Nowa Zelandia

Artykuły - Nowa Zelandia (266)

 • KE zielone światło na negocjacje z Australią i Nową Zelandią

  KE zielone światło na negocjacje z Australią i Nową Zelandią

  Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlu dali we wtorek Komisji Europejskiej mandat na rozpoczęcie negocjacji handlowych z Australią i Nową Zelandią. To kolejne państwa, z którymi "28" chce wypracować porozumienie o wolnym handlu.
 • ​Nowa Zelandia: Ujawniono szczegóły zamachu na Elżbietę II

  ​Nowa Zelandia: Ujawniono szczegóły zamachu na Elżbietę II

  Jak ujawniły nowozelandzkie służby, w 1981 roku nastolatek przeprowadził nieudany zamach na brytyjską królową Elżbietę II - podaje Reuters. Sprawa została zamieciona pod dywan, w obawie przed międzynarodowym skandalem.
 • Kolejny silny wzrost cen na aukcji GDT

  Kolejny silny wzrost cen na aukcji GDT

  W zeszłym tygodniu odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1061 pkt. wobec 1002 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 16 stycznia br. (wzrost o 5,9%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to jednocześnie najsilniejszy wzrost indeksu od listopada 2016 r.
 • Nowa Zelandia: Jacinda Ardern zostanie premierem

  Nowa Zelandia: Jacinda Ardern zostanie premierem

  Szefowa Partii Pracy (LP) Jacinda Ardern utworzy nowy rząd nowozelandzki dzięki poparciu nacjonalistów oraz Zielonych, pomimo zwycięstwa we wrześniowych wyborach parlamentarnych rządzącej od blisko dekady Partii Narodowej Nowej Zelandii (NP).
 • ​Jacindamania. Sensacja nowozelandzkiej polityki

  ​Jacindamania. Sensacja nowozelandzkiej polityki

  Nowa liderka nowozelandzkiej Partii Pracy, Jacinda Ardern, w ciągu miesiąca poprawiła notowania swojej partii o 19 punktów procentowych i ma szanse zostać nowym premierem!
 • Naukowcy odkopią ósmy cud natury?

  Naukowcy odkopią ósmy cud natury?

  Po 130 latach naukowcy są o krok od ponownego "odkrycia" ósmego naturalnego cudu świata (cudu natury).
 • Zelandia - nowy kontynent, tuż pod naszymi nosami

  Zelandia - nowy kontynent, tuż pod naszymi nosami

  Powszechnie wyróżniamy 7 kontynentów: Afrykę, Azję, Antarktydę, Australię, Europę, Amerykę Północną i Amerykę Południową. Według geologów mamy 6 kontynentów, gdyż Europa i Azja są przez nich uważane za jeden superkontynent - Eurazję. Najnowsze badania skorupy ziemskiej wskazują, że istnieje siódmy kontynent geologiczny - Zelandia - i ukrywa się on tuż przed naszym nosem od tysiącleci.
 • Raport Transparency: Istnieje związek między korupcją i nierównością

  Istnieje związek między korupcją a nierównością, a korupcja w sektorze publicznym wciąż stanowi problem - głosi opublikowany w środę raport Transparency International. Nowa Zelandia i Dania są najmniej skorumpowane, Polska awansowała z 30 na 29. miejsce.
 • Rio 2016. Japonia - Nowa Zelandia 14-12 w turnieju rugby siedmioosobowego

  Rio 2016. Japonia - Nowa Zelandia 14-12 w turnieju rugby siedmioosobowego

  "To był wielki szok" - napisała oficjalna strona igrzysk olimpijskich. Zaskoczenie rzeczywiście było ogromne, bo Japończycy pokonali potęgę rugby - Nową Zelandię - 14-12.
 • Nowa Zelandia: Właściciel baru z kebabem zignorował uzbrojonego napastnika

  Nowa Zelandia: Właściciel baru z kebabem zignorował uzbrojonego napastnika

  Said Ahmed swoim stoickim spokojem zupełnie zdezorientował zamaskowanego przestępcę grożącego mu bronią.

