obligacje skarbowe

Artykuły - Obligacje skarbowe (255)

 • Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze na dłużej, a inne produkty wiążą się z większym ryzykiem - mówi dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Saxo Bank: Amerykańskie obligacje skarbowe najgorszym aktywem

  Saxo Bank: Amerykańskie obligacje skarbowe najgorszym aktywem

  Ostatnie posiedzenie Rezerwy Federalnej można opisać w różny sposób, jednak zdecydowanie nie było to zdarzenie bez znaczenia dla rynku finansowego. Uporczywe przekonanie Jerome’a Powella, że inflacja będzie miała charakter przejściowy, powinno spowodować panikę na rynku, ponieważ nic absolutnie na to nie wskazuje. Wręcz przeciwnie - nadmiernie rozrośnięty bilans Fed oraz bezprecedensowa kwota bodźców budżetowych sugerują, że należy się spodziewać dalszego oddziaływania sił inflacyjnych.
 • Majowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych

  Majowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych

  Jak poinformował resort finansów, oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w maju zostało utrzymane na poziomie z kwietnia.
 • TFI : Atrakcyjne fundusze inwestycyjne biją rekordy

  TFI : Atrakcyjne fundusze inwestycyjne biją rekordy

  W lutym saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych przekroczyło 4,6 mld zł. Wciąż największą popularnością cieszą się fundusze dłużne, ale to akcyjne notują rekordy. Wartość aktywów netto (NAV) wzrosła w lutym o 5,1 mld zł, czyli o 1,8 proc. do 290,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Pomimo spadków wycen obligacji, aktywa funduszy dłużnych wzrosły do rekordowego poziomu 117,8 mld zł.
 • NBP chce zapanować za rynkiem

  NBP chce zapanować za rynkiem

  NBP chce uchronić budżet przed skutkami wzrostu rentowności "poprzez zwiększenie elastyczności i częstotliwości przetargów" i zapewnić niskie koszty finansowania w polskiej gospodarce. Cóż, problem w tym, że utrzymywanie sztucznie niskich kosztów może utrudnić, a nie ułatwić pozyskiwanie finansowania przedsiębiorstwom i konsumentom.
 • Popularność obligacji Skarbu Państwa nie słabnie

  Popularność obligacji Skarbu Państwa nie słabnie

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych bije w ostatnich miesiącach rekordy popularności. Tylko w lutym 2021 r. Polacy kupili skarbowe papiery wartościowe za ponad 3 mld zł, próbując chronić swoje oszczędności przed spadkiem ich wartości. W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych próbujemy dobierać produkty finansowe, które dają wyższe stopy zwrotu niż lokaty bankowe.
 • ​Koncepcja umorzenia obligacji rządowych wydaje się logiczna

  ​Koncepcja umorzenia obligacji rządowych wydaje się logiczna

  Koncepcja umorzenia obligacji rządowych będących w posiadaniu banków centralnych wydaje się logiczna i staje się jedynym rozwiązaniem problemu długów suwerennych na świecie - napisał w felietonie dla "Gazety Bankowej" członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że umorzenie nie powinno obejmować obligacji w posiadaniu podmiotów prywatnych.
 • Rząd kusi oszczędzających dodatkowym procentem

  Rząd kusi oszczędzających dodatkowym procentem

  Polacy kupują obligacje skarbowe jak nigdy wcześniej. Powód? Łatwy dostęp, bezpieczeństwo i oprocentowanie znacznie wyższe niż to, co proponują banki. Niestety wciąż może być to za mało, aby ochronić kapitał przed inflacją.
 • Szał na obligacje skarbowe trwa w najlepsze

  Szał na obligacje skarbowe trwa w najlepsze

  Prawie 3,2 mld zł - tyle warte były obligacje skarbowe, które Polacy kupowali w styczniu br. Jest to drugi najlepszy wynik w historii. Sporo inwestorów zdaje się jednak wybierać obligacje jedynie na przeczekanie - póki nie znajdą lepszej inwestycji.
 • Obligacje bliskie rekordu. To skutki obniżonego oprocentowania

  Obligacje bliskie rekordu. To skutki obniżonego oprocentowania

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgnęła w styczniu 3,16 mld zł i był to drugi co do wielkości wynik w historii, przy czym rekord pochodzi z kwietnia 2020 r., kiedy inwestorzy otwierali portfele przed ogłoszonym z wyprzedzeniem obniżeniem oprocentowania obligacji w maju.

