Fakty - Nowoczesna

Filmy - Nowoczesna (39)

 • Sejm nie wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Kandydaci opozycji bez wymaganej większości. "Polityczna decyzja"

  Sejm nie wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Kandydaci, którzy zostali zgłoszeni przez opozycję, nie otrzymali wymaganej bezwzględnej większości głosów. - Polityczna decyzja, nie może być nikt z opozycji w tym miejscu - stwierdził szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Bernadeta Krynicka z Prawa i Sprawiedliwości argumentowała, że "żadna z kandydatur nie spełniała wymagań". PiS zgłosiło wcześniej Sabinę Zalewską, ale wycofała ona swoją kandydaturę po medialnych doniesieniach, dotyczących jej plagiatu w pracy naukowej czy kontrowersyjnych poglądów na temat wychowywania dzieci. (TVN24/x-news)
 • Inicjatywa Polska będzie negocjować z PO i Nowoczesną. "Skłócona lewica nie daje szansy na realizacje polityki progresywnej"

  Stowarzyszenie Inicjatywa Polska podejmie rozmowy z PO i Nowoczesną na temat wspólnego startu w wyborach do sejmików województw. Decyzję podjęły w sobotę (01.09) władze stowarzyszenia, którym kieruje Barbara Nowacka. (TVN24/x-news)
 • PO i Nowoczesna zaprezentowały wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia. Został nim Jacek Sutryk

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer ogłosili wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia. Został nim Jacek Sutryk, obecny dyrektor departamentu ds. społecznych przy Urzędzie Miejskim Wrocławia. Kandydat jest także wspierany przez obecnego prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza oraz SLD. (TVN24/x-news)
 • Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) o zmianach PiS w ustawie o IPN (TV Interia)

  Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) o zmianach PiS w ustawie o IPN (TV Interia).
 • Ryszard Petru odchodzi z Nowoczesnej (TV Interia)

  Ryszard Petru odchodzi z Nowoczesnej (TV Interia)
 • Schmidt w Porannej rozmowie RMF (11.05.18)

  "Jak z każdą ciężką, trudną decyzją: coś się kumuluje i przychodzi moment przełomowy, kiedy mówi się: basta!" - tak o swoim odejściu z Nowoczesnej mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Joanna Schmidt. "Nowoczesna stała się projektem nie takim, jaki tworzyłam 3 lata temu (…). Mam instynkt samozachowawczy - jak w biznesie: kiedy nie chce się jakiegoś projektu kontynuować, nie chce się już z jakimiś ludźmi współpracować, to ma się możliwość wyjścia" - stwierdziła i przyznała: "Uważam, że byłam sekowana w partii i klubie. Przez obecne władze. (…) To trwa już bardzo długo". „Przede mną chwila działalności w ramach niezależności. Jest bardzo dużo czasu. Do wyborów samorządowych nie zadzieje się raczej nic” – mówiła o możliwości powstania nowej partii stanowiącej konkurencję dla duopolu PO-PiS Joanna Schmidt. Jak oceniała w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM była posłanka Nowoczesnej, „potencjał społeczny jest pobudzony”. „Wierzę, że uda się spiąć tę energię i powstanie coś rewelacyjnego” – stwierdziła. Z kim chciałaby współpracować w takim ruchu? „Widziałabym tam takich ludzi, jak Robert Biedroń, Barbara Nowacka, Ryszard Petru, Krzysztof Mieszkowski i wielu innych polityków. Wspólny mianownik? Muszą być wspólne wartości. To nie musi być koniecznie wspólny program, tylko te wartości na poziomie ‘meta’” – dodała Schmidt. Robert Mazurek pytał również o trwający w Sejmie protest opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Posłanka stwierdziła, że więcej pieniędzy na ich potrzeby mogłoby pochodzić np. z modyfikacji programu 500+. „Jeżeli można dać 500 zł gotówki wszystkim, to nie można mówić, że osoba niepełnosprawna dokładnie nie będzie wiedziała, na co wydać te pieniądze” – krytykowała ostatnie propozycje PiS Schmidt.
 • Rozłam w Nowoczesnej. Z partią pożegnały się Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt

