NSZZ 'Solidarność'

Artykuły - NSZZ 'Solidarność' (218)

 • Tarcza antykryzysowa. ​Wprowadzone zmiany o RDS naruszają autonomię partnerów społecznych - ​szef "S"

  Tarcza antykryzysowa. ​Wprowadzone zmiany o RDS naruszają autonomię partnerów społecznych - ​szef "S"

  - Wprowadzone do tarczy antykryzysowej zmiany dające prawo odwoływania członków RDS przez premiera to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych - ocenił w sobotę przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Żądamy natychmiastowego wycofania tych zmian już w Senacie - oświadczył.
 • ​Z programu NSZZ "Solidarność" uchwalonego 7 X 1981 r. Fragmenty

  Uchwałę programową przyjęto podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
 • 1980 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Powstaje Solidarność, rząd podpisuje porozumienia ze strajkującymi robotnikami, pierwsi Polacy wchodzą zimą na Mount Everest, w Karlinie dochodzi do erupcji ropy naftowej.
 • 16 września 1981 r. Peerelowskie władze o zjeździe "Solidarności"

  16 września 1981 r. Peerelowskie władze o zjeździe "Solidarności"

  Po I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" komunistyczne władze były coraz bardziej zdecydowane na wprowadzenie w kraju stanu wojennego.
 • Czesław Mozil wygrał proces z "Solidarnością"

  Czesław Mozil wygrał proces z "Solidarnością"

  "Solidarność" przegrała sprawę z Czesławem Mozilem dot. naruszenia praw autorskich związku zawodowego i naruszenia dóbr osobistych.
 • NSZZ "Solidarność" istotne dla większości Polaków

  NSZZ "Solidarność" istotne dla większości Polaków

  Powstanie i działalność "Solidarności" na początku lat 80. to zdaniem większości Polaków wydarzenie ważne: dla historii Polski (według 90 proc.); dla nich samych i społeczeństwa (76 proc.); regionu (75 proc.) i świata (66 proc.) - wynika z sondażu CBOS.
 • Piotr Duda: 6–dniowy tydzień pracy to szaleństwo

  Piotr Duda: 6–dniowy tydzień pracy to szaleństwo

  To szaleństwo - tak przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda skomentował projekt ustawy autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje zmiany w Kodeksie Pracy pozwalające na pracę w soboty i dni wolne za dodatkowym wynagrodzeniem.
 • "Koncert Wolności i Solidarności" - Kraków, 29 sierpnia 2014 r.

  29 sierpnia 2014 roku odbędzie wydarzenie upamiętniające 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu Polski z 1989 roku - "Koncert Wolności i Solidarności" połączony z uroczystością wręczenia Medali "Dziękujemy za Wolność" ludziom Solidarności i opozycji, w podziękowaniu za wysiłek i wspólną pracę na drodze do odzyskania pełnej wolności i niepodległości.
 • 3-5 sierpnia 1981 r.: Blokada warszawskiego ronda

  3-5 sierpnia 1981 r.: Blokada warszawskiego ronda

  Jednym z czynników determinujących rozwój sytuacji w Polsce w okresie legalnej działalności NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981 było zaopatrzenie rynku. Tak zwany „nawis inflacyjny”, czyli nadwyżka pieniądza nie mającego pokrycia w towarze, jaki można było nabyć na rynku.
 • Geneza łódzkiej "Solidarności"

  Geneza łódzkiej "Solidarności"

  Łódź przed sierpniem 1980 roku nie należała do aktywnych ośrodków opozycyjnych w kraju. Funkcjonowały środowiska działaczy związanych z Komitetem Obrony Robotników, Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, jak też Ruchu Wolnych Demokratów i w nieco mniejszym wymiarze Ruchu Młodej Polski. Nie odegrały one jednak poważniejszej roli w wydarzeniach z sierpnia 1980 r. Strajki, do których doszło w Łodzi i województwie w okresie wakacji tego roku miały charakter przede wszystkim ekonomiczny.

Filmy - NSZZ 'Solidarność' (9)

 • "Solidarność" czeka na odpowiedź premiera

  Do dzisiaj NSZZ "Solidarność" czeka na odpowiedź premiera Donalda Tuska na swoje postulaty. Związek chce, jak podkreśla, wycofania szkodliwych dla pracowników projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastyczniania czasu pracy. Związkowcy grożą strajkiem generalnym. 23 kwietnia spotka się w tej sprawie w Warszawie sztab protestacyjny. – Realizacja postulatów związkowców mogłaby się obrócić przeciwko pracownikom – uważa Joanna Jasiewicz, lider zespołu prawa pracy z Kancelarii Gide Loyrette Nouel.
 • Piechociński: To podważa istotę Solidarności. Cele polityczne przesłoniły im cele związkowe

  Pada masa deklaracji które podważają istotę związku zawodowego. Cele polityczne przesłaniają NSZZ Solidarność cele związkowe - mówi o strajkach zapowiadanych przez związkowców wicepremier Janusz Piechociński. Dodaje, również, że będzie rozmawiał z szefem Gazpromu.
 • Onyszkiewicz: Wiedzieliśmy dużo

  Janusz Onyszkiewicz, kiedyś jeden z założycieli i rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność", wspomina ostatnie dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku.
 • "Czołgi na ulicach nie rozwiązują problemu"

  Janusz Onyszkiewicz, działacz opozycyjny i współzałożyciel NSZZ "Solidarność", o tym, co by było, gdyby nie wprowadzono stanu wojennego. - Stan wojenny był świetnie przeprowadzoną operacją wojskową, ale okazał się kompletną klapą polityczną.