obóz koncentracyjny

Artykuły - Obóz koncentracyjny (36)

 • Mała Norymberga: Nygele - kapo ułaskawiony przez Bieruta

  Mała Norymberga: Nygele - kapo ułaskawiony przez Bieruta

  Agnieszka Dobkiewicz w książce "Mała Norymberga" przeprowadziła dziennikarskie śledztwo i opisała wstrząsające historie związane z polskimi procesami, które miały miejsce w 1946 roku w Świdnicy. Wśród oskarżonych było sześciu wartowników KL Gross-Rosen, zatrzymanych przez aliantów i Sowietów w roku 1945. Poniżej publikujemy fragment poświęcony Wekselmanowi Nusynowi - kapo ułaskawionemu przez Bolesława Bieruta.
 • Mauthausen-Gusen - najgorszy koszmar ludzkości

  Mauthausen-Gusen - najgorszy koszmar ludzkości

  Obóz Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Osadzeni tam twierdzili, że do Auschwitz wracaliby na kolanach.
 • IPN zaniepokojony decyzją Norweskiej Rady Etyki Mediów

  IPN zaniepokojony decyzją Norweskiej Rady Etyki Mediów

  Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wyraził zaniepokojenie informacją, że Norweska Rada Etyki Mediów zaakceptowała określenie "polskie obozy koncentracyjne" jako dopuszczalne w przekazie medialnym. W liście do członków Rady zaapelował o ponowną analizę stanowiska.
 • Świadek zagłady Mano Hoellenreiner: Zło może wrócić

  Świadek zagłady Mano Hoellenreiner: Zło może wrócić

  - Zamykam oczy i widzę obrazy, o których nie potrafię i nie chcę rozmawiać. Codziennie boję się, że zło może wrócić. W Polsce to szczególnie ważny temat. Polacy, tak jak moja rodzina, wiele wycierpieli w trakcie II wojny światowej z rąk hitlerowskich Niemiec - podkreśla w rozmowie z Interią Mano Hoellenreiner, więzień KL Auschwitz nr Z-3526, a także obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Sachsenhausen.
 • Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozów Mauthausen-Gusen

  Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozów Mauthausen-Gusen

  W 70. rocznicę wyzwolenia b. niemieckich obozów Mauthausen-Gusen w miejscu pamięci na terenie Mauthausen odbędą się międzynarodowe uroczystości z udziałem byłych więźniów. Z tej okazji planowane jest też spotkanie 5 maja w stołecznym Domu Spotkań z Historią.
 • Wandalizm w miejscu pamięci

  Wandalizm w miejscu pamięci

  Były obóz zagłady odwiedza rocznie prawie 1.5 mln turystów. Zwiedzający muzeum skarżą się na akty dewastacji, które widoczne są na terenie Auschwitz i Birkenau gołym okiem. Słyszy się nie tylko o wandalizmie, lecz także o kradzieżach, jak i wulgaryzmach pojawiających się na murach. Nasuwa się pytanie, jak przed tego typu wybrykami to miejsce uchronić.
 • Odkrycie archeologów w Treblince. Znaleziono komory gazowe

  Odkrycie archeologów w Treblince. Znaleziono komory gazowe

  ​Pierwsze w historii prace archeologiczne w niemieckim obozie śmierci w Treblince w Polsce przyczyniły się do ujawnienia nowych masowych grobów. Archeolodzy odnaleźli także komory gazowe, które są pierwszym rzeczowym dowodem zbrodni, do których doszło w obozie - informuje israelnationalnews.com.
 • "Użycie tych słów to moralne zło"

  "Użycie tych słów to moralne zło"

  Użycie słów "polskie obozy śmierci" to zło z punktu widzenia historii i moralności - zgodzili się badacze z Polski, Niemiec i USA podczas konferencji "Wadliwe kody pamięci". MSZ podaje, że co roku podejmuje w tej sprawie ponad 100 interwencji dyplomatycznych.
 • ​69 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Żydów w Birkenau

  ​69 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Żydów w Birkenau

  69 lat temu Niemcy ostatecznie zlikwidowali w Auschwitz II-Birkenau obóz rodzinny dla Żydów przywiezionych z getta w Terezinie nieopodal Pragi. W dwie kolejne noce, między 10 do 12 lipca 1944 r., zgładzili 7 tys. osób, w tym dzieci.
 • Bomba atomowa Hitlera

  Bomba atomowa Hitlera

  Czy naziści mogli zbudować bombę atomową? Na to pytanie próbowało odpowiedzieć wielu naukowców i historyków. Czy udało im się odkryć największą tajemnicę III Rzeszy?

Filmy - Obóz koncentracyjny (3)

 • Ocalona z obozu koncentracyjnego Uckermark

  Łucja Barwikowska ma 92 lata i jest jedną z ostatnich trzech ocalałych z obozu koncentracyjnego Uckermark w Niemczech. O swoich przeżyciach opowiedziała w wywiadzie z Deutsche Welle.
 • Znamy szczegóły wizyty papieża w byłym obozie koncentracyjnym

  Dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawił plan wizyty papieża Franciszka w byłym obozie koncentracyjnym. - Papież przejdzie przez bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei", a stamtąd uda się pod blok jedenasty, który był swojego rodzaju karcerem - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Piotr Cywiński.
 • Przeżyła Auschwitz. "Nikt nie ma pojęcia, jak potrafi krzyczeć człowiek..."

  Zbliża się 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uroczyste obchody tego wydarzenia odbędą się 27 stycznia. Dla tych, którzy przeżyli to piekło na ziemi, wspomnienia sprzed kilkudziesięciu lat są wciąż tak samo wyraziste. Czas zabliźnił rany na ciele, ale nie na duszy. Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück, po wojnie pisarka i scenarzystka, składa przejmujące świadectwo o tamtych dniach gehenny. – Kiedy dowiedziałam się, że wywożą nas do obozu, nawet tak bardzo się nie zmartwiłam. Pomyślałam, że wreszcie skończy się to, co najgorsze, czyli przesłuchania, związane z bólem i upokorzeniem. W takim nastroju przekraczałam bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Naiwnie pomyślałam, że skoro praca czyni wolnym, to pewnie po kilku miesiącach zostanę zwolniona… - Widziałam ciała wiszące na drutach. Nocą dziewczyny opuszczały baraki i rzucały się na druty ogrodzenia pod napięciem. Nikt nie ma pojęcia, jaki głos wydaje człowiek rażony prądem. Te krzyki budziły nas w nocy – wspomina pani Zofia, która z czasem nauczyła się zachowywać w obozie tak, by w jak najmniejszym stopniu zwracać na siebie uwagę oprawców.