niewydolność serca

Artykuły - Niewydolność serca (5)

 • Miękki robot, który wspomaga pracę serca

  Miękki robot, który wspomaga pracę serca

  Naukowcy stworzyli niezwykłe urządzenie, które pozwala zachować funkcjonalność serca. Przypomina ono swoisty kaftan, który otaczając serce podtrzymuje jego rytm skurczowy. Pierwsze badania zostały już przeprowadzone na świniach, a wyniki są bardzo obiecujące.
 • Innowacyjny lek na niewydolność serca

  Innowacyjny lek na niewydolność serca

  Cimaglermin to eksperymentalny lek, który może pomóc przywrócić prawidłowe działanie serca po niewydolności tego organu.
 • Odkryto nowe białko kluczowe dla prawidłowej pracy serca

  Odkryto nowe białko kluczowe dla prawidłowej pracy serca

  Naukowcy odkryli białko, które jest kluczowe w procesie skurczu mięśnia sercowego. Dzięki temu już wkrótce może powstać nowa generacja leków kardiologicznych.
 • Serca kobiet i mężczyzn starzeją się inaczej

  Serca kobiet i mężczyzn starzeją się inaczej

  ​Męskie i kobiece serca działają inaczej. Jest to najlepiej widoczne w zawale serca - mężczyźni częściej doświadczają typowego bólu w klatce piersiowej, podczas gdy u kobiet występują bardziej subtelne, łatwiejsze do przeoczenia symptomy.
 • Chińskie nie pomoże

  Chińskie nie pomoże

  Holenderscy celnicy skonfiskowali tysiące wyprodukowanych w Chinach pigułek przeciwko impotencji, które mogą powodować niewydolność serca - poinformowały władze sanitarno-epidemiologiczne Holandii.

Filmy - Niewydolność serca (1)

 • Niewydolność serca zbyt często bagatelizowana?

  Niewydolność serca staje się poważnym problemem klinicznym i społecznym. Z rozpoznaniem tego zespołu chorobowego żyje obecnie w Europie ponad 10 mln osób. Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z zaleceniami towarzystw kardiologicznych, współpraca między lekarzami na różnych poziomach opieki oraz włączenie chorego i jego rodziny w proces leczenia mogą znacznie poprawić rokowanie w tej grupie pacjentów. Jak mówi prof. dr hab.n. med. Jadwiga Nessler, niewydolność serca jest chorobą poważną. Nieleczona lub leczona niewłaściwie może prowadzić do szeregu powikłań. Co więcej - u 50 procent chorych na niewydolność serca zgon może nastąpić w ciągu pięciu lat! To gorsza statystyka niż w przypadku chorób nowotworowych. Czy można rozpoznać u siebie symptomy niewydolności serca? Specjaliści podkreślają, że warto zwrócić uwagę na takie objawy, jak chroniczne zmęczenie, obrzęki kostek i nóg czy duszności występujące podczas podejmowania wysiłku, np. związanego z wchodzeniem po schodach. Wszystko to może oznaczać, że nasze serce pompuje zbyt mało krwi - przez co do komórek ciała dociera zbyt mało tlenu. Niewydolność serca najczęściej jest następstwem choroby wieńcowej (u populacji w wieku dojrzałym), ale też może być konsekwencją nadciśnienia tętniczego. U młodszych osób niewydolność serca może się pojawić po niewyleczonej grypie, w wyniku której doszło do zapalenia mięśnia sercowego.