Filmy - Obligacje skarbowe (6)

 • Połowa obligacji skarbowych to lokata, która przynosi straty

  Co jest niepokojące, to wciąż bardzo duża popularność obligacji trzymiesięcznych - 31% sprzedaży i dwuletnich - 21,4% sprzedaży. Ich dość niskie oprocentowanie, odpowiednio 1,5% i 2,1% w skali roku, powoduje, że większość inwestorów może na tych papierach Chodzi o to, że w wyniku działania inflacji siła nabywcza pieniędzy zainwestowanych w te papiery najprawdopodobniej stopnieje, a więc po zakończeniu inwestycji za kapitał wraz z odsetkami będzie można kupić mniej niż dziś. Czemu więc te papiery cieszą się aż tak dużą popularnością? Ich przewagą jest przede wszystkim krótki horyzont inwestycyjny, stałe oprocentowanie i brak konieczności czasochłonnego polowania na promocyjne oferty bankowych depozytów. Obligacje detaliczne można bowiem kupić przez internet poświęcając na cały proces zaledwie kilka minut.
 • Kto najchętniej od Ministra Finansów kupuje obligacje skarbowe

  Minister Finansów bije rekordy sprzedaży obligacji skarbowych. Najchętniej kupują je osoby w wieku prawie 60 lat. W 2018 r. obligacje cieszyły się prawie dwa razy wyższym popytem niż w 2017 r. Przez 12 miesięcy Polacy wydali na obligacje 12 706,4 miliony złotych, czyli średnio ponad miliard miesięcznie. - W ostatnich miesiącach na popularności zyskiwały papiery indeksowane inflacją, które jednak, w związku z dopłatami do energii elektrycznej, nie będą w 2019 roku aż tak zyskowne jak można było się spodziewać - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance. Najwięcej sprzedało się papierów, w które można zainwestować na krótko. Chodzi o obligacje dwuletnie oprocentowane na 2,1% w skali roku i trzymiesięczne z 1,5-proc. kuponem. Jest to o tyle zaskakujące, że po potrąceniu podatku dają one skromny zarobek – odpowiednio 1,7% i 1,22% zysku „na rękę”. Jest to za mało, aby pokonać prognozowaną na 2019 rok inflację nawet gdyby nie przekroczyła ona poziomu 2,5%. - - Co warto podkreślić właśnie na taki scenariusz wskazuje najnowsza projekcja przygotowana przez NBP - dodaje B.Turek. Pomimo niemal pewności osiągnięcia realnej straty na inwestycji, większość inwestorów (ponad 61%) kupuje właśnie te papiery. Powód? Najpewniej sporo osób jest zmęczonych poszukiwaniem dobrze oprocentowanych lokat. Pod koniec 2018 roku rosnącą popularnością cieszyły się obligacje, które dawały wyższy procent. Chodzi przede wszystkim o obligacje 4-letnie oprocentowane w pierwszym roku na 2,4%, ale później ich zyskowność przekraczać ma inflację o 1,25 pkt. proc. Podobnie było z papierami 10-letnimi. Ich popularność także wyraźnie wzrosła pod koniec 2018 roku. Dziesięciolatki na początku dają zarobić 2,7%, a potem 1,5 pkt. proc. ponad inflację. Dla nabywców tych obligacji złą informacją może być najświeższa projekcja przygotowana przez NBP, z której wynika, że w bieżącym roku inflacja nie przekroczy 2,5% podczas gdy jeszcze w listopadzie 2018 spodziewano się 3,2-proc. wzrost
 • Nowe trzynastomiesięczne obligacje skarbowe dostępne w internecie

  Te obligacje mają trzy cechy, których nasi klienci oczekują od obligacji skarbowych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Po pierwsze krótki, 13-miesięczny okres wykupu, a po drugie oprocentowanie wyższe, niż te oferowane przez duże i średnie banki. Trzeci atut to dostęp do własnych środków przed terminem wykupu bez utraty odsetek – dodaje Marczak.
 • Polskie obligacje nadal rozchwytywane

  O tym, jak sytuacja w Japonii wpływa na polski rynek akcji i obligacji - mówi Piotr Minkina z Union Investment TFI.