norki

Artykuły - Norki (11)

 • Zakaz hodowli norek może być sprzeczny z konstytucją

  Zakaz hodowli norek może być sprzeczny z konstytucją

  Parlamentarzyści szykują się do zmiany prawa i wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. - Taki zakaz mógłby być nadmierną ingerencją w zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym byłby sprzeczny z konstytucją - twierdzą hodowcy i część prawników.
 • Hodowle norek pod kontrolą prawa

  Hodowle norek pod kontrolą prawa

  Powszechnie może się wydawać, że hodować norki czy szynszyle może każdy. Tak jednak nie jest. To działalność bardzo ściśle regulowana przez prawo europejskie i polskie. Inna sprawa, że prawo bywa łamane. Można się zatem zastanowić, czy jest dobre, i co zrobić, żeby utrudnić nadużycia.
 • Każda kobieta chciałaby chodzić w futrach z norek z Polski

  Każda kobieta chciałaby chodzić w futrach z norek z Polski

  Skóry zwierząt futerkowych mogą stać się polskim hitem eksportowym. Już teraz trudno na świecie znaleźć zakątek, w którym kobiety nie chciałyby chodzić w futrach z norek z Polski. Rocznie nasz kraj eksportuje skóry o wartości 1,7 mld zł i zajmuje szóste miejsce na świecie.
 • Mała norka wiele znaczy dla gospodarki

  Mała norka wiele znaczy dla gospodarki

  Mały drapieżnik, futrzasty ssak ważący zaledwie ok. dwa kilogramy, może mieć duże znaczenie dla gospodarki - przekonują hodowcy norek, lisów i jenotów. I rzeczywiście, jeśli chodzi o produkcję skór futerkowych, a zwłaszcza z norek, Polska jest światową potęgą. Cała branża daje zatrudnienie dla około 50 tys. osób.
 • "Rzeczpospolita": Zakaz hodowli na futra poczeka

  PiS łagodzi stanowisko. Nawet dziesięć lat może wynieść vacatio legis przepisu zamykającego fermy norek - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
 • "Rzeczpospolita": Norki stały się polskim przebojem eksportowym

  "Rzeczpospolita": Norki stały się polskim przebojem eksportowym

  Luksusowe artykuły to już polska specjalność. Równie dobrze jak jachty sprzedają się za granicą skóry zwierząt futerkowych - pisze "Rzeczpospolita".
 • Hodowla norek w Polsce zagrożona. Wszystko przez propozycje resortu środowiska

  Hodowla norek w Polsce zagrożona. Wszystko przez propozycje resortu środowiska

  Ministerstwo Środowiska pod wpływem protestów ekologów chce wprowadzić norkę amerykańską hodowlaną i jenota na listę gatunków obcych dla środowiska, które w przypadku uwolnienia, zagrażają innym gatunkom. Oznaczałoby to poważne obciążenia dla hodowców, a nawet upadek hodowli w Polsce. Zdaniem przedstawicieli branży, byłoby to na rękę zagranicznym producentom.
 • Wojna o norki: Branża kontra ekolodzy

  Wojna o norki: Branża kontra ekolodzy

  Właściciele ferm protestują przeciwko umieszczeniu najpopularniejszego w Polsce hodowlanego futrzaka na liście zwierząt niebezpiecznych dla ekosystemu.
 • Polska zajmuje trzecie miejsce w eksporcie skór

  Polska zajmuje trzecie miejsce w eksporcie skór

  Według danych GUS-u z 2011 roku, z Polski wyeksportowano 5,7 miliona skór norek o wartości 132 milionów euro. W produkcji ich w Europie zajmujemy trzecie miejsce. Rocznie zabija się w Polsce ponad 5 milionów zwierząt na futra - głównie lisów, norek, jenotów i szynszyli. Obrońcy zwierząt sprzeciwiają się temu, organizując 25 listopada Ogólnopolski Dzień bez Futra. W Polsce jest tak od 1994 roku.
 • 22 piłkarzy i 13... norek w meczu podwyższonego ryzyka

  22 piłkarzy i 13... norek w meczu podwyższonego ryzyka

  Mecz Allsvenskan, szwedzkiej ekstraklasy piłkarskiej, Mjaellby - Elfsborg potraktowany został przez policję jako spotkanie podwyższonego ryzyka, z powodu wystawienia w holu stadionu klatek z norkami i zapowiadanych protestów organizacji środowiskowych.

Filmy - Norki (2)

 • Ciekawskie norki harcują w lesie

  Kiedy autor nagrania spacerował w poszukiwaniu idealnego miejsca na wędkowanie, w lesie po drodze napotkał ciekawskie norki. Rodzina zwierzaków popiskiwała, radośnie harcując wokół nóg mężczyzny. Czyżby szukały towarzystwa? (STORYFUL/x-news)
 • Dania. Plaga norek

  Prawdziwe futra znów wchodzą w modę. Cieszy to szczególnie duńskich hodowców norek, którzy od lat są głównymi dostawcami tego surowca na rynki światowe. Jednak norki, które żyją na wolności, stały się w Danii plagą... Zwierzętom, szczególnie agresywnym norkom północnoamerykańskim, często udawała się ucieczka na wolność. Część gryzoni uwolnili też ekolodzy. Efekt jest taki, że zwierzęta te stały się zagrożeniem dla całego ekosystemu.