty z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia rozmów przy Okrągłym Stole. "Patrzyłem na to, jak na wielki, niepewny eksperyment" - wspominał prof. Andrzej Friszke. Dyskusja odbyła się w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
 • Katolicy przed Okrągłym Stołem. Środowisko "Tygodnika Powszechnego" w przygotowaniu porozumień

  Katolicy przed Okrągłym Stołem. Środowisko "Tygodnika Powszechnego" w przygotowaniu porozumień

  Aby zrozumieć głębszy sens udziału katolików z ruchu "Znak" w procesie wychodzenia z komunizmu, który zwykło się nazywać "okrągłostołowym", trzeba się odwołać do filozofii politycznej tej grupy. Jej główny ideolog, Stanisław Stomma, głosił zawsze wyższość rozmowy nad walką. W tym duchu było też utrzymane przemówienie Krzysztofa Kozłowskiego, wówczas zastępcy redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" i członka zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, na walnym zebraniu Klubu w Warszawie 1 kwietnia 1984 r.
 • 6 lutego 1989 r. Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu

  6 lutego 1989 r. Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu

  W poniedziałek, w Warszawie, w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego na Krakowskim Przedmieściu, wokół ogromnego okrągłego stołu zasiedli przedstawiciele władz PRL i opozycji solidarnościowej. Posiedzenie plenarne rozpoczęło się o godz. 14.23 i było transmitowane przez telewizję.