obligacje

Artykuły - Obligacje (3888)

 • Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  Polacy chętnie kupują obligacje oszczędnościowe

  W kwietniu Polacy kupili obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości prawie 3,9 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Oszczędzający szukają sposobu na uchronienie pieniędzy przed rosnącą inflacją. Obligacje skarbowe (zwłaszcza te o stałym oprocentowaniu), choć bezpieczne, niestety nie chronią przed inflacyjnymi stratami. GUS właśnie podał tzw. szybki odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) - w kwietniu sięgnęła 4,3 proc. licząc rok do roku.
 • Boom na obligacje trwa w najlepsze

  Boom na obligacje trwa w najlepsze

  Ostatni kwartał był pod względem sprzedaży detalicznych obligacji najlepszy w historii. Polacy na zakup tych papierów wydali ponad 10 miliardów złotych. Kusi ich oprocentowanie znacznie lepsze niż na lokatach. Minister może to jednak zmienić.
 • MF w marcu sprzedało obligacje oszczędnościowe za 3,9 mld zł - to 2. najwyższy wynik w historii

  MF w marcu sprzedało obligacje oszczędnościowe za 3,9 mld zł - to 2. najwyższy wynik w historii

  W marcu br. nabywców znalazły obligacje oszczędnościowe warte 3 mld 904 mln zł; to drugi najwyższy wynik w historii - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się papiery 3-miesięczne. Lokaty bankowe przynoszą realne straty, więc Polacy szukają najwygodniejszych form oszczędzania, które pozwolą walczyć z inflacją (np. indeksowane obligacje czteroletnie) lub nie zamrażają kapitału na długo (obligacje trzymiesięczne).
 • Pieniądze ekstra na Zielony Ład

  Pieniądze ekstra na Zielony Ład

  Około 100 mld zł w ciągu pięciu lat - to wartość programu wspierania inwestycji, który powstał w Ministerstwie Aktywów Państwowych. "DGP" poznał jego szczegóły.
 • Oprocentowanie obligacji pozostaje bez zmian

  Oprocentowanie obligacji pozostaje bez zmian

  Ministerstwo Finansów pozostawiło oprocentowanie kwietniowych obligacji oszczędnościowych na poziomie z marca. Skarbowe papiery cieszą się dużą popularnością wśród oszczędzających. Ciułacze starają się ratować oszczędności przed utratą wartości związaną ze wzrostem cen towarów i usług. Obligacjom sprzyja też niskie oprocentowanie konkurencyjnych lokat bankowych.
 • Giełdy kuszą zyskami. Szansa dla właścicieli akcji polskich spółek

  Giełdy kuszą zyskami. Szansa dla właścicieli akcji polskich spółek

  Indeksy amerykańskiej giełdy Dow Jones i S&P500 właśnie ustanowiły rekordy wszech czasów. Na bardzo wysokich poziomach są wskaźniki wielu rynków europejskich - zwłaszcza frankfurcki DAX. Analitycy także dla niektórych indeksów polskiej giełdy przewidują długoterminowy trend wzrostowy.
 • Z inflacją chcemy walczyć obligacją

  Z inflacją chcemy walczyć obligacją

  Luty okazał się trzecim najlepszym w historii miesiącem pod względem sprzedaży detalicznych obligacji. Tajemnica popularności tych papierów to niskie oprocentowanie lokat i nadzieja na ochronę oszczędności przed inflacją. Niestety często płonna.
 • Popularność obligacji Skarbu Państwa nie słabnie

  Popularność obligacji Skarbu Państwa nie słabnie

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych bije w ostatnich miesiącach rekordy popularności. Tylko w lutym 2021 r. Polacy kupili skarbowe papiery wartościowe za ponad 3 mld zł, próbując chronić swoje oszczędności przed spadkiem ich wartości. W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych próbujemy dobierać produkty finansowe, które dają wyższe stopy zwrotu niż lokaty bankowe.
 • NBP rozważa reakcję na wzrost rentowności krajowych obligacji

  NBP rozważa reakcję na wzrost rentowności krajowych obligacji

  Bank centralny podał, że NBP rozważa modyfikację sposobu prowadzenia strukturalnych operacji otwartego rynku. NBP wskazał, że ma to związek ze wzrostem rentowności krajowych obligacji - skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa.
 • GPW: Duże spółki przewodziły wzrostom; pod kreską CD Projekt

  GPW: Duże spółki przewodziły wzrostom; pod kreską CD Projekt

  Przy sprzyjających nastrojach globalnych we wtorek na GPW najlepiej radziły sobie duże spółki. PZU i Dino rosły po ponad 5 proc., a WIG20 testował poziom 2.000 pkt. Po spadku o blisko 4 proc. kurs CD Projektu znalazł się blisko rocznego minimum.

Filmy - Obligacje (16)

 • Kupujemy coraz więcej obligacji i mieszkań, to obrona przed inflacją

  Oprocentowanie lokat spadło do rekordowo niskiego poziomu. Obawiamy się o skutki inflacji, dlatego wzrasta popyt na obligacje i mieszkania. 1,34 proc. to średnie oprocentowanie lokat bankowych. Zainteresowanie obligacjami skarbowymi jest natomiast rekordowe.
 • Polacy zagłosowali portfelami, że obawiają się wzrostu inflacji

  W samym tylko styczniu Polacy kupili od Ministerstwa Finansów obligacje za 1 mld 130 mln zł. To oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu do stycznia 2018 r. Coraz bardziej obawiamy się wzrostu inflacji.
 • Rynek obligacji na największym zakręcie od 10 lat

  Rynek obligacji jest na największym zakręcie od jego powstania, odkąd istnieje Catalyst, czyli od 10 lat. Zmiany prawne nie ułatwią pozyskiwania finansowania dla firm, nadzieją jest ożywienie na głównym parkiecie GPW.
 • W 2016 roku polskie firmy wyemitują obligacje na ok. 20 mld zł

  Rynek obligacji korporacyjnych powinien utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu na poziomie 20–30 proc. Oznacza to kolejne 20 mld zł w nowych emisjach. Widoczne trendy to coraz większy udział obligacji emitowanych na okres dłuższy niż zwyczajowe trzy lata oraz zahamowanie tendencji spadku marż emitentów. To ostatnie będzie m.in. skutkiem wprowadzenia podatku od aktywów bankowych. – Uważamy, że w 2016 roku tendencje się utrzymają. To oznacza, że wartość nowych emisji obligacji przedsiębiorstw w dalszym ciągu będzie powyżej 20 mld zł. Ponadto również dynamika rynku powinna się utrzymać między 20–30 proc. – mówi Michał Ząbczyński, prezes Domu Maklerskiego Michael/ Ström.