obligacje skarbu państwa

Artykuły - Obligacje skarbu państwa (39)

 • Jeśli nie lokata, to rządowe obligacje?

  Jeśli nie lokata, to rządowe obligacje?

  W sytuacji gdy oprocentowanie bankowych lokat stopniało niemal do zera jedną z niewielu alternatyw dla ostrożnych oszczędzających są obligacje skarbowe, mimo że ich atrakcyjność jest zdecydowanie mniejsza niż jeszcze dwa miesiące temu.
 • Atrakcyjne detaliczne obligacje skarbowe tylko do jutra

  Atrakcyjne detaliczne obligacje skarbowe tylko do jutra

  Jeszcze tylko dziś i we czwartek można nabyć detaliczne obligacje na „starych” atrakcyjnych zasadach. Jak podał resort finansów, oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oferowanych do sprzedaży w maju 2020 r. ulega dostosowaniu do rentowości hurtowego rynku obligacji skarbowych przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla klientów rynku detalicznego - podał w komunikacie.
 • Koronawirus w Polsce. Złoty stabilniejszy, najgorszy okres za nami

  Koronawirus w Polsce. Złoty stabilniejszy, najgorszy okres za nami

  Zdaniem analityków walutowych, złoty będzie się stabilizować, a rentowność polskich 10-letnich SPW ma jeszcze przestrzeń do spadku
 • Polacy znaleźli lek na wysoką inflację

  Polacy znaleźli lek na wysoką inflację

  Pod koniec stycznia Interia pisała, że w 2020 roku tym roku, gdy mamy skok inflacji, jeszcze większą popularnością wśród zwykłych "ciułaczy" będą się cieszyć skarbowe obligacje detaliczne. Styczniowa sprzedaż tych papierów to potwierdziła. Padł rekord! W styczniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 2,5 mld zł. Największą popularnością cieszyły się 4-letnie, bo konstrukcja ich oprocentowania jest oparta na inflacji i marży, więc Polacy najchętniej sięgają właśnie po ten rodzaj skarbowych "papierów". W styczniu kwota zakupionych 4- latek przekroczyła 1,1 mld zł
 • Realizacja obietnic rządowych będzie problemem dla budżetu

  Realizacja obietnic rządowych będzie problemem dla budżetu

  Po dobrym pierwszym kwartale obecnie na rynku notujemy spadki rentowności na najważniejszych obligacjach skarbowych. Jednym z powodów są przeciągające się polityczne spory wokół opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Ostatnie propozycje rządu też nie są bez wpływu na zagranicznych inwestorów którzy wycofują się z naszych obligacji skarbowych dostrzegając ryzyko.
 • Obligacje skarbowe mogą być atrakcyjną inwestycją?

  Obligacje skarbowe mogą być atrakcyjną inwestycją?

  Obligacje skarbowe mogą w tym roku okazać się atrakcyjną inwestycją, zwłaszcza dla funduszy papierów dłużnych - przewidują eksperci. Rentowność 10-letniego benchmarku spadła z 3,04 proc. do 2,83 proc., 5-letniego z 2,46 proc. do 2,27 proc., a dwulatki z 1,53 proc. do 1,33 proc.
 • Obligacje 10-miesięczne przyciągnęły rekordową liczbę Polaków

  Obligacje 10-miesięczne przyciągnęły rekordową liczbę Polaków

  Polacy szukają alternatywnych dla bankowych lokat sposobów na lokowanie swoich oszczędności. Obligacje skarbowe notują rekordowe wyniki sprzedaży. Przez pierwsze pół roku sprzedano obligacje za blisko 5,8 mld zł. To więcej niż w całym 2016 roku. Chwyt na obligacje premiowe które były dostępne tylko w czerwcu zadziałał.
 • Solidne polskie obligacje dadzą zarobić?

  Solidne polskie obligacje dadzą zarobić?

  Wyceny polskich obligacji bronią się w obliczu ostatnich rynkowych zawirowań. Rentowności polskich dziesięciolatek utrzymują się w przedziale 3,10%-3,30% .
 • Nowy rok nie najlepszy dla obligacji; ciekawe papiery krajów Azji i Ameryki Płd.

  Nowy rok nie najlepszy dla obligacji; ciekawe papiery krajów Azji i Ameryki Płd.

  Rok 2018 nie będzie najlepszy dla rynku długu, rosnąca inflacja może stanowić czynnik ryzyka w pierwszych kwartałach - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes "Strategie rynkowe". Zdaniem analityków, ciekawymi pod względem inwestycyjnym są papiery rozwijających się krajów Azji i Ameryki Południowej, szczególnie te w walutach lokalnych.
 • "Wilk z Wall Street" - zbliża się kolejny kryzys

  "Wilk z Wall Street" - zbliża się kolejny kryzys

  Przeczytanie opinii Jordana Belforta "Wilka z Wall Street", który odradza inwestycje w kryptowaluty w tak dużej gazecie finansowej jak Financial Times, uświadamia mi, że inwestorzy czekają na koniec świata.

Filmy - Obligacje skarbu państwa (2)

 • Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

  Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw, które sprzedają obligacje rządowe z ujemnym oprocentowaniem. Jednak jest to symboliczny sukces na niewielką skalę. Gdyby był większy byłoby konieczne, aby za to jednak zapłacić. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, wartość nominalna obligacji o terminie wykupu w dniu 22 stycznia 2021 r. wyniosła 200 mln euro. Rentowność obligacji to -0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc.
 • Skarb Państwa coraz mniej płaci za polskie obligacje

  Oprocentowanie polskich obligacji spadło do rekordowo niskiego poziomu. Nabywcy papierów dwuletnich są gotowi akceptować rentowność poniżej 1,7 proc. To potwierdza, że inwestorzy dobrze oceniają polską gospodarkę, ale jednocześnie jest to zapowiedź gorszych wyników funduszy inwestycyjnych. Jedyny problem to słabsze zainteresowanie tak nisko oprocentowanymi obligacjami. Mimo że polskie papiery uważa się dziś za bardzo bezpieczne, to na bardziej ryzykownych rynkach można zarobić więcej. U nas zysk jest pewny, ale niewielki. – Przestrzegałbym przed zbyt wygórowanymi oczekiwaniami co do tego, co można z obligacjami w tym roku zrobić, ile można zarobić – mówi Błażej Wajszczuk z BNP Paribas. – To jest rynek, na którym specjalnie nie ma zagrożeń. Sam fakt, że Europejski Bank Centralny będzie pompował w rynek 60 mld euro miesięcznie, stabilizuje rynek długu w całej Europie, także nasz. Natomiast pozostaje pytanie, jak głęboko możemy zejść z rentownościami. Aukcja w lutym pokazała, że dużego zainteresowania polskim rynkiem długu, przynajmniej z zagranicy, nie ma.