nowotwór

Artykuły - Nowotwór (283)

Filmy - Nowotwór (30)

 • Nowatorskie leczenie nowotworu rzepki

  Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili pionierską operację przeszczepu całego aparatu wyprostnego u pacjenta, który zachorował na nowotwór rzepki. W "Dzień Dobry TVN" prof. Szymon Dragan i dr Szymon Dragan powiedzieli o szczegółach wykonanego zabiegu. Ile czasu musieli czekać, by uznać, że przeszczep się przyjął? Czy ojciec i syn lubią razem pracować? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Mamy coraz więcej pacjentów "wielochorobowych"

  Poznań. W Poznaniu odbyła się 12. konferencja Top Medical Trends. Impreza jest podsumowaniem minionego roku w medycynie. Tegoroczny kongres najwięcej uwagi poświęcił interdyscyplinarnemu podejściu do pacjenta. – Mamy coraz więcej starszych pacjentów, którzy są - jak mówimy - "wielochorobowi". Ta wielochorobowość bardzo zajmuje lekarzy. Niezwykle trudno jest te choroby od siebie oddzielić – mówiła dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Program kongresu został ustalany w oparciu o oczekiwania lekarzy pierwszego kontaktu. Dzięki ich sugestiom organizatorzy zaprosili uznanych specjalistów z wielu dziedzin. – Marzy nam się sytuacja, która byłaby dla wszystkich stron lepsza. Lekarz specjalista pomagałby przy diagnozowaniu lekarzowi rodzinnemu i dawał mu wskazówki w trakcie leczenia. Lekarz rodzinny mógłby wtedy prowadzić pacjenta przez rok, dwa lata – powiedział prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej Top Medical Trends.
 • Chorzy na raka nerki mogą żyć dłużej. Przeszkodą jest brak refundacji leku

  Każdego roku 4,5 tysiąca osób dowiaduje się, że ma raka nerki. Ponad połowa z nich umiera. Chorzy na nowotwór nerki mogliby żyć dłużej. Leki, które w większości krajów Europy i w Stanach Zjednoczonych są standardem terapii u nas nadal czekają na refundację.
 • Co roku na raka piersi zapada 17 tys. kobiet, a u co trzeciej z nich choroba rozwija się do postaci zaawansowanej

  W Polsce rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet i drugą nowotworową przyczyną ich śmierci. U co trzeciej chorej rozwija się do postaci zaawansowanej. Temat choroby nowotworowej to często temat tabu, jednak nawet jej zaawansowany stopień pozwala prowadzić w miarę normalne życia. Obok odpowiedniego leczenia ogromne znaczenie ma tu wsparcie bliskich, przede wszystkim partnera. O tym, dlaczego jest to istotne i jak mądrze wspierać chore, informuje kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, której druga edycja właśnie ruszyła.