obligacje skarbowe

Artykuły - Obligacje skarbowe (235)

 • Wraca popyt na obligacje skarbowe

  Wraca popyt na obligacje skarbowe

  Od kilku promili do niewiele ponad 3 proc. w skali roku - de facto takie właśnie oprocentowanie proponuje nam minister finansów, sprzedając obligacje skarbowe. Mimo to nie narzeka on na liczbę chętnych na te papiery. Sprzedaż w lipcu znowu może być lepsza niż przed miesiącem - wynika z danych zebranych przez HRE Investments.
 • ​Hiszpania: 20-letnie obligacje sposobem na kryzys

  ​Hiszpania: 20-letnie obligacje sposobem na kryzys

  Hiszpania szuka sposobów finansowania odbudowy gospodarczej wywołanej kryzysem COVID-19. Po raz pierwszy w historii skarb państwa wyemitował 20-letnie obligacje. Termin ich zapadalności ustalono na 31 października 2040 roku, a oprocentowanie na mniej niż 2 proc.
 • Dozwolone do lat czterdziestu

  Dozwolone do lat czterdziestu

  Po kryzysie sprzed jedenastu lat jesteśmy mądrzejsi i choć może wielu z nas odczuwa niedosyt informacji na temat niekonwencjonalnej polityki monetarnej, to jednak wiemy o tym wariancie polityki pieniężnej znacznie więcej niż na początku 2009 r.
 • "Nacjonalizacja" rynku obligacji - ostatni bastion przed kryzysem długu rządowego

  "Nacjonalizacja" rynku obligacji - ostatni bastion przed kryzysem długu rządowego

  Wśród ekonomistów - w szczególności we Francji, gdzie obecnie przebywam - trwa intensywna debata na temat spłacalności długu w konsekwencji wzrostu wydatków publicznych na potrzeby związane z kryzysem spowodowanym koronawirusem. Niektórzy ekonomiści, głównie prawicowi, apelują już o cięcia wydatków publicznych, podczas gdy inni, głównie lewicowi, popierają ideę anulowania długu. Moim zdaniem w obydwu przypadkach debata ta opiera się na błędnych przesłankach.
 • Rekordowa sprzedaż obligacji skarbu państwa

  Rekordowa sprzedaż obligacji skarbu państwa

  W kwietniu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości ponad 5,4 mld zł - poinformował PAP Biznes wiceminister finansów Piotr Nowak. Od początku roku, łączna sprzedaż przekroczyła 12,5 mld zł.
 • Polacy rzucili się na obligacje

  Polacy rzucili się na obligacje

  Popyt na detaliczne obligacje skarbowe wzrósł kilkukrotnie - wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Powód jest prosty. Rodacy chcą zdążyć z zakupem przed majem, kiedy oprocentowanie skarbowych papierów drastycznie spadnie i przestaną one być skutecznym orężem w walce z inflacją.
 • Obligacje skarbowe - ostatnie dni na decyzję

  Obligacje skarbowe - ostatnie dni na decyzję

  Od 1 maja oprocentowanie oszczędnościowych obligacji skarbowych spadnie o 1-1,3 pkt proc., obniżce o 0,5 pkt proc. ulegną też marże papierów antyinflacyjnych. Inwestorzy mogą jeszcze w kwietniu dokonać inwestycji na niezmienionych warunkach.
 • Obligacje skarbowe idą do internetu

  Obligacje skarbowe idą do internetu

  Popyt na obligacje skarbowe nie maleje. Ich zakup jest jednym z rozwiązań, które Polacy preferują w niepewnych czasach. Inne to trzymanie pieniędzy w skarpecie, na lokatach bankowych, zakup złota czy nieruchomości.
 • MF: W marcu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości przekraczającej 2,3 mld zł

  MF: W marcu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości przekraczającej 2,3 mld zł

  W marcu br. sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 2.379 mln zł. Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1.185,8 mln zł - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.
 • Kryzys na świecie: Inwestorzy kupują polski dług

  Kryzys na świecie: Inwestorzy kupują polski dług

  Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadły we wtorek do poziomu 1,6 proc. Tak niskie oprocentowanie naszego rodzimego długu widzieliśmy ostatni raz w pierwszej połowie marca. Oznacza to, że inwestorzy ponownie wrócili do kupowania polskich obligacji, a rynek został ustabilizowany. Również mogły pomóc, sporadyczne, ale jednak, działania Narodowego Banku Polskiego.

