Nord Stream

Synonimy:
gazociąg północny, Gazociąg Północy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Nord Stream (297)

 • Amerykanie ostrzegają Niemców za wsparcie Nord Stream 2

  Amerykanie ostrzegają Niemców za wsparcie Nord Stream 2

  Spór wokół gazociągu Nord Stream 2 wkracza w decydującą fazę. Amerykańscy politycy zjednoczyli się przeciw budowie tego gazociągu. Na cel został wzięty niemiecki terminal w Sassnitz który jest trzecim największym niemieckim portem bałtyckim.
 • Statek, który ma ukończyć Nord Stream 2 kolejny raz zmienił właściciela

  Statek, który ma ukończyć Nord Stream 2 kolejny raz zmienił właściciela

  Jak podają rosyjskie media, statek Akademik Czerski, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 znowu zmienił właściciela. To już druga zmiana w ostatnim czasie. Zdaniem ekspertów to działania Gazpromu w celu uniknięcia nowych sankcji USA na podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2.
 • Sąd UE odrzucił skargi Nord Streamu na dyrektywę gazową

  Sąd UE odrzucił skargi Nord Streamu na dyrektywę gazową

  Sąd UE w Luksemburgu odrzucił w środę skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.
 • Spory wokół Nord Stream 2 mogą podnieść ceny gazu w UE

  Spory wokół Nord Stream 2 mogą podnieść ceny gazu w UE

  Spory wokół gazociągu Nord Stream 2 mogą doprowadzić do wzrostu cen gazu dla obywateli Unii Europejskiej - ostrzegł we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zapewnił, że projekt drugiej rosyjsko-niemieckiej magistrali gazowej przez Bałtyk nie zostanie wstrzymany.
 • Handelsblatt: Niemcy nie wyłączą Nord Stream 2 spod przepisów UE

  Handelsblatt: Niemcy nie wyłączą Nord Stream 2 spod przepisów UE

  Nord Stream 2 będzie podlegać rygorom znowelizowanej dyrektywy gazowej UE. Według dziennika "Handelsblatt" niemiecki regulator, Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) odrzuci wniosek konsorcjum, budującego rosyjsko-niemiecki gazociąg pod Bałtykiem o wyłączenie spod unijnych przepisów. Dziennik powołuje się na projekt decyzji, który w piątek regulator ma wysłać do stron postępowania z prośbą o zajęcie stanowiska.
 • Sejm za implementacją dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

  Sejm za implementacją dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

  Sejm uchwalił w czwartek nowelę Prawa energetycznego, która wprowadza do polskiego prawa zmiany w dyrektywie gazowej wymierzone w gazociąg Nord Stream 2.
 • ​Przed Gazpromem trudny rok

  ​Przed Gazpromem trudny rok

  Gazprom ogłosił, że sam dokończy budowę gazociągu Nord Stream 2. To efekt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Przed spółką niełatwy rok. I nie chodzi tylko o tę inwestycję, ale też o wyzwania na europejskim rynku gazu, gdzie LNG wypiera częściowo surowiec sprowadzany gazociągiem, obniżając dodatkowo cenę błękitnego paliwa.
 • Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Opóźnienie o rok uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 nie zaszkodzi rosyjskiemu koncernowi Gazprom w eksporcie gazu, niemniej problemem może stać się spadek eksportu ze względu na konkurencję ze strony gazu skroplonego - ocenia "Kommiersant". Niemieckie media, komentując spotkanie kanclerz Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie, zwracają głównie uwagę, że szefowa rządu RFN skoncentrowała się na wspólnych interesach obu krajów i unikała kontrowersyjnych kwestii.
 • Jest decyzja lokalizacyjna dla Baltic Pipe

  Jest decyzja lokalizacyjna dla Baltic Pipe

  Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe - wynika z komunikatu służb prasowych wojewody. Tymczasem operator gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz firma Europie podpisały umowę dostawę rur do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Gazociąg ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz szelfu norweskiego.
 • Duńskie tak dla Baltic Pipe nie spodoba się Rosji?

  Duńskie tak dla Baltic Pipe nie spodoba się Rosji?

  Władze Danii wydały w piątek pozwolenia na budowę podmorskich części gazociągu Baltic Pipe. To bardzo dobra wiadomość, trzymamy się harmonogramu - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Filmy - Nord Stream (6)

 • Rosną kłopoty Rosjan dotyczące Nord Stream 2

  Gazprom ma coraz większe kłopoty z zakończeniem budowy Nord Stream 2. Polska zyskała dodatkowy czas, aby przeciwdziałać uruchomieniu tej inwestycji. Pierwotnie gazociąg z Rosji do Niemiec miał być gotowy do końca 2019 r.
 • Budowa Nord Stream 2 idzie pełną parą na niemieckim wybrzeżu

  Na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego w miejscowości Lubmin trwa budowa gazociągu w ramach programu Nord Stream 2. - Projekt Nord Stream 2 to gazociąg przeprowadzony z Rosji do Niemiec, mierzący 1230 km. Budujemy dwa odcinki tego gazociągu. Zaczynamy w Rosji, następnie przechodzimy na terytorium Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec - poinformował Stefan Ebert, koordynator projektu Nord Stream 2. (RUPTLY/x-news)
 • Rosjanie mogą mieć nowe kłopoty z gazociągiem Nord Stream 2

  Rewizja Dyrektywy Gazowej jest jednym ze sposobów, aby opóźnić Nord Stream 2. Gdyby porozumienie miał zatwierdzać Parlament Europejski możliwe byłoby nawet jej zablokowanie w razie braku poparcia Izby. Drugi sposób to sankcje amerykańskie, które mogłyby utrudnić finansowanie projektu poprzez uderzenie w europejskich partnerów finansowych projektu.
 • Gaz z USA coraz bardziej konkurencyjny dla surowca z Rosji

  Rosjanie w swojej strategii uznali takie kraje, jak Ukraina i Polska, za niewiarygodne – co powinniśmy odebrać jako komplement. Rola rurociągów, którymi do tej pory ze wschodu na zachód tłoczony był gaz, będzie maleć. Idea budowy Nord Stream jest bajpasem istniejącej już infrastruktury. PGNiG podpisało ostatnio średnioterminowy kontrakt na dostawę gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Jak deklaruje spółka, jego cena nie odbiega on średnich cen gazu będącego w systemie do tej pory. – Rosjanie dotychczas oczekiwali, że będziemy po minimalnych albo zerowych kosztach transferować gaz po naszym terytorium. Scenariusz ten już się jednak kończy – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.