Nigeria

Artykuły - Nigeria (302)

Filmy - Nigeria (8)

 • Wypłaca pieniądze z bankomatu przy pomocy… patyka. Higienicznie?

  W takcie pandemii koronawirusa na świecie wprowadzane są ciągle nowe środki ostrożności. W wielu krajach i miejscach obowiązkowe jest noszenie maseczek i rękawiczek. Ten mężczyzna pokazał, jak można sobie poradzić, gdy się ich nie ma. Udało mu się wypłacić pieniądze z bankomatu przy pomocy… patyka. Higienicznie?
 • MSZ: Ośmiu Polaków uprowadzonych u wybrzeży Nigerii

  - Wiemy, że wśród 11 uprowadzonych jest ośmiu Polaków - potwierdził minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Do porwania załogi statku Pomerenia Sky doszło u wybrzeży Nigerii. Oprócz uprowadzonych Polaków porwanych zostało także dwóch Filipińczyków i jeden Ukrainiec. (TVN24/x-news)
 • Najmłodsze ofiary islamistów. Te dzieci uciekły z piekła

  Młodzi uchodźcy z Nigerii, którzy dotarli do obozu UNICEF-u w Czadzie, przeżyli piekło. Każdy z nich uciekał przed islamistami z Boko Haram. O traumatycznych przeżyciach, jakie stały się udziałem tych dzieci, świadczą ich rysunki, zdominowane przez kolor czerwony. Widać na nich zakrwawione twarze i ciała pozbawione głów. Soumaila doskonale pamięta dzień, w którym fanatyczni bojownicy zaatakowali jego wioskę... - Staliśmy przed domem, kiedy nagle pojawili się ludzie z Boko Haram. Podeszli do osób zebranych nad rzeką i tak po prostu je rozstrzelali – wspomina chłopak. Inny mały uciekinier widział, jak jego sąsiad spłonął żywcem. – Zamknęli go w domu i podpalili budynek; nie udało mu się wydostać – mówi cicho. Tak bolesne wspomnienia niełatwo jest wymazać z pamięci, chociaż pracownicy UNICEF-u robią, co mogą. Organizują dla dzieci imprezy sportowe i różnego rodzaju warsztaty. Ale mali uchodźcy bezpowrotnie utracili dziecięcą niewinność. – Nigdy nie zapomnę tego, co widziałem w Nigerii – mówi jeden z nich, Mahamat. Podobnie jak jego rówieśnicy, chce on tylko jednego: wrócić jak najszybciej do domu i odnaleźć swoją rodzinę, z którą rozłączył się w trakcie ucieczki.
 • Muzułmanie kontra chrześcijanie. Szykuje się kolejna wojna?

  Spory i wojny między muzułmanami i chrześcijanami są zmorą Nigerii. Co gorsza, podziały religijne nakładają się na podziały geograficzne i polityczne, co sprawia, że wielu wróży Nigerii wojny domowe i rozpad państwa. Świadkowie doskonale pamiętają bratobójcze walki, które wybuchły tuż po ogłoszeniu wyników prezydenckich w 2011 roku. Doszło do poważnych starć między chrześcijanami a muzułmanami, w wyniku których śmierć poniosło niemalże 1000 Nigeryjczyków. Ślady tamtych wydarzeń są widoczne do dziś. - Spalili mi dom, zabili moich siostrzeńców, ojca i trzech braci, ja zostałem ranny. Wciąż mam bliznę, a kula nadal tkwi w moim ciele – wspomina Isa Musa, muzułmanin, który stracił bliskich w walkach. W stanie Kaduna wyznawcy tych dwóch religii od zawsze żyli obok siebie, jednak spotkania przy urnach wyborczych zazwyczaj powodują konflikty. Nie dziwi więc fakt, że zbliżające się wybory prezydenckie wywołują w mieszkańcach miasta Kafanchan ogromny niepokój.