Filmy - Obligacje skarbowe (6)

 • Połowa obligacji skarbowych to lokata, która przynosi straty

  Co jest niepokojące, to wciąż bardzo duża popularność obligacji trzymiesięcznych - 31% sprzedaży i dwuletnich - 21,4% sprzedaży. Ich dość niskie oprocentowanie, odpowiednio 1,5% i 2,1% w skali roku, powoduje, że większość inwestorów może na tych papierach Chodzi o to, że w wyniku działania inflacji siła nabywcza pieniędzy zainwestowanych w te papiery najprawdopodobniej stopnieje, a więc po zakończeniu inwestycji za kapitał wraz z odsetkami będzie można kupić mniej niż dziś. Czemu więc te papiery cieszą się aż tak dużą popularnością? Ich przewagą jest przede wszystkim krótki horyzont inwestycyjny, stałe oprocentowanie i brak konieczności czasochłonnego polowania na promocyjne oferty bankowych depozytów. Obligacje detaliczne można bowiem kupić przez internet poświęcając na cały proces zaledwie kilka minut.
 • Kto najchętniej od Ministra Finansów kupuje obligacje skarbowe

  Minister Finansów bije rekordy sprzedaży obligacji skarbowych. Najchętniej kupują je osoby w wieku prawie 60 lat. W 2018 r. obligacje cieszyły się prawie dwa razy wyższym popytem niż w 2017 r. Przez 12 miesięcy Polacy wydali na obligacje 12 706,4 miliony złotych, czyli średnio ponad miliard miesięcznie. - W ostatnich miesiącach na popularności zyskiwały papiery indeksowane inflacją, które jednak, w związku z dopłatami do energii elektrycznej, nie będą w 2019 roku aż tak zyskowne jak można było się spodziewać - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance. Najwięcej sprzedało się papierów, w które można zainwestować na krótko. Chodzi o obligacje dwuletnie oprocentowane na 2,1% w skali roku i trzymiesięczne z 1,5-proc. kuponem. Jest to o tyle zaskakujące, że po potrąceniu podatku dają one skromny zarobek – odpowiednio 1,7% i 1,22% zysku „na rękę”. Jest to za mało, aby pokonać prognozowaną na 2019 rok inflację nawet gdyby nie przekroczyła ona poziomu 2,5%. - - Co warto podkreślić właśnie na taki scenariusz wskazuje najnowsza projekcja przygotowana przez NBP - dodaje B.Turek. Pomimo niemal pewności osiągnięcia realnej straty na inwestycji, większość inwestorów (ponad 61%) kupuje właśnie te papiery. Powód? Najpewniej sporo osób jest zmęczonych poszukiwaniem dobrze oprocentowanych lokat. Pod koniec 2018 roku rosnącą popularnością cieszyły się obligacje, które dawały wyższy procent. Chodzi przede wszystkim o obligacje 4-letnie oprocentowane w pierwszym roku na 2,4%, ale później ich zyskowność przekraczać ma inflację o 1,25 pkt. proc. Podobnie było z papierami 10-letnimi. Ich popularność także wyraźnie wzrosła pod koniec 2018 roku. Dziesięciolatki na początku dają zarobić 2,7%, a potem 1,5 pkt. proc. ponad inflację. Dla nabywców tych obligacji złą informacją może być najświeższa projekcja przygotowana przez NBP, z której wynika, że w bieżącym roku inflacja nie przekroczy 2,5% podczas gdy jeszcze w listopadzie 2018 spodziewano się 3,2-proc. wzrost
 • Nowe trzynastomiesięczne obligacje skarbowe dostępne w internecie

  Te obligacje mają trzy cechy, których nasi klienci oczekują od obligacji skarbowych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Po pierwsze krótki, 13-miesięczny okres wykupu, a po drugie oprocentowanie wyższe, niż te oferowane przez duże i średnie banki. Trzeci atut to dostęp do własnych środków przed terminem wykupu bez utraty odsetek – dodaje Marczak.
 • Polskie obligacje nadal rozchwytywane

  O tym, jak sytuacja w Japonii wpływa na polski rynek akcji i obligacji - mówi Piotr Minkina z Union Investment TFI.