  Nowoczesna traci kolejnych posłów. Z partii odeszła Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schimdt. Choć liderki partii - przewodnicząca Katarzyna Lubnauer i szefowa klubu parlamentarnego Kamila Gasiuk-Pihowicz nie mówią o zaskoczeniu, to sytuacja wydaje się napięta. Odejście dwóch posłanek z grona tych, które razem z Ryszardem Petru budowały markę Nowoczesne,j to poważny cios dla partii.
 • "Poseł Zembaczyński jest zwykłym chamem". Ostra wymiana zdań na komisji ds. Amber Gold

  Na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. afery Amber Gold doszło do ostrej wymiany zdań. Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zarzucił Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nieskuteczne odtajnianie dokumentów dotyczących wyjaśniania afery. - Polecam tę lekturę. Dobrze, że aparat urzędniczy jest zaangażowany w wyjaśnianie sprawy, bo efekty są zdumiewające - ironizował Zembaczyński pokazując kserokopie odtajnionych dokumentów, których każdy wiersz zaczerniono markerem. Na zarzuty posła Nowoczesnej odpowiedział wiceprzewodniczący komisji Jarosław Krajewski. - Trzeba czytać całość dokumentów, a nie tylko jedną stronę - powiedział poseł PiS. - Oglądałem te grafiki, tylko pana na nich brakowało - skwitował Zembaczyński. - Mam prośbę, by zwrócić uwagę posłowi Zembaczyńskiemu, który od wielu tygodni jest zwykłym chamem. Dopuścił się insynuacji pod moim adresem - odpowiedział Krajewski. Na ostrą wymianę zdań między członkami komisji zareagowała przewodnicząca Małgorzata Wassermann, która stanęła w obronie posła Krajewskiego. - Staramy się być delikatni. Gdy ktoś nie potrafi czytać tajnych dokumentów, nie zabraniamy mu mówić, że jest bezradny. Nie macie tej delikatności. Jeśli ktoś kogoś nie szanuje, to [posłowie Witold Zembaczyński i Krzysztof Brejza - red.] nas - podkreśliła.
 • Lubnauer w Porannej rozmowie RMF (09.04.18)

  Nie zniesiemy uposażeń poselskich, no nie chcemy mieć tzw. dziadowskiego państwa – mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer. Według szefowej Nowoczesnej PiS chce obniżyć wynagrodzenia wójtom, burmistrzom i prezydentom miast, bo „PiS zdaje sobie sprawę, że przegra te wybory, w związku z tym jest im wszystko jedno, ile będą dostawać prezydenci i burmistrzowie miast”. „To jest mściwe, mam wrażenie, że najbardziej chcieliby ukarać jednoosobowo tych, którzy wykryli nagrody, zamiast ukarać swoich ministrów, którzy te nagrody wzięli” – uważa gość Roberta Mazurka.
 • R. Petru: Dziś palą kukły, jutro będą palić nasze domy

  Musimy reagować. Dziś palą kukły, jutro będą palić nasze domy i obrzucać nas ciężkimi przedmiotami. Zwykle to się źle kończyło w historii – powiedział Ryszard Petru z Nowoczesnej, komentując spalenie kukły przedstawiającej jego osobę przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Działacze stwierdzili, że jest to „symboliczne” spalenie, nawiązujące do tradycji topienia marzanny. Nowoczesna ma zawiadomić prokuraturę w tej sprawie. Ryszard Petru odniósł się także „Czarnego Piątku” czyli protestów przeciw zaostrzeniu prawa dotyczącego aborcji. – Jak w Polsce nacjonaliści palą kukły, to na to jest przyzwolenie PiS-u. A jak kobiety protestują, to na to już nie ma przyzwolenia PiS-u – powiedział Petru.