obcokrajowcy.

Artykuły - Obcokrajowcy. (152)

 • Mniej zezwoleń na pracę dla Azjatów, ale spadek nie tak duży jak w przypadku Ukraińców

  Mniej zezwoleń na pracę dla Azjatów, ale spadek nie tak duży jak w przypadku Ukraińców

  W pierwszej połowie 2020 roku wydano niemal 32 tys. zezwoleń na pracę dla Azjatów, o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. To pierwszy spadek zanotowany od pięciu lat - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 • Koronawirus: W czasie pandemii liczba cudzoziemców przebywających w Polsce spadła o 223 tys.

  Koronawirus: W czasie pandemii liczba cudzoziemców przebywających w Polsce spadła o 223 tys.

  W ciągu dwóch pierwszych miesięcy pandemii COVID-19, czyli marca i kwietnia, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce zmniejszyła się o 223 tys. W porównaniu z końcem lutego jest to spadek o 10 proc. - wynika ze wstępnych szacunków GUS.
 • W nowoczesnych centrach usług dla biznesu pracuje ok. 30 tys. obcokrajowców

  W nowoczesnych centrach usług dla biznesu pracuje ok. 30 tys. obcokrajowców

  W ostatnich dwóch latach zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu wzrosło o 30 proc. Na koniec I kwartału br. w branży było zatrudnionych prawie 280 tys. pracowników, z których 10 proc. to obcokrajowcy pochodzący głównie z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Indii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
 • Resort rodziny chce, aby cudzoziemcy mogli pracować dłużej na podstawie oświadczenia

  Resort rodziny chce, aby cudzoziemcy mogli pracować dłużej na podstawie oświadczenia

  ​Wydłużenie do 12 miesięcy okresu, w którym cudzoziemcy mogliby pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, a także wprowadzenie specjalnych bonów dla małych firm - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o rynku pracy.
 • ​"Rzeczpospolita": Pracownicy ze Wschodu tylko na papierze

  ​"Rzeczpospolita": Pracownicy ze Wschodu tylko na papierze

  Ponad 70 proc. Ukraińców, którzy deklarowali pracę w Polsce, znika po przekroczeniu granicy - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Nepalczycy i Hindusi zainteresowani pracą w Polsce

  Nepalczycy i Hindusi zainteresowani pracą w Polsce

  ​Zapotrzebowanie na stanowiska produkcyjne jest tak duże, że polskie agencje pośrednictwa zdecydowały się sięgnąć po ludzi z Indii i Nepalu. Zwiększenie liczby wniosków wizowych spowodowało zator w polskim konsulacie w Delhi - informuje Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.
 • Agencja pracy tymczasowej zatrudniła nielegalnie 63 cudzoziemców

  ​63 cudzoziemców zatrudniała nielegalnie jedna z agencji pracy tymczasowej w Lublinie - wykazała kontrola Straży Granicznej. Cudzoziemcy mają opuścić Polskę, wobec właściciela agencji skierowano wniosek do sądu o ukaranie. Grozi mu grzywna do 30 tys. zł.
 • Sejm za zmianami w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

  Sejm za zmianami w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

  Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada ona m.in. wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 350 posłów, 62 było przeciw, 32 wstrzymało się odgłosu.
 • Jak zachęcić obywateli innych krajów do pracy w Polsce?

  Jak zachęcić obywateli innych krajów do pracy w Polsce?

  ​Widzimy, że do Polski przyjeżdżają dziś głównie pracownicy z Ukrainy. Rośnie również odsetek Białorusinów, którzy szukają u nas zatrudnienia. Bardzo zależy nam na tym, aby przyciągać pracowników z Unii Europejskiej, ale nie jesteśmy wystarczająco konkurencyjni płacowo.
 • Ukraińcy, Białorusini, Hindusi - kto jeszcze może zasilić polski rynek pracy?

  Ukraińcy, Białorusini, Hindusi - kto jeszcze może zasilić polski rynek pracy?

  W Polsce jest już obecnie milion Ukraińców. Gdyby nie oni, wiele firm - z powodu braku rąk do pracy - nie mogłoby zachować ciągłości działania. Jednak czy tylko Ukraińcy mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy? Kto jeszcze oprócz nich może zasilić kadrowo pracodawców w Polsce? Zapytaliśmy o to prezesów firm oraz HR-owców.

Filmy - Obcokrajowcy. (4)

 • W Polsce studiuje już 25 tys. osób z zagranicy

  Przybywa studentów z zagranicy i to nas bardzo cieszy, bo to pokazuje, że reformy, które wdrożyliśmy są reformami zmierzającymi w dobrą stronę. Jeżeli w ciągu roku ten wzrost jest rzędu 20 proc., to można powiedzieć, że to dość poważny ruch na tym rynku edukacyjnym – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
 • Obcokrajowcy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski na studia

  Mamy zarówno programy krótkoterminowe, jak i programy studiów pełnych, kończących się dyplomem. Takich programów jest w sumie dwadzieścia parę. Można studiować głównie na kierunkach humanistycznych i społecznych, np. na politologii czy stosunkach międzynarodowych po angielsku, ale też można w tym trybie odbyć studia na wydziale chemii – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Anna Korzekwa, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Obcokrajowcy przyjeżdżają na nasze festiwale!

  To jest już koło 20 procent widzów - mówi Mikołaj Ziółkowski o odsetku zagranicznych uczestników festiwalu Coke Live.
 • Cupiał stawia na obcokrajowców

  Właściciel Wisły Bogusław Cupiał zaczął stawiać na obcokrajowców. Spośród Polaków grać będą tylko Sobolewski i Małecki - mówi Tomasz Frankowski.