nowotwór

Artykuły - Nowotwór (153)

 • Nie myjesz regularnie zębów? Grozi ci nowotwór

  Nie myjesz regularnie zębów? Grozi ci nowotwór

  Dbanie o higienę jamy ustnej jest istotne nie tylko dlatego, że skutecznie przeciwdziała próchnicy. Jak donoszą amerykańscy uczeni, lekceważenie regularnego mycia zębów może mieć dużo poważniejsze konsekwencje w postaci zwiększonego ryzyka zachorowania na raka przełyku i żołądka.
 • Wykształcenie ma wpływ na ryzyko śmierci z powodu raka?

  Wykształcenie ma wpływ na ryzyko śmierci z powodu raka?

  Wiele osób myśli, że najważniejszym czynnikiem, od którego zależy ryzyko śmierci z powodu raka, jest jakość dostępnej w danym miejscu służby zdrowia. Onkolodzy przekonują jednak, że to mit, choć oczywiście to, jak jest zorganizowana i finansowana, ma olbrzymie znaczenie.
 • Czosnek nie leczy raka, ale może przed nim chronić

  Czosnek nie leczy raka, ale może przed nim chronić

  O ile masz zdrowy układ pokarmowy, warto dołączyć do swoich posiłków czosnek. Nie chodzi wyłącznie o witaminy, w który jest bogaty. Sporo badań wskazuje, że osoby, które go często jedzą, rzadziej chorują na raka niż te, w których diecie jest go mało.
 • Czerniak brzmi jeszcze gorzej niż rak

  Czerniak brzmi jeszcze gorzej niż rak

  Książka "Oswoić raka" Adrianny Sobol i Agnieszki Witkowicz-Matolicz składa się z dwóch części: rozmów z osobami dotkniętymi przez chorobę nowotworową i poradnika dla chorych oraz ich bliskich. Poniżej publikujemy fragment - rozmowę z Karoliną, która zachorowała na czerniaka.
 • Co jeść, by obniżyć ryzyko nowotworu piersi?

  Co jeść, by obniżyć ryzyko nowotworu piersi?

  Na raka piersi zapada coraz więcej kobiet – także tych młodych. Według statystyk, jest on najczęstszym rodzajem nowotworu u kobiet, znajdując się zarazem na drugim miejscu, jeśli chodzi o umieralność.
 • Nie przegap pierwszych objawów raka

  Nie przegap pierwszych objawów raka

  Pozornie banalna dolegliwość może być zwiastunem poważnej choroby. Z czym lepiej udać się do lekarza?
 • Rzadki przypadek fetus in fetu u nastolatki

  Rzadki przypadek fetus in fetu u nastolatki

  U pewnej nastolatki w Indiach odkryto dziwną masę kości, zębów i "owłosionego serowego materiału" w jamie brzusznej. Okazało się, że to rzadki przypadek schorzenia znanego jako fetus in fetu.
 • Snowboard. Max Parrot pokonał nowotwór

  Snowboard. Max Parrot pokonał nowotwór

  Wicemistrz olimpijski z Pjongczangu w snowboardowym slopestyle'u Max Parrot poinformował, że sukcesem zakończyło się jego leczenie nowotworu krwi.
 • Polskie gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem

  Polskie gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem

  Lekarze coraz częściej apelują, że największym orężem w walce z nowotworem jest profilaktyka. Nie sposób nie przyznać im racji – wcześnie wykryty rak piersi, jelit, płuc czy nerek jest w zdecydowanej większości przypadków wyleczalny. Motywacją do regularnych badań mogą być też historie osób publicznych, które wygrały walkę z chorobą. Ich przykład pokazuje, że słowo „rak” nie musi być jednoznaczne z wyrokiem. Zobaczcie, które polskie gwiazdy wyszły z tego starcia obronną ręką.
 • Polacy nie są świadomi kosztów leczenia nowotworu. Co czwarty sądzi, że wystarczy 1 tys. zł

  Polacy nie są świadomi kosztów leczenia nowotworu. Co czwarty sądzi, że wystarczy 1 tys. zł

  Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, z jakimi kosztami wiąże się diagnoza - nowotwór. Co czwarty sądzi, że na leczenie potrzebowałby ok. 1 tys. zł. Mimo niedoszacowania tych kosztów większość badanych i tak jest przekonana, że nie poradziłaby sobie finansowo z takim problemem.

Filmy - Nowotwór (24)

 • Rak płuca ma szansę stać się chorobą przewlekłą

  O nowej perspektywie diagnostyki i leczenia chorych na raka płuca mówili eksperci podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 listopada w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XII konferencji naukowej Polskiej Grupy Raka Płuca (15-17 XI) oraz poprzedziło II Sesję i warsztaty dla chorych z rakiem płuca, gromadzące pacjentów i ich bliskich z całego kraju. Pretekstem do spotkania był obchodzony na całym świecie i przypadający na listopad Miesiąc Raka Płuca, którego celem jest podniesienie świadomości tej choroby. Przypomnijmy, że to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy – co roku rak płuca jest rozpoznawany u ponad 21 tys. Polaków, a 22 tys. z jego powodu umiera.
 • Chorzy na raka nerki mogą żyć dłużej. Przeszkodą jest brak refundacji leku

  Każdego roku 4,5 tysiąca osób dowiaduje się, że ma raka nerki. Ponad połowa z nich umiera. Chorzy na nowotwór nerki mogliby żyć dłużej. Leki, które w większości krajów Europy i w Stanach Zjednoczonych są standardem terapii u nas nadal czekają na refundację.
 • Co roku na raka piersi zapada 17 tys. kobiet, a u co trzeciej z nich choroba rozwija się do postaci zaawansowanej

  W Polsce rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet i drugą nowotworową przyczyną ich śmierci. U co trzeciej chorej rozwija się do postaci zaawansowanej. Temat choroby nowotworowej to często temat tabu, jednak nawet jej zaawansowany stopień pozwala prowadzić w miarę normalne życia. Obok odpowiedniego leczenia ogromne znaczenie ma tu wsparcie bliskich, przede wszystkim partnera. O tym, dlaczego jest to istotne i jak mądrze wspierać chore, informuje kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, której druga edycja właśnie ruszyła.
 • Lekarze alarmują: Wykrycie tego nowotworu to wyzwanie

  Rak nerki to siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn, niewiele rzadszy wśród kobiet. Jego wykrycie jest sporym wyzwaniem. Nowotwór nie daje specyficznych objawów, przez co pacjenci nie są świadomi rozwoju choroby, aż do późnego stadium nowotworu. - Rak nerki to nowotwór, który jest najczęściej wykrywany przypadkowo. Rosnąc w dużej jamie ciała, która nie jest unerwiona czuciowo, nie daje żadnych objawów – mówi prof. Cezary Szczylik, polski profesor nauk medycznych specjalizujący się w onkologii, hematologii i chorobach wewnętrznych.