Norwegia

Artykuły - Norwegia (1847)

 • Pierwszy taki hotel za kołem podbiegunowym

  Pierwszy taki hotel za kołem podbiegunowym

  To pierwszy budynek, który powstaje w tak wysokim standardzie energetycznym za kołem podbiegunowym. Hotel Svart nie tylko zmniejsza roczne zużycie energii prawie o 85 proc. w porównaniu z innymi nowoczesnymi obiektami, ale także produkuje własną energię. Do tego wyróżnia go niezwykła architektura spod kreski Snohetta.
 • Norges Bank notuje pokaźne zyski

  Norges Bank notuje pokaźne zyski

  Norges Bank Investment Management na koniec 2017 r. miał w portfelu akcje spółek notowanych na GPW warte łącznie 968,2 mln USD, czyli o 41,3 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z rocznego sprawozdania funduszu. Narodowy fundusz emerytalny w 2017 r. przyniósł rekordowy zysk w wysokości 131 miliardów dolarów. Na koniec ubiegłego roku fundusz posiadał aktywa w wysokości 1,08 biliona dolarów.
 • Dlaczego Norwegowie nie chcą do Ameryki

  Dlaczego Norwegowie nie chcą do Ameryki

  Na spotkaniu z senatorami Donald Trump domagał się, by do USA przybywało więcej imigrantów z krajów takich jak Norwegia. Bo jakoś dziwnym trafem się nie garną.
 • Polskie spółki paliwowe z koncesjami w Norwegii

  Norweski resort ropy naftowej i energetyki przydzielił polskim spółkom Lotos i PGNiG po dwie koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z wtorkowej informacji norweskiego resortu.
 • Polska krajem pierwszego wyboru dla imigrantów zarobkowych spoza UE

  Polska krajem pierwszego wyboru dla imigrantów zarobkowych spoza UE

  W 2016 r. obywatele krajów niebędących członkami Unii Europejskiej otrzymali aż 3,4 mln pierwszych zezwoleń na pobyt w państwach UE - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najwięcej, bo aż 589 tys. tego typu dokumentów, wydano obywatelom Ukrainy. Z punktu widzenia Polski ważne jest, że 84 proc. imigrantów spoza UE jako główny cel swojej wizyty w naszym kraju podało imigrację zarobkową - wskazują eksperci Personnel Service.
 • Skandynawowie jedni z najbardziej pożądanych pracodawców

  Skandynawowie jedni z najbardziej pożądanych pracodawców

  W dwóch tysiącach firm ze skandynawskim kapitałem pracuje w Polsce ponad 170 tys. osób. Nordyckie firmy zatrudniają na podstawie umów o pracę, oferują programy emerytalne, opiekę medyczną czy programy rozwoju pracowniczego, a także dbają o środowisko i lokalne społeczności.
 • Norwegia wysyła wojsko na granicę z Rosją

  Norwegia wysyła wojsko na granicę z Rosją

  Norwegia zamierza wysłać uzbrojony batalion wojska w pobliże granicy z Rosją na północy, w arktycznej części kraju. W odpowiedzi na rosnące, jej zdaniem, zagrożenie chce także zakupić dodatkowe czołgi i uzbrojenie artyleryjskie.
 • ​Wybory w Norwegii. Kto z kim, jak i dlaczego

  ​Wybory w Norwegii. Kto z kim, jak i dlaczego

  W dniu wyborów supermarkety nie będą sprzedawać alkoholu, a wpisanie krzyżyka obok nazwiska kandydata to domaganie się jego usunięcia. Tymczasem lider opozycji w telewizyjnej debacie wściekle atakuje premier: "Pani priorytety nie są właściwe". Witamy w Norwegii. Wybory do parlamentu już 11 września.
 • Norwegia: Imigranci stracą zasiłki, jeśli nie nauczą się norweskiego?

  Norwegia: Imigranci stracą zasiłki, jeśli nie nauczą się norweskiego?

  Norweska minister finansów Siv Jensen, która jest również szefową współrządzącej Partii Postępu (Frp), chce by imigranci tracili prawo do zasiłku, jeśli nie opanują języka norweskiego w ciągu pięciu lat.

Filmy - Norwegia (14)

 • Jedzenie boczku może sporo kosztować

  Norwegia to bardzo otwarty, szczęśliwy, ale też dziwny kraj. I nie chodzi tutaj o zamiłowanie mieszkańców do słynnych trolli, ale o absurdalne prawo, które stanowczo mówi, że obywatele tego państwa nie mogą spożywać surowego boczku w czasie pełni księżyca. Hmm, i co tu komentować?
 • Najszczęśliwszy naród na świecie. Najnowszy raport ONZ

  Z opublikowanego właśnie raportu organizacji ONZ wynika, że najszczęśliwszym narodem świata są Norwegowie. Tuż za nimi uplasowali się Duńczycy, Islandczycy, Szwajcarzy i Finowie.
 • Finnmark. Kraina srogiej i długiej zimy

  Finnmark to najbardziej wysunięty na północ region Norwegii. Zima jest tu długa i sroga. Ale mieszkańcy dalekiej północy są zadowoleni z życia.
 • Brexit: cała nadzieja w modelu norweskim

  Wielu Brytyjczyków chciałoby po Brexicie ułożenia relacji z UE na wzór Norwegii. To jednak złudne - przekonują Skandynawowie.