obligacje korporacyjne

Artykuły - Obligacje korporacyjne (72)

 • ​"Game Over" dla obligacji skarbowych

  ​"Game Over" dla obligacji skarbowych

  W 2020 r. obligacje odnotowywały szczególnie dobre wyniki, ponieważ banki centralne i rządy na całym świecie zapewniły szeroko zakrojone wsparcie polityczne gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom w związku z bezprecedensowym wstrząsem dochodowym. Ten rok będzie jednak wyzwaniem dla posiadaczy obligacji, ponieważ ujemne realne stopy procentowe banków centralnych z jednej strony obniżają spadkowe ryzyko w ogonie rozkładu, jednak z drugiej - minimalizują premie za ryzyko.
 • Giełdy: Będzie przymusowy wykup spółek na GPW i NC

  Giełdy: Będzie przymusowy wykup spółek na GPW i NC

  Rząd przyjął nowelę ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wprowadzono ważne zmiany związane z funkcjonowaniem spółek publicznych, które będą mieć obowiązek ogłoszenia wezwania na akcje w sytuacji wycofania spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych lub NewConnect.
 • PFR wyemituje 7-letnie obligacje za 2 mld zł

  PFR wyemituje 7-letnie obligacje za 2 mld zł

  Jak poinformował Polski Fundusz Rozwoju, wyemituje on 7-letnie obligacje serii PFR0927 o kuponie 1,50 proc. za maksymalnie 2 mld zł - wynika z listu emisyjnego, zamieszczonego na stronie internetowej PFR. Emisja zostanie przeprowadzona na rzecz realizacji Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm. Cena emisyjna jednej obligacji wynosi 998.990 zł.
 • PKN Orlen zdecydował o emisji obligacji ESG

  PKN Orlen zdecydował o emisji obligacji ESG

  ​PKN ORLEN zakończył budowanie książki popytu i jeszcze w tym roku przeprowadzi emisję obligacji o wartości 1 mld zł i marży na poziomie 90 punktów bazowych ponad 6-miesięczny Wibor. Zarząd PKN Orlen zdecydował o emisji niezabezpieczonych obligacji ESG serii C w ramach programu emisji obligacji do kwoty 4 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.
 • ​To nie będzie spokojny grudzień

  Kilkanaście minut piątkowego popołudnia wystarczyło, by trwający od kilku dni i niewiele znaczący trend wzrostowy rentowności polskich obligacji zmienił się w tornado i wywindował je o 14 punktów, do najwyższego poziomu od trzech miesięcy.
 • ​Orlen chce pozyskać 1 mld zł z emisji obligacji

  ​Orlen chce pozyskać 1 mld zł z emisji obligacji

  PKN Orlen planuje w tym roku emisję obligacji o wartości do 1 mld zł. Środki mogą zostać wykorzystane m.in. na inwestycje, które mają doprowadzić koncern do neutralności emisyjnej w 2050 roku.
 • Prognozy Saxo Banku: Bańka na rynku obligacji skarbowych to ryzyko w kontekście wyborów w USA i rosnącej inflacji

  Prognozy Saxo Banku: Bańka na rynku obligacji skarbowych to ryzyko w kontekście wyborów w USA i rosnącej inflacji

  Zdaniem analityków Saxo Banku, banki centralne na całym świecie rozszerzają działania akomodacyjne w formie luzowania ilościowego i "pieniędzy z helikoptera", aby rozwiązać głębokie problemy gospodarcze. Dotychczas przyczyniło się to do utworzenia hossy na rynkach akcji i spadku stóp procentowych zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Nawet gdyby inwestor w tym roku skorzystałby z hossy na giełdzie w miarę słabnięcia koronawirusa, będzie musiał ponieść tego konsekwencje.
 • TFI: Jak sprawdzić, czy fundusz dobrze zarządza naszymi aktywami?

  TFI: Jak sprawdzić, czy fundusz dobrze zarządza naszymi aktywami?

  Na rynku coraz częściej pojawiają się sygnały o kłopotach osób, które zainwestowały w fundusze aktywów niepublicznych. Już kilka tego typu instytucji przestało wypłacać środki lub zredukowało wypłaty nawet o 90 proc. Występują również nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów.
 • ​NBP chce ograniczeń w lokowaniu środków w obligacje kapitałowe

  ​NBP chce ograniczeń w lokowaniu środków w obligacje kapitałowe

  NBP postuluje wprowadzenie ograniczeń lokowania środków w obligacje kapitałowe oraz udzielania pożyczek podporządkowanych przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji - napisał NBP w opinii do projektu ustawy określającej zasady emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitałów regulacyjnych. Zdaniem ekspertów to ważna zmiana dla instytucji takich jak PPK,PPE, IKE IKZE czy funduszy inwestycyjnych lub emerytalnych.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": UOKiK podejrzewa wekslowe oszustwo

  "Dziennik Gazeta Prawna": UOKiK podejrzewa wekslowe oszustwo

  Jak podaje ​poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", UOKiK podejrzewa wekslowe oszustwo. Na celowniku znalazł się Fundusz Hipoteczny Yanok.

Filmy - Obligacje korporacyjne (1)

 • Obligacje korporacyjne dadzą zarobić więcej niż lokata

  Stawka WIBOR plus 2,5–4,5 proc. to zarobek, na jaki można liczyć przy zakupie obligacji korporacyjnych nieobarczonych przesadnym ryzykiem. To znacznie lepiej niż na lokacie, zwłaszcza że jak podkreślają eksperci, ryzyko spadku WIBOR-u jest niskie. Jednak by inwestycja przyniosła zysk, inwestor musi rozważnie dobrać emitenta i ocenić prawdopodobieństwo, że spłaci on dług w terminie i obiecanej wysokości. – Obecnie na rynku obligacji korporacyjnych warto inwestować, ale należy dobrze dobierać spółki, w które się inwestuje. Przede wszystkim należy wykonywać analizy kredytowe emitenta. Szczególnie dotyczy to inwestorów indywidualnych, którzy najczęściej nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie ryzyko drzemie w inwestycji w obligacje korporacyjne – mówi Mateusz Mucha, menadżer ds. obligacji korporacyjnych Domu Maklerskiego Navigator. Spółki coraz chętniej emitują dług, bo jest to szybszy sposób finansowania inwestycji niż kredyt bankowy, który zresztą nie na każdy cel może być udzielony. Coraz powszechniejsze na rynku są też emisje skierowane do klientów indywidualnych, a w obliczu oprocentowania 1–3-proc. na lokatach bankowych, inwestycja wydaje się bardzo atrakcyjna. Mucha przestrzega jednak przed wchodzeniem w wysoko oprocentowane przedsięwzięcia bez dokładnego sprawdzenia kondycji finansowej spółki. Może się bowiem okazać, że spółka dramatycznie potrzebuje finansowania, a potem nie uda jej się nie tylko spłacić kuponu, lecz także zwrócić zainwestowanej kwoty.