NIP

Artykuły - NIP (126)

 • Rzecznik MŚP: Interwencja ws. numeru NIP na fakturach!

  Rzecznik MŚP: Interwencja ws. numeru NIP na fakturach!

  Na skutek interwencji Rzecznika MŚP, resort finansów wyjaśnia wątpliwości związane z obowiązkiem przedsiębiorców podania numeru NIP przed płatnością w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury.
 • Poprawa błędnego NIP na fakturze

  Poprawa błędnego NIP na fakturze

  Przy sporządzaniu faktur w praktyce występują pomyłki polegające na wpisaniu na fakturze błędnego NIP nabywcy towaru lub usługi. Pomyłka ta może być poprawiona poprzez wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. Fakturę korygującą wystawia sprzedawca, a notę korygującą - nabywca.
 • "Rz": VAT księgowi ostrzegają klientów: Uważajcie, gdzie wpisujecie NIP

  "Rz": VAT księgowi ostrzegają klientów: Uważajcie, gdzie wpisujecie NIP

  ​Do wystawienia faktury nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Jeśli numer nabywcy jest w stopce paragonu, firma nie może wystawić faktury. Narazi się też na kary - pisze środowa "Rzeczpospolita".
 • Wystawianie faktur na podstawie paragonu od 2020 r.

  Wystawianie faktur na podstawie paragonu od 2020 r.

  Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Wystawienie takiej faktury uzależnione zostało od zamieszczenia NIP nabywcy na paragonie dokumentującym tę sprzedaż.
 • Od lipca kolejne zmiany przepisów o VAT

  Od lipca kolejne zmiany przepisów o VAT

  Resort finansów planuje od 1 lipca 2018 r. wprowadzić kolejne zmiany do ustawy o VAT (projekt z dnia 13 lutego 2018 r.). Mają one dotyczyć m.in. zmiany definicji pierwszego zasiedlenia budynków, zmiany zasad wystawiania paragonów oraz faktur (w tym faktur VAT RR).
 • NIP na paragonie i kasy fiskalne online

  NIP na paragonie i kasy fiskalne online

  Zakup udokumentowany paragonem, a potem powrót po fakturę? Tak, ale tylko pod warunkiem, że będzie on spersonalizowany. Jeśli po dokonaniu transakcji nabywca zapomni poprosić o dopisanie na paragonie NIP-u, nie będzie mógł go później objąć fakturą i odliczyć takiego kosztu zakupu towaru lub usługi. Projektowana zmiana łączy się ściśle z wprowadzeniem kas fiskalnych podpiętych do sieci teleinformatycznej. Nowe regulacje autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Finansów mają zacząć obowiązywać w tym roku.
 • Identyfikator podatkowy podatnika w PIT za 2017 r.

  Identyfikator podatkowy podatnika w PIT za 2017 r.

  Identyfikator podatkowy podatnika to obowiązkowy element rozliczeń związanych z podatkiem dochodowym za 2017 r. - składanych zarówno przez podatników, jak i płatników. Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej jest NIP albo PESEL. Problem z jego podaniem mogą mieć osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą w trakcie roku, zamknęły firmę przed złożeniem rozliczenia czy muszą sporządzić kilka zeznań podatkowych.
 • Rząd przyjął Konstytucją Biznesu

  Rząd przyjął Konstytucją Biznesu

  Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą we wtorek przyjął rząd. Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP (numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu).
 • Paragon fiskalny jako faktura uproszczona

  Paragon fiskalny jako faktura uproszczona

  Z przepisów ustawy o VAT wynika, że faktury określane jako faktury "uproszczone" to dokumenty wystawiane w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota ta określona jest w euro). Na każde żądanie klienta sprzedawca powinien umieścić NIP nabywcy na paragonie fiskalnym. Umieszczenie NIP nabywcy nie jest warunkowane wartością transakcji sprzedaży. Przy czym nabywca może żądać zarówno wystawienia faktury pełnej, jak i wydania paragonu z NIP.
 • Faktura tylko za paragon z NIP-em. Kasy online ukrócą handel kosztami

  Faktura tylko za paragon z NIP-em. Kasy online ukrócą handel kosztami

  Koniec kupowania druków z kas fiskalnych i wystawiania faktur na ich podstawie. MF chce ukrócić proceder, na którym państwo traci rocznie nawet 1,5 mld zł.