Nord Stream 2

Artykuły - Nord Stream 2 (163)

Filmy - Nord Stream 2 (9)

 • Co dalej z Nord Stream 2?

  Budowa gazociągu Nord Stream 2 została przerwana w grudniu zeszłego roku. Przyczyną były amerykańskie sankcje. Chociaż nie zostały jeszcze wprowadzone, koncern Allseas – jako główny wykonawca inwestycji, w obawie przed nimi, a co za tym idzie utratą kontraktów na świecie – sam zrezygnował z kontynuowania budowy.
 • Nord Stream 2 na finiszu, kontrowersje pozostają

  Nord Stream 2 jest prawie gotowy. Wielu krytykuje projekt, w tym USA, Polska i kraje bałtyckie. Obawiają się, że UE będzie zbyt uzależniona od rosyjskiego gazu ziemnego. Jednak zmiana klimatu mogłaby nadać całemu projektowi nową funkcję: rurociągiem – zamiast gazu ziemnego – może popłynąć ciekły wodór.
 • Jak zakończy się spór o Nord Stream 2 i nasze bezpieczeństwo energetyczne

  Rosyjskie plany są coraz bardziej opóźnione. Nord Stream 2 wprawdzie powstanie, ale Europa Środkowa zyskuje jeszcze więcej czasu, aby budować swoje bezpieczeństwo energetyczne. Coraz mniej realne są obietnice z 19 września szefa rosyjskiego Gazpromu, że budowa Nord Stream 2 toczy się ściśle według harmonogramu. Przyznał wówczas, że kluczową kwestią pozostaje stanowisko Danii, która nadal nie wydała zgody na ułożenie gazociągu w swej wyłącznej strefie ekonomicznej. Zapewniał jednak, że jest szansa na wprowadzenie Nord Stream 2 do eksploatacji do końca roku. Gazprom planował pierwotnie, że po uruchomieniu tego gazociągu zaprzestanie tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.
 • Duda: Nord Stream 2 to przykład tego, że w Unii Europejskiej brakuje solidarności i wzajemnego zrozumienia

  - W Unii Europejskiej brakuje solidarności i wzajemnego zrozumienia – powiedział Andrzej Duda. Prezydent na Słowacji wziął udział w spotkaniu prezydentów państw grupy Wyszehradzkiej. Podczas konferencji prasowej jako jeden z przykładów działania wbrew interesom części krajów wspólnoty wymienił gazociąg Nord Stream 2. (TVN24/x-news)