obława augustowska

Artykuły - Obława augustowska (60)

 • 2 sierpnia 1987 r. Powstał Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Li

  2 sierpnia 1987 r. Powstał Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Li

  Wbrew komunistycznym władzom, chcącym zatuszować fakt zamordowania przez Sowietów kilkuset Polaków w 1945 roku, mieszkańcy Suwalszczyzny postanowili na własną rękę zebrać dowody największej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej.
 • Śledztwo ws. obławy augustowskiej. Odkryto szczątki jednej osoby

  Śledztwo ws. obławy augustowskiej. Odkryto szczątki jednej osoby

  Kolejne trzy miejsca zostały sprawdzone w ramach poszukiwań potencjalnych miejsc pochówku ofiar tzw. obławy augustowskiej. W jednym z nich odnaleziono szczątki mężczyzny, które zostaną poddane szczegółowym oględzinom i badaniom DNA - poinformował IPN.
 • IPN odnalazł sowieckie dokumenty o obławie augustowskiej

  IPN odnalazł sowieckie dokumenty o obławie augustowskiej

  Na stronach internetowych ministerstwa obrony Rosji historycy IPN odnaleźli dokumenty opisujące przebieg tzw. obławy augustowskiej - poinformował we wtorek białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
 • Rodziny wciąż czekają. Co się stało z ofiarami obławy augustowskiej?

  Rodziny wciąż czekają. Co się stało z ofiarami obławy augustowskiej?

  70 lat temu, z rozkazu Józefa Stalina czerwonoarmiści i enkawudziści, wspomagani przez komunistyczne polskie wojsko i milicję, wraz z konfidentami przeprowadzili pacyfikację Suwalszczyzny. W wyniku akcji, która dziś określana jest mianem obławy augustowskiej, zatrzymano kilka tysięcy osób. Ponad 600 aresztowanych nigdy nie wróciło do domu, a ich los do dziś nie jest znany. O największej powojennej zbrodni na narodzie polskim portal Interia rozmawiał z dr Janem Jerzym Milewskim z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
 • ​Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  ​Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Sejm poparł w czwartek ustanowienie 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Akcja z lipca 1945 r. była wymierzona w polskie podziemie niepodległościowe.
 • Obława Augustowska: Sowieci zamordowali 600 Polaków

  Obława Augustowska: Sowieci zamordowali 600 Polaków

  Obława Augustowska, w której w lipcu 1945 r. z rąk Sowietów zginęło około sześciuset działaczy podziemia niepodległościowego z Suwalszczyzny, jest wciąż szerzej za mało znana i trzeba popularyzować wiedzę o tej niewyjaśnionej zbrodni - ocenia IPN.
 • Trwają poszukiwania grobów ofiary obławy augustowskiej

  Trwają poszukiwania grobów ofiary obławy augustowskiej

  Prokuratorzy z oddziału IPN w Białymstoku we współpracy m.in. z archeologami prowadzą w sobotę badania sondażowe niedaleko Gib (Podlaskie). Poszukują tam miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.
 • Obława augustowska: IPN prosi o pomoc USA

  Obława augustowska: IPN prosi o pomoc USA

  Czy Józef Światło i dwaj inni ubecy, którzy uciekli na Zachód, wiedzieli coś o obławie augustowskiej? Prokurator z IPN pyta o to Amerykanów - informuje "Rzeczpospolita".
 • Obława augustowska: Dowód ze zdjęcia

  Fotografie lotnicze i specjalne zdjęcia satelitarne pomogą w poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar obławy augustowskiej. Przeanalizuje je biegły, który między innymi na ich podstawie wyda opinię na temat miejsc, gdzie mogą się znajdować mogiły. Ma ona zostać przygotowana do końca kwietnia - pisze "Nasz Dziennik".
 • IPN na tropie grobów ofiar obławy augustowskiej

  IPN na tropie grobów ofiar obławy augustowskiej

  Pion śledczy IPN zlokalizował miejsca leżące na drodze Giby-Rygol, gdzie mogą być pogrzebane ofiary obławy augustowskiej - pisze "Nasz Dziennik".