objawy

Artykuły - Objawy (234)

Filmy - Objawy (5)

 • Niewydolność serca zbyt często bagatelizowana?

  Niewydolność serca staje się poważnym problemem klinicznym i społecznym. Z rozpoznaniem tego zespołu chorobowego żyje obecnie w Europie ponad 10 mln osób. Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z zaleceniami towarzystw kardiologicznych, współpraca między lekarzami na różnych poziomach opieki oraz włączenie chorego i jego rodziny w proces leczenia mogą znacznie poprawić rokowanie w tej grupie pacjentów. Jak mówi prof. dr hab.n. med. Jadwiga Nessler, niewydolność serca jest chorobą poważną. Nieleczona lub leczona niewłaściwie może prowadzić do szeregu powikłań. Co więcej - u 50 procent chorych na niewydolność serca zgon może nastąpić w ciągu pięciu lat! To gorsza statystyka niż w przypadku chorób nowotworowych. Czy można rozpoznać u siebie symptomy niewydolności serca? Specjaliści podkreślają, że warto zwrócić uwagę na takie objawy, jak chroniczne zmęczenie, obrzęki kostek i nóg czy duszności występujące podczas podejmowania wysiłku, np. związanego z wchodzeniem po schodach. Wszystko to może oznaczać, że nasze serce pompuje zbyt mało krwi - przez co do komórek ciała dociera zbyt mało tlenu. Niewydolność serca najczęściej jest następstwem choroby wieńcowej (u populacji w wieku dojrzałym), ale też może być konsekwencją nadciśnienia tętniczego. U młodszych osób niewydolność serca może się pojawić po niewyleczonej grypie, w wyniku której doszło do zapalenia mięśnia sercowego.
 • Zapomniany i groźny nowotwór zabija Polaków

  Każdego dnia 16 Polaków dowiaduje się, że ma raka pęcherza moczowego. Rocznie to ponad sześć tysięcy chorych osób, z których umiera ponad trzy tysiące – wynika z raportu „Rak pęcherza moczowego w Polsce – nowotwór zapomniany”, przygotowanego przez Fundację Wygrajmy Zdrowie. Co gorsza, zachorowalność na ten nowotwór rośnie. - Najbardziej znanym czynnikiem powodującym ten rodzaj raka jest palenie papierosów. Druga przyczyna to wszelkie barwniki przemysłowe, z którymi mamy do czynienia. Grupą zagrożoną są też fryzjerki, które farbują włosy swoim klientkom - komentuje profesor dr hab. Marek Sosnowski, Konsultant Krajowy ds. Urologii.
 • Tak zabija ebola. Krwawią nawet oczy!

  W tym roku epidemia eboli ominęła Ugandę. Mugerwa doskonale pamięta jednak, z czym wiąże się ta przerażająca choroba. Mężczyzna zachorował na nią w 2012 r. - To było straszne. Miałem krwotoki z nosa, ust, a nawet oczu - wspomina. Na gorączkę krwotoczną zachorowała cała rodzina Mugerwy. Przeżył tylko on, ale jego świat legł w gruzach. Stracił bliskich, a także dorobek życia, bo na leczenie wydał wszystkie oszczędności. Po powrocie do swojej wioski spotkał się ze społecznym ostracyzmem - chociaż został wyleczony, ludzie unikali go, przekonani, że ciąży na nim klątwa...
 • Ty też możesz cierpieć na tę chorobę – i o tym nie wiedzieć!

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C bywa nazywane przez lekarzy cichym zabójcą. Szacuje się, że na całym świecie z wirusem HCV – który je wywołuje – żyje około 180 milionów osób. Większość z nich nie ma pojęcia o chorobie. Jej pierwsze objawy są mało charakterystyczne, a te, które są charakterystyczne, pojawiają się na późnym etapie jej rozwoju. Wirus zapalenia wątroby typu C jest przekazywany najczęściej podczas kontaktu z krwią nosiciela. Potencjalne zagrożenie stanowią więc zabiegi medyczne, takie jak pobieranie krwi czy transfuzja, a także operacje. Równie ostrożni powinniśmy być w trakcie zabiegów niemedycznych, jak wykonywanie tatuażu.