Norwegia

Artykuły - Norwegia (1846)

 • W Norwegii powstanie niezwykły hotel w kształcie pierścienia

  W Norwegii powstanie niezwykły hotel w kształcie pierścienia

  Firma architektoniczna Snøhetta przedstawiła projekt hotelu na kole podbiegunowym, który ma produkować więcej energii niż zużywać.
 • PGNiG kupuje udziały w złożu gazu w rejonie Ekofisk w Norwegii

  PGNiG kupuje udziały w złożu gazu w rejonie Ekofisk w Norwegii

  PGNiG Upstream Norway AS, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, kupiła od norweskiej firmy Equinor (dawniej Statoil) udziały w złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha, zlokalizowanym w południowej części Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Transakcja jest kolejnym elementem realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG i pozwoli na znaczny wzrost wydobycia gazu ziemnego poza granicami Polski.
 • Lotos i PGNIG zapowiadają inwestycje w Norwegii i zwiększanie wydobycia z tamtejszych złóż

  Lotos i PGNIG zapowiadają inwestycje w Norwegii i zwiększanie wydobycia z tamtejszych złóż

  Grupa Lotos i PGNiG zapowiadają kolejne inwestycje w Norwegii, w tym na zakup nowych koncesji. Celem jest dalsze zwiększanie wydobycie węglowodorów z tamtejszych złóż - poinformowały obie spółki w oddzielnych komunikatach prasowych.
 • Future of the Fjords - elektryczny katamaran

  Future of the Fjords - elektryczny katamaran

  ​Katamaran Future of the Fjords to pierwsza pływająca po wodach Sognefjordu jednostka, napędzana wyłącznie energią elektryczną. Ten cud techniki został oddany oddany do użytku pod koniec maja tego roku. Zbudowany z włókna szklanego, napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 585 KM każdy, nawiązuje kształtem do ostrych ścian skalnych otaczających fiord. Jednorazowo może przewieźć 400 pasażerów, poruszając się z prędkością 16 węzłów. Podróż z Flåm do Gudvangen przez Nærøyfjord i Aurlandsfjord - odnogi Sogne - zajmuje mu 1,5 h.
 • Koncern Statoil zmienił nazwę

  Koncern Statoil zmienił nazwę

  Norweski koncern naftowy Statoil zmienił nazwę na Equinor. Wczoraj decyzję w tej sprawie podjął zarząd firmy, dzisiaj zaakceptowali ją akcjonariusze.
 • Pierwszy taki hotel za kołem podbiegunowym

  Pierwszy taki hotel za kołem podbiegunowym

  To pierwszy budynek, który powstaje w tak wysokim standardzie energetycznym za kołem podbiegunowym. Hotel Svart nie tylko zmniejsza roczne zużycie energii prawie o 85 proc. w porównaniu z innymi nowoczesnymi obiektami, ale także produkuje własną energię. Do tego wyróżnia go niezwykła architektura spod kreski Snohetta.
 • Norges Bank notuje pokaźne zyski

  Norges Bank notuje pokaźne zyski

  Norges Bank Investment Management na koniec 2017 r. miał w portfelu akcje spółek notowanych na GPW warte łącznie 968,2 mln USD, czyli o 41,3 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z rocznego sprawozdania funduszu. Narodowy fundusz emerytalny w 2017 r. przyniósł rekordowy zysk w wysokości 131 miliardów dolarów. Na koniec ubiegłego roku fundusz posiadał aktywa w wysokości 1,08 biliona dolarów.
 • Dlaczego Norwegowie nie chcą do Ameryki

  Dlaczego Norwegowie nie chcą do Ameryki

  Na spotkaniu z senatorami Donald Trump domagał się, by do USA przybywało więcej imigrantów z krajów takich jak Norwegia. Bo jakoś dziwnym trafem się nie garną.
 • Polskie spółki paliwowe z koncesjami w Norwegii

  Norweski resort ropy naftowej i energetyki przydzielił polskim spółkom Lotos i PGNiG po dwie koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z wtorkowej informacji norweskiego resortu.
 • Polska krajem pierwszego wyboru dla imigrantów zarobkowych spoza UE

  Polska krajem pierwszego wyboru dla imigrantów zarobkowych spoza UE

  W 2016 r. obywatele krajów niebędących członkami Unii Europejskiej otrzymali aż 3,4 mln pierwszych zezwoleń na pobyt w państwach UE - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najwięcej, bo aż 589 tys. tego typu dokumentów, wydano obywatelom Ukrainy. Z punktu widzenia Polski ważne jest, że 84 proc. imigrantów spoza UE jako główny cel swojej wizyty w naszym kraju podało imigrację zarobkową - wskazują eksperci Personnel Service.

Filmy - Norwegia (15)

 • Slackline nad norwerskim jeziorem. Dla fanów adrenaliny

  Quirin Herterich przeszedł 2,5 km nad norweskim jeziorem na linie. Śmiałek jest zawodowcem uprawiającym dyscyplinę slackline – czyli właśnie chodzenie po linie. Pierwotnie jego plan zakładał przejście 2800 metrów bez upadku, jednak na ostatnim odcinku stracił równowagę i musiał chwycić się liny. (STORYFUL/x-news)
 • Jedzenie boczku może sporo kosztować

  Norwegia to bardzo otwarty, szczęśliwy, ale też dziwny kraj. I nie chodzi tutaj o zamiłowanie mieszkańców do słynnych trolli, ale o absurdalne prawo, które stanowczo mówi, że obywatele tego państwa nie mogą spożywać surowego boczku w czasie pełni księżyca. Hmm, i co tu komentować?
 • Najszczęśliwszy naród na świecie. Najnowszy raport ONZ

  Z opublikowanego właśnie raportu organizacji ONZ wynika, że najszczęśliwszym narodem świata są Norwegowie. Tuż za nimi uplasowali się Duńczycy, Islandczycy, Szwajcarzy i Finowie.
 • Finnmark. Kraina srogiej i długiej zimy

  Finnmark to najbardziej wysunięty na północ region Norwegii. Zima jest tu długa i sroga. Ale mieszkańcy dalekiej północy są zadowoleni z życia.