Norwegia

Artykuły - Norwegia (1850)

 • Norwegia wstrzymała dotację na fundusz ochrony Puszczy Amazońskiej

  Norwegia wstrzymała dotację na fundusz ochrony Puszczy Amazońskiej

  Rząd Norwegii zdecydował o wstrzymaniu 33 mln euro dotacji na fundusz ochrony Puszczy Amazońskiej. Wcześniej podobną decyzję - dotyczącą kwoty 35 mln euro - podjęły Niemcy. To reakcja na dekret prezydenta Jaira Bolsonaro dotyczący zmian w komitecie nadzorczym Funduszu, który odpowiada za decyzje o przeznaczaniu zgromadzonych na nim pieniędzy. O fakcie tym nie zostały poinformowane Norwegia i Niemcy, które niemal w całości od 11 lat finansują fundusz.
 • Norweski samolot elektryczny uległ wypadkowi

  Norweski samolot elektryczny uległ wypadkowi

  Pierwszy norweski samolot napędzany specjalnym bateriami uległ wypadkowi. Konstrukcja wylądowała w jeziorze.
 • Fundusz norweski odwraca się od ropy i węgla

  Fundusz norweski odwraca się od ropy i węgla

  Parlament Norwegii dał zielone światło do wycofywania się Funduszu Norweskiego z firm z branży naftowej i gazowej oraz z dużych firm górniczych. Dotyczy to aktywów o łącznej wartości ok. 12 mld dol. Jednocześnie fundusz będzie mógł inwestować znaczące kwoty w perspektywiczne projekty z obszaru energetyki odnawialnej.
 • Czy Norwegia zniweczy plany Polski?

  Czy Norwegia zniweczy plany Polski?

  Norwegia może odwrócić się od paliw kopalnych w trosce o środowisko naturalne. Tymczasem to w oparciu o tamtejsze złoża Polska buduje swoją politykę energetyczną. Gaz z północy, który ma trafiać do nas poprzez gazociąg Baltic Pipe, ma być alternatywą dla surowca ze Wschodu, który obecnie stanowi większość krajowych dostaw.
 • Holandia atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków?

  Holandia atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków?

  Według najnowszych danych GUS w Holandii w 2017 r. przebywało 120 000 naszych rodaków. Biorąc pod uwagę także niezarejestrowane osoby, liczba ta może przekroczyć 200 000 osób. Eksperci prognozują, że coraz więcej Polaków będzie wyjeżdżać do pracy w Holandii. Co ich przyciąga do zatrudnienia tym w kraju?
 • W Norwegii powstanie niezwykły hotel w kształcie pierścienia

  W Norwegii powstanie niezwykły hotel w kształcie pierścienia

  Firma architektoniczna Snøhetta przedstawiła projekt hotelu na kole podbiegunowym, który ma produkować więcej energii niż zużywać.
 • PGNiG kupuje udziały w złożu gazu w rejonie Ekofisk w Norwegii

  PGNiG kupuje udziały w złożu gazu w rejonie Ekofisk w Norwegii

  PGNiG Upstream Norway AS, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, kupiła od norweskiej firmy Equinor (dawniej Statoil) udziały w złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha, zlokalizowanym w południowej części Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Transakcja jest kolejnym elementem realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG i pozwoli na znaczny wzrost wydobycia gazu ziemnego poza granicami Polski.
 • Lotos i PGNIG zapowiadają inwestycje w Norwegii i zwiększanie wydobycia z tamtejszych złóż

  Lotos i PGNIG zapowiadają inwestycje w Norwegii i zwiększanie wydobycia z tamtejszych złóż

  Grupa Lotos i PGNiG zapowiadają kolejne inwestycje w Norwegii, w tym na zakup nowych koncesji. Celem jest dalsze zwiększanie wydobycie węglowodorów z tamtejszych złóż - poinformowały obie spółki w oddzielnych komunikatach prasowych.
 • Future of the Fjords - elektryczny katamaran

  Future of the Fjords - elektryczny katamaran

  ​Katamaran Future of the Fjords to pierwsza pływająca po wodach Sognefjordu jednostka, napędzana wyłącznie energią elektryczną. Ten cud techniki został oddany oddany do użytku pod koniec maja tego roku. Zbudowany z włókna szklanego, napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 585 KM każdy, nawiązuje kształtem do ostrych ścian skalnych otaczających fiord. Jednorazowo może przewieźć 400 pasażerów, poruszając się z prędkością 16 węzłów. Podróż z Flåm do Gudvangen przez Nærøyfjord i Aurlandsfjord - odnogi Sogne - zajmuje mu 1,5 h.
 • Koncern Statoil zmienił nazwę

  Koncern Statoil zmienił nazwę

  Norweski koncern naftowy Statoil zmienił nazwę na Equinor. Wczoraj decyzję w tej sprawie podjął zarząd firmy, dzisiaj zaakceptowali ją akcjonariusze.

Filmy - Norwegia (18)

 • Lekkoatletka, która bije rekordy również zachwyca urodą. Kim jest?

  Na mitingu w Gliwicach Amalie Iuel ustanowiła nowy rekord Norwegii w biegu na 400 m przez płotki osiągając czas 55,15. Lekkoatletka zachwyca również wyjątkową urodą. Norweżka wyróżnia się między innymi promiennym uśmiechem i nienaganną sylwetką. (Agencja TVN/x-news)
 • "Śpiewający" lód w Norwegii. Łyżwiarz amator uwiecznił to niezwykłe zjawisko

  Jeden z łyżwiarzy amatorów uwiecznił niezwykłe zjawisko "śpiewającego" lodu. Miało to miejsce 20 stycznia na zamarzniętym jeziorze Femsjoen w Norwegii. (STORYFUL/x-news)
 • Jak działa norweski system opieki nad dziećmi?

  Rodzina Iwańskich po trzynastu latach życia w Norwegii musiała z niej uciekać pod osłoną nocy, ponieważ obawiała się, że tamtejszy ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci odbierze im syna. Jak doszło do tej sytuacji? W jaki sposób działa norweski system opieki na dziećmi? W studiu „Dzień Dobry TVN” dziennikarz Maciej Czarnecki i adwokat Jerzy Kwaśniewski opowiedzieli o tym przypadku. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Slackline nad norwerskim jeziorem. Dla fanów adrenaliny

  Quirin Herterich przeszedł 2,5 km nad norweskim jeziorem na linie. Śmiałek jest zawodowcem uprawiającym dyscyplinę slackline – czyli właśnie chodzenie po linie. Pierwotnie jego plan zakładał przejście 2800 metrów bez upadku, jednak na ostatnim odcinku stracił równowagę i musiał chwycić się liny. (STORYFUL/x-news)