obniżenie wieku emerytalnego

Artykuły - Obniżenie wieku emerytalnego (161)

Filmy - Obniżenie wieku emerytalnego (23)

 • Obniżenie weku emerytalnego spowoduje obniżenie świadczeń do 1 tys. złotych

  Skutki budżetowe reformy emerytalnej zależą od tego, ile pieniędzy będzie trzeba wypłacać i jaki system dystrybucji środków zostanie wybrany. Jeżeli rząd postanowi, że będą wypłacane wyższe emerytury niż system zakłada obecnie, czyli np. powrócimy do wyższej stopy zastępowalności, taka sytuacja skończyłaby się źle. Jest ona jednak nierealna do zrealizowania.
 • Przed nami emerytalny konflikt pokoleń

  Obniżenie wieku emerytalnego wywołuje konflikt pokoleń. Zwiększone wydatki publiczne są nieuniknione, a trzeba je będzie pokryć podwyższając podatki. To może mieć wpływ na zwiększenie emigracji młodego dziś pokolenia. - Te zwiększone wydatki publiczne pokryją dzieci dzisiejszych emerytów, a więc mówimy o pewnym konflikcie pokoleń - twierdzi w rozmowie z MarketNews24 Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Bank SA. - Ryzyko jest takie, że to młode dziś pokolenie w przyszłości zdecyduje się na emigrację do kraju, gdzie obciążenia podatkowe będą niższe niż w Polsce.
 • Za obniżenie wieku emerytalnego zapłacimy osłabiając wydatki na nasze zdrowie

  Z budżetu państwa mało pieniędzy przeznaczanych jest na opiekę zdrowotną. W porównaniu do innych krajów UE mamy natomiast duże dopłaty do systemu emerytalnego. Z powodu obniżenia wieku emerytalnego jeszcze je zwiększymy, kosztem rezygnacji z poprawy tego, jak funkcjonuje służba zdrowia.
 • ZUS wpadnie w wielką pułapkę budżetową w najbliższych latach

  Według założeń budżetowych, na przyszły rok wyższe wydatki ZUS, związane z obniżeniem wieku emerytalnego, zostaną pokryte z większego napływu składek i dzięki likwidacji OFE. W kolejnych latach będzie już znacznie trudniej. Dzięki spadającemu bezrobociu i zwiększeniu zatrudnienia wzrosną składki wpłacane do ZUS. Ale obecna sytuacja na rynku pracy to efekt dobrej koniunktury gospodarczej w Europie, w Polsce. Ale w kolejnych latach emerytów będzie przybywać, a dobra koniunktura nie jest zjawiskiem trwałym. Wtedy dziura w budżecie ZUS będzie coraz większa. - Będą potrzebne większe dotacje do ZUS i być może wyższe podatki - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.