nowalijki

Artykuły - Nowalijki (26)

 • Bronisze: Znacznie drożej niż w ubiegłym roku

  Bronisze: Znacznie drożej niż w ubiegłym roku

  Podaż nowalijek jest podobna jak w poprzednich latach, w stosunku do 2019 r. ich ceny wzrosły o 12 proc., natomiast o 53 proc. tańsze są ubiegłoroczne warzywa - poinformował PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera.
 • Nowalijki na cenzurowanym

  Nowalijki na cenzurowanym

  Jeść czy nie jeść? Więcej z nich korzyści, czy zagrożeń? Jak zawsze trudno o jednoznaczną odpowiedź. Na pewno wzbogacą nasze menu i uczynią je bardziej apetycznym. Dostarczą witamin, minerałów i błonnika, których nasz organizm bardzo potrzebuje.
 • Nowalijki po lupą

  Nowalijki po lupą

  Nie możemy doczekać się świeżych owoców i warzyw, dlatego też często o tej porze roku sięgamy po nowalijki. Czy są zdrowe?
 • Są już pierwsze polskie truskawki

  Są już pierwsze polskie truskawki

  Są już pierwsze polskie truskawki w tym sezonie. Owoce pochodzą z wysokich tuneli. Za kilogram polskich truskawek w hurcie trzeba płacić od 14 do 18 złotych za kilogram. Sprowadzane z zagranicy są tańsze - za kilogram trzeba płacić od 6,50 do 15 złotych za kilogram - wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.
 • Nowalijki a zdrowie dziecka

  Nowalijki a zdrowie dziecka

  Wiosenne kreacje i wiosenne stragany bawią oczy feerią barw. Kuszą zwłaszcza nowalijki, czyli młode warzywa, które, jako pierwsze, pojawiają się w sezonie wiosennym. Najpopularniejsze w naszym regionie są: rzodkiewka, sałata, szczypiorek, młode pomidory, ogórki, cebula dymka czy natka pietruszki.
 • Zdrowe nowalijki

  Zdrowe nowalijki

  Mamy sezon na nowalijki. Sprawdź, czy są zdrowe i czy warto je kupować dziecku.
 • Nowalijki i owoce dojrzewają znacznie wcześniej niż rok temu

  Nowalijki i owoce dojrzewają znacznie wcześniej niż rok temu

  Możemy już kupić polskie truskawki - na razie jeszcze z wysokich tuneli - wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. Na gruntowe trzeba będzie jeszcze poczekać około 10 dni.
 • Czy nowalijki są zdrowe?

  Czy nowalijki są zdrowe?

  - Skąd jest smak? Ze słońca, z ziemi. Ziemia jest zmarznięta, słońca prawie nie ma i tego smaku też nie ma - powiedział Tomasz Woźniak, restaurator, który był gościem porannego programu "Pytanie na śniadanie". Woźniak opowiedział o nowalijkach, czyli pierwszych wiosennych warzywach. Podróżnik i restaurator stwierdził, że warzywa, które pojawiły się na bazarach wyglądają dobrze, jednak nie mają takiego smaku
 • Polacy chętnie jedzą pomidory i ogórki

  Statystyczny Polak w tym roku zje ponad 100 kg warzyw i ich przetworów, czyli trochę mniej niż w poprzednich latach. Najchętniej sięgamy po pomidory i ogórki - poinformowała Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 • Czereśnie, truskawki i nowalijki. Przez deszcze zamiast tanieć, drożeją

  Czereśnie, truskawki i nowalijki. Przez deszcze zamiast tanieć, drożeją

  Deszcz, brak słońca i kilkanaście stopni Celsjusza - tak jest już od ponad tygodnia w niemal całej Polsce. W prognozach poprawy pogody nie widać. Deszcz ma padać jeszcze przez weekend. Niestety, skutki tego odczuwamy w naszych portfelach. Ceny warzyw i owoców już poszybowały w górę, bo ulewy niszczą plantacje.

Filmy - Nowalijki (6)

 • Sebastian Olma i nowalijki w kuchni

  Ze swojego słonecznego ogrodu Sebastian Olma przygotował dania z nowalijkami w roli głównej. Jak zrobić barszcz ukraiński? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście?

  Kiełki roślin to od dawna symbol zdrowego odżywiania, źródło witamin i składników mineralnych. Jednak nie wszystkie nasiona, zwłaszcza te drobne, są łatwe do skiełkowania. Niektóre gatunki lepiej uprawiać na podłożu i zjeść dopiero wtedy, gdy pojawią się liścienie i pierwsze liście właściwe. Mikroliście, baby leaf, microgreens – to propozycja dla osób, które nie mają własnego ogrodu. Można je uprawiać nawet na parapecie!
 • Jakie nowalijki kupować?

  Kiedy jest najlepszy czas na kupowanie nowalijek? Powiedziała o tym Aneta Łańcuchowska. Jakich nowalijek nie kupować? - Od marca do maja mamy tzw. nowalijki szklarniowe. Krajowe, ale spod szkła. (...) Producenci muszą te warzywa nawozić, żeby one szybo urosły - podkreśla dietetyk. Jak zatem wybierać warzywa, żeby nie kupować tych, które są "przenawożone"? I jak je potem przygotować, żeby zachować jak najwięcej wartości odżywczych? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Przepis na makaron ryżowy z groszkiem, selerem oraz pieczonymi falafelami

  Jaki jest przepis na makaron ryżowy w ostrym sosie z groszkiem i selerem korzeniowym oraz pieczonymi falafelami? Zdradzają kucharz, Piotr Kucharski i dietetyk, Aneta Łańcuchowska. (Dzień Dobry TVN/x-news)