Filmy - Nowa Zelandia (5)

 • Kacper Kuszewski: Moją pasją są podróże

  Z tej strony go nie znaliśmy! Kacper Kuszewski – gwiazdor „M jak miłość” – opowiedział przed kamerami o swojej podróżniczej pasji. Aktor niedawno wrócił z Nowej Zelandii, gdzie przez miesiąc wędrował po górach, latał awionetką nad czynnym wulkanem, żeglował w towarzystwie delfinów, spływał kajakiem po fiordach, podglądał pingwiny, spacerował po lesie deszczowym, nurkował w podwodnych gajach... - Ludzie mają różne hobby, moim są podróże. Nie lubię jednak podróżować w miejsca popularne; unikam kurortów w szczycie sezonu – mówi aktor. – Lubię miejsca odosobnione i kontakt z dziką, pierwotną przyrodą.
 • Nowy hit biur podróży! "Przygotujcie się na zachwyt"

  Odległą Nową Zelandię z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Głównymi powodami, dla których decydują się oni na tę długą podróż, są: urzekające krajobrazy i fascynująca, bogata kultura maoryska. Powstaje też coraz więcej firm specjalizujących się w ofercie dla wymagającego turysty, pragnącego poznać ten skrawek świata. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki śladami Maorysów, podczas których zwiedzający poznają ich historię, tradycje, a nawet podstawowe zwroty w języku maoryskim (jednym z dwóch języków urzędowych Nowej Zelandii). - Jeśli zdecydowałeś się odwiedzić Nową Zelandię, to bądź przygotowany na zachwyt. Nasz kraj jest przepiękny. Jego przyroda i dziedzictwo kulturowe Maorysów czynią go wyjątkowym. Dlatego zachęcam wszystkich, by nas odwiedzali. Nowozelandczycy kochają gości. Przyjechałeś do nas z daleka; podjąłeś trud – wiedz, że my zaopiekujemy się tobą - mówi Ceillhe, przewodniczka wycieczek, w której żyłach płynie krew maoryskiego plemienia Ngapuhi.
 • Lubisz dobre wino? O tym powinieneś wiedzieć!

  Waiheke to niewielka wyspa położona w Zatoce Hauraki, przy Wyspie Północnej Nowej Zelandii. Niech nikogo nie zwiodą jednak pozory. Waiheke to prawdziwy fenomen w świecie win. Na obszarze 92 km2 znajdują się aż 24 winnice produkujące markowe trunki, które przebojem wdarły się do światowej czołówki. Koneserzy cenią je za smak i wysoką jakość, która charakteryzuje każdy etap produkcji. Zdaniem specjalistów, tajemnica wyjątkowego smaku win z Waiheke tkwi w klimacie panującym na tej pięknej wyspie. Bliskość oceanu sprawia, że nocami nie jest tu zbyt zimno, a za dnia - zbyt gorąco; nie trzeba też martwić się przymrozkami. Uprawie winorośli sprzyjają też gleby o wysokiej zawartości minerałów.
 • Giną w straszny sposób. Jak je ratować?

  Kiwi - nielot będący symbolem Nowej Zelandii - wygląda tak, że aż chce się go przytulić. Niestety, ogromna większość tych ptaków żyjących na wolności nigdy nie osiąga wieku dorosłego. Zagrażają im zwierzęta sprowadzone niegdyś na Nową Zelandię przez człowieka. Dziś człowiek stara się naprawić ten błąd - i walczy o odbudowanie populacji kiwi. W specjalnych wylęgarniach, w bezpiecznych warunkach, na świat przychodzą pisklęta, które następnie trafiają w dziewicze rejony archipelagu, gdzie mogą się spokojnie rozwijać i rozmnażać.