Biznes - obligacje

Artykuły - Obligacje (3859)

 • Polacy kupili obligacje za prawie 4 mld zł

  Polacy kupili obligacje za prawie 4 mld zł

  W maju sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3 mld 791 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.
 • Orlen sprzedał zielone obligacje za 0,5 mld euro

  Orlen sprzedał zielone obligacje za 0,5 mld euro

  Orlen zakończył emisję zielonych obligacji o łącznej wartości 500 mln euro. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem inwestorów. W ramach budowy księgi popytu złożono aż 234 zapisy na łączną kwotę blisko 3 mld zł. A to oznacza, że popyt przewyższył wartość emisji sześciokrotnie. Koncern podzielił 5 tysięcy euroobligacji pomiędzy 182 inwestorów z 26 krajów.
 • Największym wierzycielem świata jest wciąż Japonia

  Największym wierzycielem świata jest wciąż Japonia

  Rząd w Tokio ogłosił, że według danych z końca 2020 roku, Japonia z saldem aktywów zagranicznych wynoszącym 3,3 bln dolarów wciąż jest największym wierzycielem świata i utrzymuje tę pozycję od 30 lat. Na kolejnych miejscach plasują się Niemcy i Hongkong.
 • Nie tylko inflacja szkodzi obligacjom

  Nie tylko inflacja szkodzi obligacjom

  Fala przeceny papierów dłużnych, która przeszła przez światowe rynki, dosięgnęła także inwestorów w Polsce.
 • Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  W kwietniu Polacy kupili obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości prawie 3,9 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Oszczędzający szukają sposobu na uchronienie pieniędzy przed rosnącą inflacją. Obligacje skarbowe (zwłaszcza te o stałym oprocentowaniu), choć bezpieczne, niestety nie chronią przed inflacyjnymi stratami. GUS właśnie podał tzw. szybki odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) - w kwietniu sięgnęła 4,3 proc. licząc rok do roku.
 • Boom na obligacje trwa w najlepsze

  Boom na obligacje trwa w najlepsze

  Ostatni kwartał był pod względem sprzedaży detalicznych obligacji najlepszy w historii. Polacy na zakup tych papierów wydali ponad 10 miliardów złotych. Kusi ich oprocentowanie znacznie lepsze niż na lokatach. Minister może to jednak zmienić.
 • MF w marcu sprzedało obligacje oszczędnościowe za 3,9 mld zł - to 2. najwyższy wynik w historii

  MF w marcu sprzedało obligacje oszczędnościowe za 3,9 mld zł - to 2. najwyższy wynik w historii

  W marcu br. nabywców znalazły obligacje oszczędnościowe warte 3 mld 904 mln zł; to drugi najwyższy wynik w historii - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się papiery 3-miesięczne. Lokaty bankowe przynoszą realne straty, więc Polacy szukają najwygodniejszych form oszczędzania, które pozwolą walczyć z inflacją (np. indeksowane obligacje czteroletnie) lub nie zamrażają kapitału na długo (obligacje trzymiesięczne).
 • Pieniądze ekstra na Zielony Ład

  Pieniądze ekstra na Zielony Ład

  Około 100 mld zł w ciągu pięciu lat - to wartość programu wspierania inwestycji, który powstał w Ministerstwie Aktywów Państwowych. "DGP" poznał jego szczegóły.
 • Oprocentowanie obligacji pozostaje bez zmian

  Oprocentowanie obligacji pozostaje bez zmian

  Ministerstwo Finansów pozostawiło oprocentowanie kwietniowych obligacji oszczędnościowych na poziomie z marca. Skarbowe papiery cieszą się dużą popularnością wśród oszczędzających. Ciułacze starają się ratować oszczędności przed utratą wartości związaną ze wzrostem cen towarów i usług. Obligacjom sprzyja też niskie oprocentowanie konkurencyjnych lokat bankowych.
 • Giełdy kuszą zyskami. Szansa dla właścicieli akcji polskich spółek

  Giełdy kuszą zyskami. Szansa dla właścicieli akcji polskich spółek

  Indeksy amerykańskiej giełdy Dow Jones i S&P500 właśnie ustanowiły rekordy wszech czasów. Na bardzo wysokich poziomach są wskaźniki wielu rynków europejskich - zwłaszcza frankfurcki DAX. Analitycy także dla niektórych indeksów polskiej giełdy przewidują długoterminowy trend wzrostowy.