noworodki

Artykuły - Noworodki (19)

Filmy - Noworodki (4)

 • Wczesne rozpoznanie choroby

  - Wczesne rozpoznanie, które w Polsce mamy od sierpnia 2009, dotyczy wszystkich noworodków. Wszystkie noworodki są badane w kierunku trzech jednostek chorobowych, nawet genetycznych - mówi w rozmowie z Interia.tv Paweł Wójtowicz, prezes zarządu fundacji MATIO.
 • Problemy noworodków. Jak pomóc im i ich rodzinom?

  - W Stanach mamy najlepszy system opieki jeśli chodzi o noworodki – zaczynając od podstawowego poziomu opieki szpitalnej, tzw. poziomu 1. Dochodząc do bardzo zaawansowanego, czyli szpitali na poziomie 4. Idea polega na tym, aby najbardziej chore dzieci oraz dzieci rodzące się w najbardziej krytycznym stanie mogły być bezproblemowo hospitalizowane nie tylko w szpitalach na poziomie 4, ale w każdym ze szpitali, nawet w tych na poziomie 1. Nonsensowne jest, transportowanie dzieci rodzących się w oddziałach o niższym poziomie do bardziej zaawansowanych placówek. Nazywamy to regionalizacją. Stany są na zaawansowanym poziomie jeśli chodzi o to pojęcie. Nie jestem pewien, czy w Polsce jest to aż tak rozwinięte. Tutaj chore dzieci często rodzą się w szpitalach o niższym poziomie i muszą być transportowane do lepszych placówek - mówi w rozmowie z Interia.tv profesor Richard Polin, neonatolog.
 • Serbia: Noworodki na sprzedaż

  Kobiety ciężarne w Serbii coraz bardziej boją się porodów w szpitalach. Wiele noworodków umiera bowiem w dość tajemniczy sposób zaraz po porodzie, a rodzice informowani są o zgonie dziecka jedynie listownie. Wielu rodziców podejrzewa, że ich dzieci żyją, ale zostały uprowadzone i sprzedane. Biljana Todić w kwietniu 2014 roku urodziła syna. Kilka godzin później dziecka już nie było. „Myśl o tym, że ktoś inny go wychowuje, bardzo mnie boli” – mówi kobieta. Nic nie zapowiadało tak tragicznego obrotu wypadków. Chłopiec urodził się zdrowy i silny, a lekarz gratulował młodej matce. Dziecko zostało zabrane na salę noworodków, a następnego dnia Biljana otrzymała niepokojącą wiadomość: kiedy spała, jej syna przewieziono do kliniki w Belgradzie, bo rzekomo wystąpiły u niego poważne komplikacje. Wkrótce z Belgradu przysłano zdjęcia noworodka podłączonego do aparatury medycznej, które miały potwierdzić ciężki stan zdrowia chłopczyka. Ale Biljana od razu spostrzegła, że to nie jest jej dziecko... Po pewnym czasie z klinki nadeszła informacja o śmierci maleństwa wraz z aktem zgonu. Matce nie wydano zwłok, a jedynie zakomunikowano jej, że zostały pochowane w nieznanym miejscu. W Serbii regularnie znikają tysiące noworodków. Rodzice, których spotkał ten los, wspólnie próbują dociec prawdy. Przypuszczają, że za wszystkimi przypadkami podmiany i sprzedaży dzieci kryje się serbska mafia, współpracująca z lekarzami, pielęgniarkami i skorumpowanymi urzędnikami państwowymi. Uprowadzone dzieci dostają nową tożsamość i trafiają do bezdzietnych par na zachodzie Europy. Nic dziwnego, że wśród serbskich matek szerzy się strach. Sprawą zainteresował się ostatnio nowy rząd w Belgradzie. Czy uda się dociec prawdy?
 • Sprzęt od WOŚP służy społeczeństwu

  Dr Witold Błaż, neonatolog, opowiada o wykorzystywaniu przez kadrę medyczną specjalistycznego sprzętu pochodzącego od Fundacji WOŚP, a także o specyficznych potrzebach związanych z opieką nad dziećmi. - Mamy na uwadze nie tylko dziś, ale też jutro; myślimy o tym, jakimi ludźmi będą dzieci, które oddajemy społeczeństwu. Interia.pl jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.