niskie stopy procentowe

Artykuły - Niskie stopy procentowe (60)

 • Mamy hipoteki tańsze niż w Ameryce. Na pozór

  Mamy hipoteki tańsze niż w Ameryce. Na pozór

  Jeśli dobrze przyjrzeć się ofertom banków to kredyt hipoteczny w Polsce można znaleźć nawet na 2,6 proc. rocznie. A to znaczy, że jest taniej niż w Ameryce, gdzie też trwa boom na rynku mieszkaniowym. Ale Polska to nie Ameryka i pożyczamy w dużo mniej bezpieczny sposób, a równocześnie dużo drożej. Dlaczego?
 • Prezes FED J. Powell przedstawi półroczne sprawozdanie

  Prezes FED J. Powell przedstawi półroczne sprawozdanie

  We wtorek i środę prezes FED J. Powell przedstawi półroczne sprawozdanie przed Kongresem dotyczące realizacji polityki pieniężnej. Inwestorzy będą uważnie śledzić wypowiedzi szefa FED dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji oraz stóp procentowych w USA. Wystąpienie Powella rozpocznie się o 16.00.
 • Obligacje bliskie rekordu. To skutki obniżonego oprocentowania

  Obligacje bliskie rekordu. To skutki obniżonego oprocentowania

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgnęła w styczniu 3,16 mld zł i był to drugi co do wielkości wynik w historii, przy czym rekord pochodzi z kwietnia 2020 r., kiedy inwestorzy otwierali portfele przed ogłoszonym z wyprzedzeniem obniżeniem oprocentowania obligacji w maju.
 • Przed kredytobiorcami nawet dekada niskich rat!

  Przed kredytobiorcami nawet dekada niskich rat!

  Słabe lokaty i niskie oprocentowanie kredytów do 2030 roku - taką perspektywę malują przed nami kontrakty terminowe. Zdaniem analityków, do długoterminowych prognoz należy podchodzić z rezerwą. Póki co są one korzystne dla dłużników, ale złe dla oszczędzających.
 • BIS: Niskie stopy, ale uwaga na zmienność kursów walut

  BIS: Niskie stopy, ale uwaga na zmienność kursów walut

  Nie łudźmy się - niskie stopy procentowe pozostaną nie na długo (low-for-long), ale na bardzo długo (low-for-very-long) - mówi dyrektor zarządzający Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) Agustín Carstens. Ponieważ banki centralne będą kupować rządowe obligacje, utrzymując nisko ich rentowność, wycena ryzyka skoncentruje się na kursach walut.
 • Banki nie mogą zakładać lokat dla firm

  Banki nie mogą zakładać lokat dla firm

  Przy zerowych stopach procentowych banki nie mogą zakładać lokat terminowych dla firm - zapowiedział PAP prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
 • Na rynkach błądzenie i niezdecydowanie

  Po nerwowym przebiegu handlu w Azji Europa zaczyna dzień z postawą niezdecydowania. Doniesienia o pogorszeniu relacji handlowych Chin z Australią i chłodne komentarze prezydenta Trumpa w sprawie umowy handlowej z Chinami wprowadzają nerwowość. Ogólnie nic nowego, ale też nie pomaga to w umacnianiu apetytu na ryzyko.
 • Niskie stopy procentowe mocno napędzają rynek nieruchomości

  Niskie stopy procentowe mocno napędzają rynek nieruchomości

  Niskie realne stopy procentowe i wysoka inflacja powodują, że nie opłaca się oszczędzać na bezpiecznych instrumentach, takich jak lokaty. Z tego powodu Polacy coraz częściej inwestują gotówkę w nieruchomości. Zakupom mieszkań sprzyja też niskie oprocentowanie kredytów.
 • ​Obniżki stóp to nie szczepionka na koronawirusa

  ​Obniżki stóp to nie szczepionka na koronawirusa

  Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła naszych stóp procentowych, choć amerykański bank centralny Fed obniżył je, żeby walczyć z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa dla gospodarki. Słusznie, bo obniżki stóp w tej sytuacji to żadne lekarstwo - mówią analitycy. Trzeba pomagać bezpośrednio i przejściowo firmom.
 • W każdej chwili może być ich 36 tysięcy!

  W każdej chwili może być ich 36 tysięcy!

  Deweloperzy nie zwalniają tempa. Najnowsze dane pokazują ponad 10-proc. wzrost liczby rozpoczynanych budów i ponad dwukrotny wzrost liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Wzrost skali działalności to odpowiedź na rekordowo niskie stopy procentowe, a więc łatwiejszy dostęp do kredytowania hipotecznego.

Filmy - Niskie stopy procentowe (9)

 • Pierwszy bank centralny już walczy ze wzrostem cen mieszkań

  Bardzo niskie stopy procentowe destabilizują rynek mieszkaniowy. Powodują bardzo szybki wzrost cen. To może dewastować gospodarkę, także po pandemii. Bank centralny w Nowej Zelandii jako pierwszy zmienia swą politykę pieniężną. Nowozelandczycy pokazali już niejednokrotnie, że mają swoje podejście w kwestiach gospodarczych i często okazywało się, że bardzo skuteczne. Rozwiązania w walce z koronawirusem również były tam dość drastyczne, a teraz rząd wziął się za politykę pieniężną.
 • Ujemne stopy procentowe pogrążą nas w kłopotach

  Euro będzie coraz słabsze, osłabi się też polska waluta. Do tego prowadzi polityka ujemnych stóp procentowych. EBC straszy rynek dalszymi ich obniżkami.
 • Niskie stopy procentowe będą ciążyć kursowi złotego

  Notowania PLN odbiły od dna z początku pandemii. Jednak duża różnica między poziomami stóp procentowych i inflacji będzie w kolejnych miesiącach ciążyć naszej walucie. Kurs będzie zależeć od nastrojów globalnych inwestorów, a więc od rozwoju pandemii. Przed trzema miesiącami dolar kosztował 4,26 zł. Po tym, jak złoty się wzmocnił, jego kurs utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 3,9 zł za dolara.
 • Poprawa na rynku kredytów hipotecznych

  Utrzymujące się niskie stopy procentowe sprawiają, że kredyty hipoteczne są bardziej dostępne dla klientów. Dopiero II kwartał tego roku pokazał jednak wyraźny wzrost liczby i wartości udzielonych na zakup mieszkania kredytów. Na rynek nieruchomości napływa coraz więcej klientów gotówkowych. W ich przypadku również impulsem jest sytuacja w polityce pieniężnej, bo dzięki niej inwestycja w nieruchomości staje się coraz bardziej atrakcyjna. – Niskie stopy procentowe sprzyjają rynkowi nieruchomości z dwóch powodów. Z jednej strony czynią kredyt hipoteczny bardziej dostępnym, z drugiej strony skłaniają inwestorów i klientów do zakupów mieszkań jako alternatywy dla innego sposobu lokowania ich pieniędzy – mówi Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy firmy deweloperskiej Ronson.