niewola

Artykuły - Niewola (4)

 • "Grozili, że odetną mi ucho." Dziennikarz o niewoli u separatystów

  Podczas przesłuchania założyli mi na głowę torbę foliową. Grozili, że odetną mi ucho. Chcieli mnie przeciągnąć na swoją stronę - mówił ukraiński dziennikarz Rusłan Kucharczuk.
 • Słodka niewola

  Słodka niewola

  "Wolność jest cenną wartością, do której dążymy i której pragniemy" - oczywiste? Ale tylko na pierwszy rzut oka! Czasami nasze działania zdają się przeczyć temu, co głośno mówimy?
 • Mechanik Unii zdradza kulisy bójki

  "Żadnych ekscesów nie było. To pomagierzy Wardzały, dwóch gości, jakaś gówniarzeria, zaczęli sobie za dużo pozwalać i zostali wyproszeni z hotelu" - tak powiedział Szczepan Bukowski na łamach "Gazety Wyborczej" po wydarzeniach w karczmie Rzym, gdzie żużlowcy Unii Tarnów świętowali drugi mistrzowski tytuł.
 • Wolność gospodarcza? Raczej niewola...

  Wolność gospodarcza? Raczej niewola...

  Nie wiadomo, czy i od kiedy interpretacje podatkowe będą wiążące dla wydających je urzędów skarbowych. Uciążliwość kontroli nie zmaleje.

Filmy - Niewola (3)

 • Zmuszali ją do picia alkoholu. Leczenie było ciężkie

  Kiedyś ta kapucynka należała do ludzi, którzy zmuszali ją do regularnego picia alkoholu. Na szczęście, w końcu trafiła do ośrodka dla małp w Santiago de Chile. Jak mówią opiekunowie Nicolasa, w momencie przyjęcia zdradzał bardzo silne objawy uzależnienia od napojów wyskokowych. – Kiedy Nicolas do nas trafił, musiał przejść taką samą terapię, co uzależnieni od alkoholu ludzie. Dostawał nawet antydepresanty, a leczenie trwało bardzo długo. To nie było tak, że z dnia na dzień przestał prosić o alkohol – mówi weterynarz, Nicole Rivera. W ośrodku mieszka w sumie 165 małp i wszystkie były maltretowane. Część z nich była wykorzystywana w cyrku, na innych przeprowadzano eksperymenty, a niektóre męczyły się w roli domowego zwierzaka.
 • 18-latka w niewoli dżihadystów. „Przykuwali nas łańcuchami"

  Janin, 18-letnia jazydka, przeszła piekło w obozie dżihadystów. Członkowie Państwa Islamskiego uczynili z niej niewolnicę. Udało jej się uciec, a swoją gehennę opisała w książce wydanej we Francji. Dziewczyna została sprzedana na targu niewolnic. Była bita, poniżana i torturowana. A wszystko w imię religii. – To nie są ludzie! Oni myślą wyłącznie o śmierci, zabijaniu. Na wszystkich chcą się mścić. Cały czas biorą narkotyki - wspomina wystraszona 18-latka. - To co nam robili, było gorsze niż śmierć – dodaje.
 • Sensacja! Naukowcy odkryli loch, w którym więziono Drakulę

  Miasto Tokat w północnej Turcji skrywało mroczny sekret, który teraz ujrzał światło dzienne. W pozostałościach tamtejszego zamku, który niegdyś był jedną z ważniejszych twierdz Imperium Osmańskiego, archeolodzy odkryli siedem pomieszczeń, dotychczas osłoniętych warstwą ziemi i gruzów: niewielką zbrojownię – i sześć lochów. Wszystko wskazuje na to, że w jednym z nich więziony był młody Vlad Palovnik, który do historii przeszedł jako Drakula. Hospodar wołoski swój przydomek zawdzięczał ulubionemu sposobowi uśmiercania wrogów, których miał z upodobaniem wbijać na pal. Ponoć w ciągu całego okresu swego panowania skazał na taki rodzaj śmierci około 100 tysięcy osób. Z przekazów historycznych wiemy, że na początku 1442 r. 11-letni wówczas Vlad został pojmany przez Turków wraz ze swoim ojcem, księciem Vladem II Diabłem, i młodszym bratem Radu. Vlad II Diabeł był członkiem Zakonu Smoka, powołanego do walki w obronie chrześcijaństwa z rosnącym w siłę Imperium Osmańskim – a zatem zaprzysięgłym wrogiem Turków. Sułtan Murad II szybko uwolnił Diabła, ale jego synowie pozostali w niewoli jako zakładnicy jeszcze przez sześć lat. Mieli być gwarancją lojalności swego ojca wobec tureckiego władcy. Zdaniem historyków, sułtańska niewola nie była dla młodego Vlada szczególnie uciążliwa. Następca wołoskiego tronu poznawał turecki język i literaturę, studiował Koran i szlifował bitewne zdolności w szkole janczarów. Tym samym nie można stwierdzić, że to krzywdy, których doznał od Turków, zaszczepiły w nim żądzę krwawej zemsty. To, że Vlad Palownik przelał w ciągu swego życia morze krwi, wynika raczej z uwarunkowań genetycznych. Jego okrucieństwo mogło też być efektem choroby psychicznej – uważają naukowcy.