nowe regulacje

Artykuły - Nowe regulacje (137)

 • Nowe zasady pobierania podatku u źródła, czyli nowe problemy podatników

  Nowe zasady pobierania podatku u źródła, czyli nowe problemy podatników

  Z początkiem 2019 r. weszły w życie istotne zmiany w podatkach dochodowych w tym, m.in. nowe regulacje w zakresie poboru podatku u źródła. W ich konsekwencji zwolnienie od podatku oraz stosowanie obniżonych stawek w momencie wypłaty należności w wielu przypadkach będzie niemożliwe, co doprowadzi do realnego wzrostu opodatkowania. I choć istnieje prawna możliwość późniejszego odzyskania nadwyżki, przedsiębiorców czeka cały szereg problemów.
 • Rząd przyjął projekt noweli o przewozie osób

  Możliwość stosowania aplikacji mobilnej jako alternatywy wobec stosowanego teraz taksometru i kasy fiskalnej - przewiduje m.in. przyjęty na wtorkowym posiedzeniu rządu projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Dodano, że nowe regulacje będą sprzyjać uczciwej konkurencji wśród przewoźników.
 • Ważne dla kierowców! Czy leasing wciąż się opłaca?

  Ważne dla kierowców! Czy leasing wciąż się opłaca?

  Z początkiem 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy podatkowe, dotyczące samochodów osobowych użytkowanych przez przedsiębiorców. Nowe regulacje wprowadziły istotne zmiany w zakresie wynajmu długoterminowego oraz leasingu. Czy wzięcie auta w leasing wciąż jest opłacalne?
 • W 2019 rok wejdziemy z licznymi zmianami w podatkach

  W nowy rok wejdziemy z licznymi zmianami w podatkach; wśród nich, m.in. 9-proc. CIT dla najmniejszych firm, exit tax, tzw. danina solidarnościowa, ale także nowe regulacje dot. rozliczenia aut osobowych oraz cen transferowych.
 • Zatwierdzono plany ograniczeń inwestycji w motoryzację w Chinach

  Rządowa komisja sterująca chińską gospodarką zatwierdziła we wtorek nowe regulacje dotyczące inwestycji w sektorze motoryzacyjnym. Przepisy wywołują obawy koncernów samochodowych, gdyż ograniczają możliwość zwiększenia produkcji pojazdów spalinowych.
 • W połowie przyszłego roku powinny być gotowe "objaśnienia" do nowych regulacji

  W połowie przyszłego roku powinny być gotowe "objaśnienia" do nowych regulacji

  - W połowie przyszłego roku powinny być gotowe "objaśnienia" do przepisów wchodzących w życie po 1 stycznia 2019 r. - powiedział wiceminister finansów Filip Świtała. To nowa instytucja, która ma dawać ochronę podatnikom.
 • Dalsze zmiany w cenach transferowych

  Dalsze zmiany w cenach transferowych

  Kolejne zmiany w zakresie cen transferowych mają wejść w życie z początkiem 2019 r. - tak wynika z najnowszego projektu ustawy opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki nowym przepisom sporządzenie dokumentacji ma być prostsze, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw. Łatwiej ma być także z uzasadnieniem rynkowości stosowanych rozliczeń. Jednocześnie nowe regulacje mają doprowadzić do dalszego uszczelnienia systemu podatków dochodowych, czyli w praktyce większych kwot doszacowań podatku przez organy.
 • Konsekwencje Konwencji MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties)

  Konsekwencje Konwencji MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties)

  Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r. Początkowo nowe regulacje będą dotyczyły jedynie osób pracujących w Austrii oraz Słowenii, ale z czasem lista zobowiązanych podmiotów będzie się wydłużała. Powyższe jest rezultatem międzynarodowych regulacji Konwencji MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), mających na celu walkę z unikaniem podwójnego opodatkowania.
 • Przedawnienie roszczeń po nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego. Na co warto zwrócić uwagę?

  Przedawnienie roszczeń po nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego. Na co warto zwrócić uwagę?

  Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadziła bardzo ważne zmiany w zakresie obowiązujących zasad przedawnienia roszczeń. Najistotniejsza z nich dotyczy skrócenia ogólnego terminu przedawnienia cywilnoprawnych roszczeń majątkowych z dziesięciu do sześciu lat. Modyfikacjom uległ również sposób liczenia powyższego terminu. Czy nowe regulacje wpłyną negatywnie na sytuację przedsiębiorców?
 • Komisja Europejska ma wątpliwości co do nowych regulacji w sprawie biletów w Ryanair

  Komisja Europejska ma wątpliwości co do nowych regulacji w sprawie biletów w Ryanair

  Ryanair zmienił politykę sprzedaży biletów, przez co pasażerowie będą musieli dochodzić swoich praw przed sądami nie w Belgii, a w Irlandii - poinformowały w piątek belgijskie media. Komisja Europejska wyraziła wątpliwości co do nowych regulacji.

Filmy - Nowe regulacje (2)

 • Banki w Polsce wciąż zarabiają, ale ich sytuacja się pogarsza. Sektor czekają kolejne regulacje

  W ostatnich latach banki w Polsce łącznie zarabiają 12–15 mld zł. Najlepiej radzą sobie największe grupy, natomiast średnie instytucje borykają się z problemami. Na ich niekorzyść działają niskie stopy procentowe, a także regulacyjne obciążenia, takie jak choćby składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zdaniem Krzysztofa Kalickiego, byłego prezesa Deutsche Banku, sytuacja finansowa branży się pogarsza.
 • Zmiany podatkowe spowodują przetrzymywanie pieniędzy firm na kontach urzędów skarbowych

  Przepisy wprowadzające rewolucyjne zmiany w zakresie zasad poboru podatku u źródła weszły w życie 1 stycznia 2019 r., ale ich stosowanie zostało w istotnej części odroczone do 1 lipca 2019 r. Owa rewolucja dotyczy wypłat, których suma na rzecz danego podatnika w trakcie jego roku obrachunkowego przekroczy 2 mln zł. Nowe regulacje mogą niestety powodować „zamrożenie” znacznych sum na kontach urzędu skarbowego.