Obecny

Artykuły - Obecny (262)

 • Emerytura obywatelska lekiem dla Polski

  Emerytura obywatelska lekiem dla Polski

  Polski system emerytalny z biegiem lat wydaje się coraz bardziej nieudolny. Przy optymistycznych scenariuszach demograficznych (zmiana aktualnych trendów) oraz gospodarczych (wysokie tempo PKB) obecny system jest w stanie przez pewien czas jeszcze funkcjonować. Niestety wariant optymistyczny nie jest jednocześnie wariantem najbardziej prawdopodobnym, dlatego też należy przyjąć założenie pesymistyczne, mówiące o znalezieniu się Polski w pułapce średniego dochodu, rosnących dysproporcjach międzypokoleniowych i zmierzchu obecnego systemu emerytalnego.
 • Możliwe dalszy wzrosty cen kukurydzy?

  Zbliżający się ku końcowi obecny rok przyniósł dużą zmienność cenową surowców rolnych. Ceny kukurydzy osiągnęły swój tegoroczny szczyt na przełomie kwietnia i maja po czym doszło do powstania trendu spadkowego, który trwał aż pięć miesięcy.
 • Gospodarka Norwegii zagrożona

  Gospodarka Norwegii zagrożona

  Gospodarka Norwegii może okazać się jedną z najbardziej narażonych na obecny spadek cen ropy naftowej, gdyż udział sektora wydobywczego w PKB wynosi zdecydowanie ponad 20%.
 • Tylko co dziesiąty Polak oszczędza na emeryturę, ale wszyscy chcą utrzymać obecny standard życia

  Tylko co dziesiąty Polak oszczędza na emeryturę, ale wszyscy chcą utrzymać obecny standard życia

  Tylko 8 proc. Polaków oszczędza we własnym zakresie na emeryturę, z tego ponad połowa zaczęła to robić w ostatnich pięciu latach - wynika z "Barometru Nordea". Pozostali nie robią tego, bo albo ich nie stać, albo wolą wydawać pieniądze na bieżącą konsumpcję. Jednocześnie większość Polaków chce utrzymać obecny standard życia na emeryturze. Tymczasem zdanie się na obowiązkowy system emerytalny oznacza jednak emeryturę znacznie niższą niż ostatnia pensja.
 • Góra z Górą się nie zejdzie, ale prezesurę przyjmie

  Góra z Górą się nie zejdzie, ale prezesurę przyjmie

  W konkursie na prezesa spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe na krótkiej liście znalazło się dwóch kandydatów, najpoważniejszym z nich jest obecny wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Jerzy Góra - wynika z nieoficjalnych informacji.
 • Krzysztof Skiba z Big Cyc: "System edukacji wypacza myślenie młodych"

  Krzysztof Skiba z Big Cyc: "System edukacji wypacza myślenie młodych"

  Krzysztof Skiba był niepokornym uczniem. "Szkołę trzeba przetrwać" - frontman zespołu Big Cyc doradza uczniom i przy okazji krytykuje obecny system edukacji.
 • Rynki przed decyzją ECB i danymi z rynku pracy

  Obecny tydzień na rynkach ubiega pod znakiem doniesień z Banków Centralnych, jednak jak pokazała wczorajsza sesja, rynki ciągle uważnie wsłuchują się w doniesienia z Ukrainy.
 • Nadchodzi era bitcoina?

  Nadchodzi era bitcoina?

  Obecny sceptycyzm wobec kryptowalut przypomina komentarze z połowy lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to równie sceptycznie przewidywano, że kiedyś bardzo duży odsetek klientów będzie zawierać transakcje przez internet.
 • Obecny sezon turystyczny może być dla Polski rekordowy. Turystów przyciągną wydarzenia kulturalne i sportowe

  Obecny sezon turystyczny może być dla Polski rekordowy. Turystów przyciągną wydarzenia kulturalne i sportowe

  W tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki spodziewa się 3-4-procentowego wzrostu liczby turystów. Zagranicznych gości ponownie przyciągać będą do Polski duże wydarzenia kulturalne i sportowe, jak mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn. Resort przewiduje, że będzie to dobry i spokojny sezon również dla polskich organizatorów wyjazdów.
 • Trichet: Euro jest obecnie za mocne

  Trichet: Euro jest obecnie za mocne

  Największym problemem wspólnej europejskiej waluty jest obecnie to, że jest ona za mocna - uważa były prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.